Obalam mity
Coraz większe grono zwolenniczek zdobywa biżuteria na ząbkowanie. Taka biżuteria najczęściej wykonana jest z bursztynu ale zdarzają się również wyroby z kamienia, drewna i silikonu reklamowane jako zmniejszające ból związany z ząbkowaniem. Czy to prawda, że taka biżuteria uśmierza ból związany z żabkowaniem. W magiczną moc bursztynu wierzono już setki lat temu. Ale czy to dowód na jego prozdrowotne działanie. Wszakże z tamtych czasów pochodzi też słynne włożenie Rozalki – siostry Antka – do pieca chlebowego na 3 „zdrowaśki”. A zatem wiara w leczniczą moc jakiegoś środka sprzed setek lat nie stanowi dowodu na jego skuteczność. A co mówią producenci. Otóż producenci takich gadżetów zapewniają, że bursztyn po nagrzaniu się od ciała dziecka wydziela kwas bursztynowy, który ma działanie prozdrowotne i przeciwbólowe. Są to jednak zapewnienia producentów nie poparte żadnymi badaniami naukowymi. W literaturze medycznej opartej na faktach a nie gusłach i zabobonach, nie znajdzie się żadnego opracowania naukowego dowodzącego w sposób naukowy, że bursztyn ma działanie uśmierzające ból w ząbkowaniu. Wykazano wręcz, że bursztyn nie uwalnia kwasu bursztynowego w wyniku nagrzania się od skóry, a nawet gdyby jakimś cudem go wydzielił, to kwas bursztynowy nie ma dziełania przeciwbólowego. W literaturze faktu można natomiast znaleźć informacje o 7 miesięcznym dziecku, które się zadławiło urwanymi koralikami i o 18. miesięcznym dziecku, które udusiło się naszyjnikiem z bursztynu w czasie drzemki. Dodatkowym aspektem przemawiającym za nie stosowaniem bursztynowych naszyjników jest fakt kolonizowania go przez florę bakteryjną skóry, w tym przez gronkowca złocistego. Ze względu na częstą obecność wyprzeni w fałdach skórnych szyi u niemowląt, kolonizacja gronkowcem złocistym skóry tej okolicy pochodząca z naszyjnika bursztynowego może okazać się zgubna dla dziecka, u którego otwarte rany tej okolicy zostaną zakażone gronkowcem złocistym. Mając na uwadze brak naukowego potwierdzenia na skuteczność bursztynu w leczeniu bólu w czasie ząbkowania i możliwść uduszenia się dziecka lub zadlawienia koralikami po rozerwaniu sznurka z bursztynem, Amerykańska Akademia Pediatrii i oraz Amerykańska Agencja ds. i Leków (FDA- Food and Drug Administration) rekomendują, wręcz ostrzegają, by u dzieci nie stosować żadnych naszyjników ani bransoletek bursztynowych.
Amerykańska Akademia Pediatriii (AAP) zaleca by masować dziąsła ząbkującego niemowlęcia palcem lub podawać gumowe gryzaki schłodzone w lodówce (ale nie zamrożone). Można również podać dziecku schłodzone jabłko lub schłodzonego banana. AAP nie zaleca żeli na ząbkowanie ponieważ są one szybko wypłukiwane z dziąseł przez slinę i przez to nie mają działania terapeutycznego. Ponadto żele zawierające miejscowe środki znieczulające mogą powodować tzw. methemoglobinemię przez co zmniejsza się u dziecka stężenie hemoglobiny przenoszącej tlen. Wg AAP i FDA wystarczającym postępowaniem w czasie ząbkowania jest podawanie schłodzonych gryzaków i masaż palcem dziąseł. W cięższych przypadkach ząbkowania bezpiecznym sposobem postępowania jest podanie paracetamolu.
I na koniec taka dygresja
Czy rodzice, którzy bezmyślnie wierzą w tego typu metody, jak biżuteria na ząbkowanie, w sytuacji gdy sami borykają się np. z bólem zęba, czy w takich sytuacjach wieszają sobie naszyjnik z bursztynu, czy też stosują leki przeciwbólowe. Zapewne stosują leki przeciwbólowe. Traktujmy swoje dzieci tak, jak traktujemy siebie. Stosujmy u dzieci te same metody, które stosujemy u siebie. I co najważniejsze. Zarówno u siebie , jak i u dziecka stosujmy metody oparte na wiedzy naukowej. Nie dajmy się nabijać w butelkę szarlatanom, którzy na naszej wierze w alternatywne metody leczenia, a przede wszyskim na naszej niewiedzy zbijają majątek oferując metody kompletnie pozbawione działania, a mogące stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia i życia naszego lub naszego dziecka.
Źródło
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów