">

Czy istnieje dieta matki karmiącej piersią

 

Medycyna to nauka ścisła, która zmienia się na przestrzeni lat. Szczególnie duże zmiany widzimy w zaleceniach żywieniowych przeznaczonych dla różnych grup pacjentów.Wielkie przeobrażenie przeszedł schemat rozszerzania diety u niemowląt. Ale również podejście do żywienia matki karmiącej się zmieniło. Pamiętam z czasów moich studiów wykład , w czasie którego wykładowca zalecał kobietom w ciąży odstawienie mleka i włączenie do swojej diety Nutramigenu. Spożywanie Nutramigenu zamiast zwykłego krowiego mleka miało być kontynuowane w czasie laktacji. Takie postępowanie miało na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju alergii na białko mleka krowiego. W kolejnych latach matki karmiące piersią otrzymywały zalecenie restyrykcyjnej diety z wyłączeniem produktów potencjalnie alergizujących, ciężkostrawnych i wzdymających. Do gabinetu wcale nierzadko trafiały matki, które miały zalecany do spożycia ryż z pieczonym jabłkiem i wodę. I nic więcej. Na szczęście medycyna się rozwija, poglądy się zmieniają i współczesne matki mogą jeść już bardzo dużo w czasie karmienia piersią.

 

Czy jednak nadal istnieje jakaś specjalna dieta dla matki karmiącej piersią. Czy taka kobieta musi rezygnować z jakiś produktów.

Na szczęście dla karmiących piersią matek żadna szczególna dieta nie istnieje. Matka karmiąca piersią może jeść wszystko. Jeśli jej zdrowie nie wymaga jakiejś szczególnej diety to matka karmiąca piersią może jeść wszystko. Jedyną zasadą w diecie matki karmiącej piersią jest ta, która mówi, że dieta matki karmiącej piersią musi być zróżnicowana i zbilansowana. Ale nawet jeśli dieta kobiety karmiącej piersią nie jest odpowiednio zbilansowana, skład jej pokarmu będzie właściwy ponieważ jej organizm będzie pobierał brakujące w jej diecie składniki do produkcji pokarmu z zapasów istniejących w jej organizmie. Zbadano, że skład diety wpływa głównie na zawartość tłuszczów i kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych w pokarmie ludzkim. Stężenie tłuszczu może się  różnić (od 2 do 6 g/dl), a zmienność ta zależy w dużej mierze od diety matki i uwarunkowań genetycznych. Człowiek nie jest w stanie wytwarzać kwasów omega 3 i omega 6. Ich zawartość w pokarmie pochodzi jedynie z diety matki i jej zapasów. Dlatego kobietom karmiącym zaleca się suplementowania kwasów tłuszczowych omega 3 lub  spożywanie 2 x w tygodniu porcji ryby, w tym co najmniej raz w tygodniu porcji ryby tłustej.

 

Ile kalorii dodatkowo potrzebuje matka karmiąca piersią

Wszystko zależy czy karmi wyłącznie, czy nie. Matka karmiąca wyłącznie piersią będzie potrzebowała dodatkowo od 450 do 500 kcal. M

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

13 marca 2024