">     Czy cięcie cesarskie jest korzystne dla noworodka - odpowiada pediatra                                                                                                                                   

Czy cięcie cesarskie jest korzystne dla noworodka - odpowiada pediatra

Cięcie cesarskie - znaczenie dla noworodka

 

Polsce odsetek porodów drogą cięcia cesarskiego sięga już prawie 44%. WHO zaleca natomiast by cięciem cesarskim kończyło się nie więcej niż 5-15% ciąż. Cięcie cesarskie powinno być zabiegiem ratującym zdrowie i życie matki i płodu. Tymczasem coraz częściej wybór rodzaju porodu nie zależy od wskazań medycznych tylko jest uzależniony od wyboru pacjentki. Kobiety postrzegają poród drogą cięcia cesarskiego jako bezpieczniejszy dla dziecka i mniej traumatyczny dla rodzącej matki. Wg Fundacji Rodzić Po Ludzku główną przyczyną wysokiego odsetka cięć cesarskich w Polsce jest brak dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego i lęk przed bólem. Ale też poród siłami natury w opinii wielu przyszłych mam oceniany jest jako mniej bezpieczny dla dziecka z powodu większego ryzyka niedotlenienia . Czy jednak na pewno tak jest i czy operacja jaką jest cięcie cesarskie jest na pewno bezpieczniejsza dla dziecka. Wydaje się, że większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń jakie niesie za sobą cięcie cesarskie dla życia i zdrowia dziecka.

 

Jakie zatem korzyści dla dziecka niesie poród drogami i siłami natury a jakie zagrożenia niesie cięcie cesarskie

  1. U noworodka urodzonego cięciem cesarskim bezpośrednio po urodzeniu jest niższa temperatura ciała i noworodki te mają niższe stężenie glukozy w porównaniu z noworodkami urodzonymi siłami natury.

  2. Poród fizjologiczny ułatwia adaptację układu oddechowego noworodka do życia pozamacicznego. Nacisk na klatkę piersiową płodu w czasie porodu naturalnego ułatwia opróżnienie dróg oddechowych rodzącego się dziecka z płynu owodniowego. Opóźnione opróżnianie dróg oddechowych płodu z płynu owodniowego u dzieci z cięcia cesarskiego może mieć poważne konsekwencje, nawet w postaci ciężkiej niewydolności oddechowej i konieczności stosowania mechanicznej wentylacji. W wielu pracach naukowych wykazano, że dzieci urodzone drogami natury rzadziej mają zaburzenia adaptacyjne związane z trudnościami oddechowymi w porównaniu z dziećmi urodzonymi przez cięcie cesarskie. W USA opublikowano badania z analizy 2 milionów porodów w 39. tygodniu ciąży, przy czym analizowano 1 milion porodów zakończonych drogą cięcia cesarskiego i 1 milion porodów zakończonych drogami natury. Wykazano, że elektywne (bez rozpoczętej czynności skurczowej) cięcie cesarskie było obarczone większym ryzykiem zgonu noworodka (804 zgony w przypadku cięcia cesarskiego vs 378 zgonów w przypadku porodu siłami natury) oraz wśród noworodków urodzonych cięciem cesarskim częściej występowały zaburzenia oddychania (zaburzenia oddychania u 11 000 noworodków urodzonych cięciem cesarskim vs 2524 przypadki zaburzeń oddychania u noworodków z porodów fizjologicznych).

  3. Poród siłami natury umożliwia kolonizację dziecka florą fizjologiczną z dróg rodnych i układu pokarmowego matki. Dzięki temu dzieci z porodów naturalnych dzięki kolonizacji przewodu pokarmowego korzystnymi bakteriami z dróg rodnych matki mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby alergiczne i autoimmunologiczne oraz otyłość.

  4. Najnowsze obserwacje wykazują, że dzieci, które rodzą się drogą cięcia cesarskiego częściej chorują na autyzm.

 

Przeczytaj też Znaczenie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego dla rozwoju dziecka

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

08 lipca 2021