">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Czy pacjent będący na kwarantannie lub w izolacji może pójść do lekarza                                                                                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

Pandemia trwa kolejny rok. Codziennie w mediach jesteśmy informowani o liczbie wykonanych testów na Covid-19, liczbie zakażonych, zaszczepionych, zgonów, zajętych łóżkach czy respiratorach. Częstym tematem w mediach są aktualne i przewidywane obostrzenia oraz kolejne mutacje wirusa Sras-Cov-2 i objawy towarzyszące zakażeniom tymi zmutowanymi wersjami wirusa.

 

Pandemia trwa kolejny rok. I kolejny rok nałożenie kwarantanny lub izolacji oznacza zakaz opuszczania miejsca pobytu.

 

Pandemia trwa kolejny rok. I choć słowo Covid-19 i wirus Sars-Cov-2 są najczęściej wypowiadanymi słowami, choć dokładnie wiemy ile ludzi otrzymało dodatni test zeszłej doby, ile osób jest na respiratorach, ilu pacjentów jest hospitalizowanych, zaszczepionych, gdzie nałożono wysokie kary za naruszenie zasad kwarantanny i izolacji, to nadal trudno jest w portalach informacyjnych, które tak chętnie piszą o Covid-19, znaleźć informacje jak ma zachować się pacjent na kwarantannie czy izolacji, którego stan zdrowia pogorszył się i jakie objawy powinny skłonić pacjenta do szukania pomocy lekarskiej.

 

Pandemia trwa kolejny rok. I mimo, że to już kolejny rok, wielu chorych zamkniętych w domach nie wie, że pomimo izolacji i kwarantanny może skorzystać z opieki medycznej i opuścić dom w poszukiwaniu pomocy lekarskiej, w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia.

 

Czym różnią się kwarantanna i izolacja

Izolacja to odosobnienie osoby chorej, której wynik testu na obecność SARS-CoV-2 jest dodatni. Kwarantanna natomiast dotyczy osób zdrowych, które były narażone na kontakt z chorymi na Covid-19 lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem lub przekroczyły granicę zewnętrzną UE, mają niepokojące objawy sugerujące zakażenie lub zostały skierowane na test.

 

Mam dodatni test. Jestem w domu na izolacji. Czuję się coraz gorzej, trudno mi oddychać. Czy mogę wyjść z domu i udać się do lekarza.
 

W momencie uzyskania dodatniego testu system elektroniczny automatycznie zamienia kwarantannę na izolację. Niezależnie od tego czy jesteśmy na kwarantannie, czy na izolacji, nadal mamy prawo do opieki lekarskiej lekarza rodzinnego, a w uzasadnionych sytuacjach również do opieki szpitalnej.

 

Większość przypadków Covid-19 ma przebieg łagodny i pacjenci pozostają w domu a ze swoim lekarzem rodzinnym kontaktują się w przeważającej większości przypadków w ramach teleporad. Jednak w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, nasilenia się objawów i pojawienia się duszności lekarz rodzinny może podjąć decyzje o konieczności zbadania takiego pacjenta. Ponieważ przychodnie leczą również pacjentów z innymi jednostkami chorobowymi niż Covid-19, aby uniknąć ryzyka zakażenia osób bez COVID-19, przychodnie z reguły wyznaczają specjalne miejsca i czas na badanie pacjentów z Covid-19. Dlatego wszystkie wizyty osób chorych na Covid-19 muszą odbywać się po wcześniejszym uzgodnieniu dokładnego czasu i miejsca przyjęcia.

Możesz poprosić lekarza rodzinnego o objęcie Cię Domową Opieką Medyczną i włączenie do programu Pulsocare. Domowa Opieka Medyczna zapewni Ci darmowy pulsoksymetr i możliwość kontaktu z konsultantem.

 

Kto może skorzystać z Domowej Opieki Medycznej

 • Pacjenci z Covid-19, którzy skończyli 55 lat są automatycznie włączani do programu Domowej Opieki Medycznej. Pacjenci Ci dostają za pośrednictwem poczty polskiej pulsoksymetr.

 • Pacjenci , którzy mają mniej niż 55 lat mogą sami zgłosić się do Domowej Opieki Medycznej poprzez wypełnienie formularza Domowej Opieki Medycznej, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub są kwalifikowani do takiej opieki przez lekarza rodzinnego.

 

Pacjenci objęci programem Domowa Opieka Medyczna zostają objęci zdalnym monitoringiem parametrów życiowych, które sami wpisują do specjalnej aplikacji, którą musi pobrać sam pacjent lub członek jego najbliższej rodziny.

 

W uzasadnionych przypadkach lekarz rodzinny może podjąć decyzję o hospitalizacji.

 

Jeśli dojdzie do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia, zaburzeń świadomości, duszności zadzwoń pod numer 999 lub 112. Postępuj zgodnie z zaleceniami dyspozytora Pogotowia. I pamiętaj, nawet jeśli już wcześniej wzywałeś Pogotowie Ratunkowe i zespół karetki uznał, że nie kwalifikujesz się do opieki szpitalnej, jeśli od tego czasu Twój stan zdrowia pogorszył się, nie obawiaj się ponownie prosić o pomoc Pogotowie Ratunkowe.

 

W przypadku wystąpienia objawów alarmowych musisz zgłosić się natychmiast do szpitala. Wezwij karetkę. Ale jeśli czas oczekwiania na karetkę będzie długi, możesz samodzielnie dotrzeć do szpitala własnym transportem. Pamiętaj by zaraz po dotarciu na SOR zgłosić, że masz COVId-19. Oczywiście musisz mieć maskę, najlepiej FFP2 lub FFP3, koniecznie bez zaworów ułatwiających oddychanie. 

 

Objawy alarmowe, które są pilnym wskazaniem do zgłoszenia się do szpitala

 • duszność czyli uczucie braku powietrza lub braku tchu jako po ciężkim wysiłku fizycznym, ale wsytępujący w spoczynku,

 • ból lub uisk w klate piersiowej,

 • zaburzenia świadomości u osobu dotychczas w pełni świadomej,

 • krwioplucie,

 • nadmierna senność - chorego nie da się dobudzić,

 • sinica, sine usta

 • pojaiwenie się wybroczyn - to wysypka, która nie znika po ucisku,

 • niedowład jednej z części ciała,

 • wysoka goraczka, drgawki

 

Oczywiście nie jest to pełna lista objawów. Jeśli występują inne objawy, które Cię niepokoją, skontaktuj się pilnie z lekarzem.

 

Przeczytaj też PIMS czyli wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19

 

Źródło

https://www.gov.pl/web/domowaopiekamedyczna

https://www.gov.pl/web/koronawirus/mam-objawy-covid-19

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

 

 

Czy pacjent będący na kwarantannie lub w izolacji może pójść do lekarza

09 stycznia 2022