Choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego są częstym schorzeniem. Mogą dotyczyć ludzi w każdym wieku, hoć najczęśiej występują u dzieci. Łatowść przenoszenia jaj pasożytów powoduje, że schorzenia te mogą dotyczyć każdego środowiska i domu. Czy zatem kobiety, które aktualnie karmią piersią mogą stosować u siebie leki przeciwpasożytnicze. Okazuje się, że tak.
Jedną z najbardziej znanych klasyfikacji ryzyka laktacyjnego leków, jest klasyfikacja wg Thomasa W. Hale’a. Podzielił on leki na 5 kategorii. Bezwzględnie przeciwwskazane w czasie laktacji są leki zakwalifikowane do kategorii L5. Leki L1, L2 są bezpieczne i można je zalecać w laktacji. Leki kategorii L3 i L4 również można zalecać kobietom karmiącym piersią, jednak pod warunkiem ścisłej obserwacji zachowania dziecka.
L1- Leki najbezpieczniejsze w laktacji - kompatybilne z laktacją- mogą być stosowane przez kobiety karmiące piersią – leki bezpieczne w czasie karmienia piersią.
L2- Leki bezpieczne – prawdopodobnie zgodne z karmieniem piersią - należą tu substancje lecznicze, dla których istnienie ryzyka szkodliwego wpływu na karmione piersią dziecko jest mało prawdopodobne. Leki te uważa się za bezpieczne w czasie karmienia piersią.
L3- Leki bezpieczne w czasie laktacji - prawdopodobnie kompatybilne z karmieniem piersią. Należą tu leki nie mające badań dotyczących profilu bezpieczeństwa w czasie karmienia piersią, jakkolwiek ryzyko dla dziecka związane ze stosowaniem leków tej grupy u kobiet karmiących piersią jest możliwe. Do tej grupy należą również leki o udowodnionym w badaniach kontrolowanych o niewielkim ryzyku, nie zagrażającym zdrowiu i życiu karmionego piersią niemowlęcia.
L4- Leki potencjalnie niebezpieczne - leki z tej grupy przenikają do pokarmu i mogą prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych u niemowlęcia. W grupie tej znajdują się również leki wywołujące niekorzystny efekt na wytwarzanie mleka. W wybranych sytuacjach, gdy bilans korzyści z karmienia piersią przewyższa bilans strat związanych z przyjmowaniem przez matkę leku z tej grupy, leki te mogą być stosowane przez kobiety karmiące. Leki kategorii L4 można stosować w czasie laktacji, jeśli są bezwzględnie potrzebne dla ratowania życia matki i nie ma leku o większym profilu bezpieczeństwa.
L5- Leki niebezpieczne dla karmionego piersią dziecka, nie stosuje się ich w czasie laktacji.
Większość leków, nie tylko tych stosowanych w leczeniu alergii, należy do kategorii L1-L4.
Jest bardzo niewielka grupa leków, których bezwzględnie nie można stosować w czasie laktacji. Wśród leków, które można zalecać kobietom karmiącym jest duża grupa preparatów stosowanych w czasie różnych form alergii.
Zentel (Albendazol) - kategoria bezpieczeństwa laktacyjnego L2 - lek bezpieczny w czasie laktacji
Vermox (Mebendazol) - kategoria bezpieczeństwa laktacyjnego L3 - lek potencjalnie bezpieczny w czasie laktacji
Pyrantel (Pyrantelum) - kategoria bezpieczeństwa laktacyjnego L3 - lek potencjalnie bezpieczny w czasie laktacji
Praziquantel - kategoria bezpieczeństwa laktacyjnego L2 - lek bezpieczny w czasie laktacji.
Jak widać leczenie przeciwpasożytnicze jest możliwe u kobiet karmiących piersią. Dostępne w leczeniu leki należą do kategorii L2 i L3. Jeśli nie ma szczególnych wskazań do zastosowania leku z grupy L3, bezpiecziejsze jest zastosowanie leku z kategorii L2.
Źródło
Hale's Medications Mothers' Milk. T.W Hale, 2019, Springer Publishing Company.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów