">     Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci                                                                                                                               

Czy moje 3 miesięczne dziecko ma zaparcia lub biegunkę? - Stolec i jego częstość u niemowląt i małych dzieci 

Oddawanie stolca to zachowanie związane z fizjologią, które często spędza sen z powiek rodziców. Zdrowy noworodek może oddawać nawet 12 stolców dziennie, podczas gdy ten sam noworodek ale już jako niemowlę kilkumiesięczne może oddawać stolce raz na kilka dni. Dowiedz się z artykułu jak często stolce oddaje noworodek, niemowlę i małe dziecko. Czy należy się niepokoić gdy trzy miesięczne niemowlę oddaje stolec raz na 9 dni oraz co to jest dyschezja niemowlęca. 

 

Spis treści

♦ Jak często noworodek oddaje stolce

♦ Czy moje dziecko ma zaparcia

♦ Co to jest dyschezja niemowlęca

♦ Jak często stolce oddaje dziecko w wieku 1-2 lat

 

Jak często noworodek  oddaje stolce

 

Częstość oddawania stolca u niemowląt jest indywidualna i zależy w dużej mierze od sposobu karmienia. Pierwszy stolec jaki dziecko oddaje po urodzeniu jest ciemnozielony i jest to tzw. smółka. Z reguły noworodek oddaje smółkę już w pierwszej dobie życia. Przez kolejne 1-3 dni noworodek oddaje jaśniejsze, ale nadal zielone tzw. przejściowe stolce. Dzieci karmione piersią w pierwszych dniach po urodzeniu oddają bardzo liczne stolce, często po każdym przystawieniu do piersi, w praktyce oznacza to kilkanaście stolców na dobę. Od 2.-3. tygodnia życia dziecka liczba stolców zmniejsza się i przeciętnie wynosi 4-5 stolców na dobę. Stolce noworodka i niemowlęcia karmionego piersią są luźne, mogą być nawet półpłynne. Wiele mam obawia się, że ich dziecko ma biegunkę. Tymczasem luźna konsystencja stolca dziecka karmionego piersią jest fizjologią. Stolce niemowląt karmionych piersią są żółte, luźne, papkowate, mają też charakterystyczny zapach.

 

Czy moje dziecko ma zaparcia

 

Na przełomie 2. i 3. miesiąca życia u części dzieci liczba stolców wyraźnie zmniejsza się i niemowlęta te zaczynają oddawać stolce z częstością raz na kilka dni, nawet raz na 5-10 dni. Dzieje się tak, ponieważ mleko ludzkie jest doskonałe i niemowlęta te trawią pokarm własnych mam prawie bezresztkowo. Mimo tak rzadkiego oddawania stolców, stolce nadal są papkowate lub półpłynne. I taka częstość oddawania stolce nie świadczy o zaparciach, jest bowiem fizjologią. A zatem dopóki dziecko oddaje miękki, papkowaty lub półpłynny stolec, nie ma zaparć. O zaparciach świadczy konsystencja stolca. Twardy, bobkowaty oddawany nawet kilka razy dziennie stolec świadczy o zaparciu. Wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego powoduje, że stolce stają się bardziej spoiste i gęste a nawet mogą być uformowane. Z kolei wprowadzenie do diety owoców i warzyw powoduje, że stolce stają się mniej spoiste, choć u niektórych dzieci obserwuje się przejściowo znaczne zwiększenie spoistości stolca w trakcie rozszerzania diety.

 

Co to jest dyschezja niemowlęca

 

Duża część rodziców niemowląt niepokoi się tym, iż niemowlę przed oddaniem stolca napina się, stęka i robi się czerwone. Wg rodziców tych niemowląt oddanie stolca sprawia dziecku duży wysiłek. A mimo tego dziecko oddaje w końcu luźny stolec. Zachowanie takie, określane jako dyschezja niemowlęca, często przez rodziców interpretowane jest jako zaparcia lub kolka. Tymczasem najczęściej spowodowane jest niedojrzałością czynnościową przewodu pokarmowego. W czasie oddawania stolca dziecko zaciska mięsień okrężny odbytu, zamiast go rozluźnić i w tym samym czasie próbuje oddać stolec. Objaw ten ustępuje po kilku tygodniach, czasami miesiącach, nie świadczy o żadnym stanie chorobowym i jest niegroźny, choć może być uciążliwy, dla dziecka. Rodzice często pomagają niemowlętom w takich sytuacjach w oddawaniu stolca poprzez wkładanie końcówki termometru do odbytu dziecka Takie postępowanie nie jest rekomendowane ponieważ może uszkodzić śluzówkę odbytu a nawet może dojść do przedziurawienia odbytu. Również częste stosowanie rurek windi nie jest rekomendowane  ponieważ takie postępowanie zaburza wykształcenie się prawidłowego odruchu wypróżniania się dziecka.

 

Jak często stolce oddaje dziecko w wieku 1-2 lat

 

W wieku poniemowlęcym dziecko najczęściej oddaje 1-2 uformowane stolce dziennie.

 

Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

19 grudnia 2020