Ciemię przednie to romboidalna włóknista struktura na sklepieniu czaszki, która nie jest pokryta kośćmi czaszki. Ciemię przednie jest jednym z 6 ciemiączek. Jest największym ciemiączkiem. Podstawową funkcją ciemiączek jest umożliwienie nakładania się kości sklepienia czaszki podczas porodu. Ciemiączka odgrywają więc istotną funkcję w czasie przeciskania się główki płodu przez drogi rodne matki. Nie odgrywają jednak żadnej roli podczas wzrostu czaszki. Dlatego jego przedwczesne zarastanie nie wpływa na wzrost czaszki. Istotną funkcję w czasie wzrostu czaszki przypisuje się szwom czaszki, których wczesne zarastanie może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu czaszki (kraniosynostoza).
Uznaje się, że fizjologicznie ciemię przednie powinno zamknąć się pomiędzy 9 a 18 mż. Niektórzy autorzy wskazują na przedłużony prawidłowy czas zamknięcia się ciemienia aż do 24 mż. Między 1 a 4 mż niemowlęta mają otwarte przednie ciemię. Najwcześniej zamykanie się ciemienia przedniego obserwuje się w 5 mż. W wieku 12 mż zamknięte ciemię ma około 55% dzieci, a w wieku 18 mż 77,5% dzieci. W 24 mż u 96% dzieci ciemię przednie jest zamknięte. Ciemiączka przednie zwykle zamykają się szvbciej u chłopców.
Początkowa wielkość ciemiączka nie stanowi wykładnika kiedy ciemię się zamknie. Nie wykazano zależności pomiędzy wielkością ciemienia przedniego a stężeniem witaminy D3. A zatem zdrowe dziecko z przedwczesnym zamykaniem się ciemienia przedniego nie wymaga specjalistycznych badań i konsultacji. Takie dziecko powinno pozostawać pod opieką pediatry. Pediatra powinien zalecić systematyczny pomiar obwodu głowy co 2 tygodnie, z nanoszeniem obwodu głowy na siatki centylowe z uwzględnieniem masy ciała. Raz w miesiącu dziecko powinno mieć oceniony rozwój. Poszerzenie diagnostyki o badania radiologiczne, konsultację neurologiczną, neurochiurgiczną oraz endokrynologiczną jest wskazane tylko w przypadku stwierdzenia nieprawidłowych objawów klinicznych mogących mieć związek z przedwczesnym zarastaniem ciemiączka przedniego.
Dzieci, u których występują takie objawy, jak:
spowolnienie wzrostu obwodu głowy,
deformacje czaszki,
objawy neurologiczne,
opóźnienie rozwoju psychoruchowego,
padaczka, choroby nerek,
zaburzenia metaboliczne,
choroby nerek,
zaburzenia endokrynologiczne
wymagają konsultacji specjalistycznych.
Piśmiennictwo
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów