Niemowląt karmionych piersią nie trzeba dopajać wodą. Mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby niemowląt w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Pokarm mamy w ciągu pierwszych kilku minut ssania zawiera dużo wody i laktozy i służy do zaspokojenia pragnienia niemowlęcia. Dopiero po kilku minutach z piersi mamy zaczyna wypływać pokarm bogatszy w białko i tłuszcze, który zaspokaja głód dziecka. W czasie upałów można proponować dziecku częściej karmienie piersią, pokarm kobiecy składa się bowiem w około 85% z wody. Dlatego spragnionemu niemowlęciu karmionemu wyłącznie piersią należy zaproponować pierś, a nie wodę. Rodzice mogą odczuwać potrzebę podawania swoim dzieciom wody ze względu na obawy, że ich dzieci czują pragnienie, ale woda zasadniczo nie ma kalorii i zwiększa uczucie sytości u niemowlęcia, może prowadzić do niższego spożycia mleka matki przez niemowlę oraz niewystarczającego spożycia kalorii. U najmłodszych dzieci może to prowadzić do hyperbilirubinemii. W przypadku dzieci karmionych w sposób mieszany obowiązuje ta sama zasada. Takie niemowlę nie wymaga dopajania. Również dziecko karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym, w większości przypadków też nie wymaga dopajania. Wyjątkiem od tej reguły może by podwyższona temperatura ciała lub zaparcia. Jeśli już zdecydujemy się na dopajanie, używajmy do tego celu wody a nie herbatek, czy innych słodkich napojów. Jeśli dziecku nie proponowano wody w czasie wyłącznego karmienia piersią, należy zacząć oferować dziecku wodę w trakcie rozszerzania diety. Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii do końca 12 miesiąca życia dziecka nie należy podawać również soków. Nauczmy dziecko pić wodę. Najlepsza jest woda źródlana. Unikajmy wód wysoko zmineralizowanych. Pamiętajmy by każda woda przeznaczona dla niemowląt poniżej 6. miesiąca życia była krótko gotowana. W przypadku starszych niemowląt, wodę z butelki można tylko zagotować a dla dzieci powyżej roku wody butelkowanej można nie gotować pod warunkiem, że butelka nie była otwarta dłużej niż 24 h. Zawsze gotujmy natomiast wodę z kranu. Woda otwarta dłużej niż 24 h nie powinna być wykorzystywana do przygotowywania posiłków i płynów dla niemowląt nawet po przegotowaniu.
Jeśli wcześniej nie zdecydowaliśmy się na podawanie wody niemowlętom, zróbmy to gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe.
Należy także zwrócić uwagę, że "woda mineralna" nie zależy od zawartości składników mineralnych w wodzie, lecz jest stosowana do wszystkich wód wydobywanych spod ziemi, niezależnie od stopnia mineralizacji. Aby w sposób świadomy wybierać wodę mineralną należy zwracać uwagę na stopień mineralizacji i zawartość składników mineralnych.
Wyróżniamy :
1. wody wysoko zmineralizowane o mineralizacji powyżej 1500mg/l- zawierają duże ilości składników mineralnych i mogą byc spożywane przez osoby z niedoborami składników mineralnych,
2. wody mineralne średnio zmineralizowane o mineralizacji od 500-1500mg/l - zawierają średnią ilość składników mineralnych, mogą służyć do gaszenia pragnienia,
3. wody mineralne nisko zmineralizowane o mineralizacji poniżej 500 mg/l- zawierają niewielkie ilości składników mineralnych, które nie mają znaczenia dla organizmu człowieka. Można ich używać do gotowania potraw i gaszenia pragnienia. Do tej grupy wód mineralnych należą wody źródlane.
A zatem niemowlętom można podawać wody źródlane lub mineralne niskozmineralizowane o mineralizacji poniżej 500mg/l.
Niemowląt nie przepajamy też ziołami. Zioła traktujmy jako substancje lecznicze do leczenia konkretnych objawów, a nie jako herbatki do przepajania. Nie podajemy zatem niemowlętom rumianku, mięty czy koperku. Koperek kiedyś był bardzo popularny. Obecnie koperku w ogóle nie podaje się niemowlętom ponieważ zawiera estragol, który jest rakotwórczy i genotoksyczny. Naparów z koperku nie powinny również pić kobiety w ciąży i karmiące.
Narodowy Instytut Badań nad Żywnością i Żywieniem (INRAN) przeprowadził badania, które objęło dostępne na rynku włoskim produkty do przygotowania naparów z kopru. Badania wykazały, że stężenie estragolu jest zbyt wysokie, by móc uznać spożycie naparów za bezpieczne u noworodków. Do podobnych wniosków doszła agencja EMEA, która zajmuje się naukową oceną leków. Według EMEA spożywanie naparów z kopru włoskiego przez dzieci do czwartego roku życia nie jest wskazane bez konsultacji z pediatrą.
Koper zawiera estragol, który jest genotoksyczny i rakotwórczy, dlatego u dzieci do 4 roku życia nie powinien być w ogóle stosowany.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.
Źródło
1. Luigi Gori at all: Can Estragole in Fennel Seed Decoctions Really Be Considered a Danger for Human Health? A Fennel Safety Update. Evidence-based Complementary and Alternative Medicine 2012(7-8):860542, July 2012, 671
2. Committee on Herbal Medicinal Products (HMPC) assessment report on Foeniculum vulgare miller. Europe an Medicines Agency Evaluation of Medicines for HumanUse. February 2008. MEA/HMPC/137426/2006.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów