"> Czy rosół pomaga zwalczać przeziębienie - fakt czy mit                                                                                                                                   

Czy rosół pomaga zwalczać przeziębienie - fakt czy mit

Rosół to pożywna zupa będąca wywarem mięsa i warzyw. Od dawna uważany jest za lekarstwo na objawowe infekcje górnych dróg oddechowych.Czy danie to naprawdę pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych. Niestety nie ma ewidentnych dowodów naukowych, które wykazywałyby zależność pomiędzy spożywaniem rosołu a skróceniem czasu trwania infekcji. Nie można jednak całkowicie pozbawić rosołu korzystnych efektów jego spożywania w trakcie przeziębienia. Przede wszystkim rosół to potrawa chętnie spożywana przez pacjentów, w tym dzieci. Dlatego rosół ułatwia nawodnienie dziecka i spożycie odpowiedniej liczby kalorii, pomimo braku apetytu charakterystycznego dla stanów chorobowych. 

Badania wykazały też, że rosół bardziej zwiększa prędkość przemieszczania się śluzu nosowego niż gorąca i zimna woda. By to wykazać, badano prędkość przemieszczania śluzu nosowego u 15 ochotników. Podano im do wypicia im zimną wodę, gorącą wodę i rosół. Wykazano, że prędkość przemieszczania się śluzu nosowego jest największa po wypiciu rosołu. Autorzy pracy wnioskują, że picie gorących płynów przejściowo zwiększa prędkość śluzu nosowego, częściowo lub całkowicie poprzez nosowe wdychanie pary wodnej.  Gorący rosół albo poprzez swój zapach i drażnienie receptorów w tylnych nozdrzach, albo poprzez mechanizm związany ze smakiem, wydaje się posiadać dodatkowe właściwości zwiększające prędkość śluzu w nosie. 

W innych badaniach wykazano, że rosół znacząco  zmniejsza migrację neutrofili, które są odpowiedzialne m.in. za nasilenie reakcji zaplanej. Innymi słowy, w wyniku mechanizmu zmniejszającego migracje neutrofilii do ognisk zapalnych, zmniejsza się stan zapalny, i tym samym rosół łagodzi  objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Nie można jednak zapomnieć, że zmniejszenie migracji neutrofilii może nasilić zakażenie. Autorzy sugerują,  że rosół może zawierać szereg substancji o korzystnym działaniu leczniczym. Łagodne działanie przeciwzapalne może być jednym z mechanizmów, dzięki którym rosół może powodować łagodzenie objawowych infekcji górnych dróg oddechowych.

 

A zatem faktem jest, że rosół może łagodzić objawy infekcji górnych dróg oddechowych.

 

Przeczytaj też: Czy preparaty wapnia są skuteczne w leczeniu przeziębienia

 

 

Publikacje

1. Lee K. Brown, Albert Miller, Elaine Miller, : Chicken Soup for the Treatment of Respiratory Infections. Chest. VOLUME 158, ISSUE 5, P2231-2232, NOVEMBER 2020

2. B O Rennard,  G L GossmanR A RobbinsS I Rennard: Chicken soup inhibits neutrophil chemotaxis in vitro. Chest 2000 Oct;118(4):1150-7. 2000 Oct;118(4):1150-7.

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

08 lutego 2023