"> Czy picie wody zwiększa produkcję mleka                                                                                                                                  

Czy picie wody zwiększa produkcję mleka

Wiele kobiet w czasie problemów z niedostateczną laktacją otrzymuje szereg rad, jak zwiększyć laktację. Matki szukające pomocy często słyszą by pić więcej wody. Czy jednak wystarczy wyłącznie pić więcej wody, by mieć więcej mleka. Bezsprzecznie głównym składnikiem mleka jest woda, która stanowi około 87% mleka kobiecego. Również zapotrzebowanie na wodę w czasie laktacji jest większe w porównaniu z kobietami, które nie karmią piersią. Dlatego  dla swojego zdrowia matka musi zrekompensować produkcję mleka pijąc większą objętość wody.  Ale czy podaż wody ponad fizjologiczne zapotrzebowanie na wodę będzie nasilała produkcję mleka. Otóż niestety nie. Dane naukowe konsekwentnie pokazują, że ani zwiększone, ani ograniczone spożycie płynów przez karmiące kobiety nie wpływa na ilość produkowanego mleka. I choć mleko powstaje pośrednio z wody, a bezpośrednio z krwi, to jednak nie wystarczy opijać się wodą by mieć wystarczającą ilość mleka. Co zatem robić by mieć więcej mleka. Niestety nie wystarczy też pić dużych objętości  herbatek laktacyjnych. Ja mogłabym wypijać tych herbatek całe morze. I mleka nie zacznę produkować.

 

Co zatem robić by pobudzić laktację. 

 

1. Trzeba chcieć. Bo laktacja zaczyna się w głowie. Ale kobiety szukające pomocy zapewne chcą karmić swoje dzieci piersią. I mimo, że czasami bardzo chcą, nie zawsze mają pokarm. Co zatem więcej trzeba robić. 

2. Trzeba prawidłowo przystawiać dziecko do piersi. To bowiem pobudzanie odpowiednich receptorów zlokalizowanych w obrębie otoczki wysyła sygnał do mózgu kobiety karmiącej w postaci tzw. odruchu prolaktynowego i oksytocynowego. Pod wpływem pobudzania odpowiednich receptorów wysyłany jest sygnał do mózgu by wytwarzać prolaktynę i oksytocynę i następnie zwrotnie te dwa hormony dostają się razem z krwią do gruczołu sutkowego i odpowiednio wpływają na wytwarzanie i wydzielanie pokarmu. I to prawidłowo realizowane odruchy prolaktynowy i oksytocynowy powodują, że laktacja powstaje najpierw w głowie a dopiero potem w gruczole sutkowym. I dlatego ja choćbym piła wiaderka wody i herbatek laktacyjnych nie wyprodukuję mleka. Bo nie działa u mnie odruch oksytocynowy i prolaktynowy ponieważ nie przystawiam prawidłowo (ani zresztą nieprawidłowo też) dziecka do piersi. I szklanka wody czy herbatki laktacyjnej żadnego z tych odruchów nie wzbudzi ani u mnie, ani też u kobiet karmiących piersią. Ale by ssące dziecko prawidłowo pobudzało receptory odpowiedzialne za wywołanie odruchu prolaktynowego i oksytocynowego musi być technicznie prawidłowo przystawione do piersi.  A zatem prawidłowa technika karmienia to warunek konieczny do pobudzenia laktacji, a nie kolejna szklanka wody czy herbatki laktacyjnej. 

3.Prawidłowe postępowanie w laktacji, przez które rozumiemy odpowiednio częste i długie przystawianie dziecka do piersi czy karmienia nocne. Nawet najlepiej technicznie przystawiane do piersi dziecko dwa razy na dobę po 5 minut nie wystymuluje laktacji. Noworodek powinien być przystawiany do piersi regularnie co 2-3 godziny, by odpowiednio wystymulować laktację. Jeśli dziecko prawidłowo rośnie a mama ma odpowiednią ilość pokarmu, można pozwolić sobie i dziecku na jedną dłuższą 4-5 godzinną przerwę. Nie ma natomiast potrzeby systematycznego wybudzania dziecka mającego prawidłowe przyrosty masy ciała. |Takiemu dziecku możemy pozwolić decydować kiedy chce jeść. Budzimy noworodki wtedy, gdy ze względów zdrowotnych same się nie wybudzają i zawsze wtedy gdy mają słabe przyrosty masy ciała a mama ma niedostateczną laktację. 

 

Podsumowanie

Przy problemach z niedoborem pokarmu nie kolejna szklanka wody czy herbatki laktacyjnej, tylko  ocena i pomoc osoby zajmującej się profesjonalnie laktacją

 



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga



  

 

 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

17 stycznia 2022