">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Czy dzieciom powinno podawać się mleka smakowe                                                                                                                                

© 2017 created with webwavecms.com

Mleka smakowe w żywieniu dzieci

 

Czy małe dzieci powinny pić mleka smakowe np. czekoladowe, truskawkowe itp. Żeby rodziców zniechęcić do podawania tego typu produktów polecam zapoznać się ze składem przykładowych produktów będących napojami mlecznymi o smaku truskawkowym (źródło strona czytajsklad.com). 

 

Już pobieżna analiza pokazuje, że w każdym z tych produktów jest cukier a w części z nich nie ma truskawek w żadnej postaci, jest wyłącznie aromat truskawkowy. Produkty te są pełne barwników, stabilizatorów, emulgatorów. Wykształcenie u dziecka preferencji smakowych do mlek smakowycch może spowodować ograniczenie spożycia przez dziecko zwykłego mleka i preferencje do spożywania słodkich napojów. 

 

A co z kakao w żywieniu dzieci 

 

Klika dni temu zadzwoniła do mnie mama 3 letniego chłopca i zadała mi pytanie czy to dobrze, że jej dziecko pije tylko kakao ale w  ilościach iście wiaderkowych. Zdarza mu się wypić nawet 2 litry dziennie słodzonego kakao. Czy to zatem dobrze. Zdecydowanie nie. Kakao to nic innego jak mleko smakowe. 

 

Wg dokumentu opublikowanego w 2021 "ZASADY ŻYWIENIA ZDROWYCH NIEMOWLĄT. STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROENTEROLOGII, HEPATOLOGII I ŻYWIENIA DZIECI" dzieciom w wieku poniżej 5 lat nie powinno podawać się mlek aromatyzowanych i smakowych zawierających cukier ze względu na możliwe trudności we wprowadzeniu do żywienia tych dzieci mleka zwykłego. 

 

 

 

Źródło

Hanna Szajewska, Piotr Socha, Andrea Horvath, Anna Rybak, Bartłomiej M. Zalewski, Magdalena Nehring-Gugulska, Hanna Mojska, Mieczysława Czerwionka‐Szaflarska,
Danuta Gajewska, Ewa Helwich, Teresa Jackowska, Janusz Książyk, Ryszard Lauterbach, Dorota Olczak-Kowalczyk, Halina Weker: "ZASADY ŻYWIENIA ZDROWYCH NIEMOWLĄT. STANOWISKO POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROENTEROLOGII, HEPATOLOGII I ŻYWIENIA DZIECI". Przegląd Pediatryczny, 2021, vol. 50.

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

Czy dzieciom powinno podawać się mleka smakowe

27 stycznia 2021