">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

© 2017 created with webwavecms.com

Alergeny zwierząt domowych

Kot

Posiadanie w domu zwierząt pokrytych sierścią wiąże się z narażeniem na alergeny tych zwierząt. Bardzo silne alergeny wytwarza kot domowy. Wbrew powszechnym opiniom sierść kota nie powoduje uczuleń. Podstawowe białko powodujące nawet do 96% uczuleń Fel 1 d znajduje się w ślinie kota. Pozostałe białka uczulające Fel 2-8 d znajdują się w ślinie, naskórku i krwi kota. Ponieważ jednak kot liże swoje futro, jego sierść oblepiona jest alergenami znajdującymi się w ślinie. Alergeny kota mogą utrzymywać się w pomieszczeniach nawet do pół roku od ostatniego pobytu kota w danym pomieszczeniu. Badania wykazują tez, ze alergeny kota znajduje się w pomieszczeniach, w których teoretycznie kot nigdy nie przebywał. To dowodzi, że alergeny zwierząt przenosimy na ubraniach. Wykazano reakcję krzyżowe z alergenami zwierząt co oznacza, że osoby uczulone na jedno zwierzę futerkowe np. kota, częściej rozwijają uczulenie na inne zwierzęta futerkowe. Szacuje się, ze w Polsce alergie na kota ma około 3,7% ludzi. W Europie częstość dodatnich testów skórnych z alergenami kota wykazano u 1,2-22,4% osobników. 

Pies

Rzadziej i słabiej uczula niż kot. Alergie na psa wykazano u około 0,5% ludzi. 

Wielu rodziców oczekujących na narodziny dziecka zastanawia się, czy towarzystwo kota lub psa będzie odpowiednie na maluszka. Czy dziecko nie będzie narażone na zwiększone ryzyko alergii na sierść (i nie tylko)  domowych pupili. Wcześniejsze dowody faktycznie sugerowały, że dzieci narażone na kontakt ze zwierzętami we wczesnym okresie życia częściej zapadały na alergie i astmę. Jednak nowsze badania wydają się przeczyć tym tezom i pokazują, że wczesna ekspozycja na zwierzęta (w szczególności koty i psy) może  chronić dzieci przed rozwojem chorób alergicznych i uczuleń na zwierzęta. Nowsze badania sugerują również, że dzieci wychowywane w gospodarstwach rolniczych i hodowlanych mają mniej alergii i astmy. A zatem przyjście na świat dziecka nie powinno oznaczać eliminacji zwierzęcia z otoczenia dziecka. Jeśli u dziecka występują objawy alergii a testy alergiczne wykazują np. alergię na roztocza, nie należy pozbywać się z domu psa czy kota.

 

Źródło

1. Ukleja-Sokołowska N., Bartuzi Z. Epidemiologia i przebieg naturalny alergii na zwierzęta futerkowe. Alergologia Polska 2016; 3: 2-8.

2. Epidemiologia chorób alergicznych w Polsce (ECAP), http://ecap.pl/pdf/ECAP_wyniki_pl.pdf (dostęp: 2018.04.25).

3.Bousquet P.J. et al. Geographical variation in the prevalence of positive skin tests to environmental aeroallergens in the European Community Respiratory Health Survey I. Allergy 2007; 62(3): 301-309.

Domyślny tytuł artykułu

25 sierpnia 2022