">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Czy ślinienie się niemowlęcia zawsze oznacza ząbkowanie                                                                                                                                

© 2017 created with webwavecms.com

Co oznacza ślinienie się niemowlęcia i wkładanie rączek do buzi 

 

Do 3. miesiąca życia ślinienie się dziecka jest bardzo ograniczone. Około 3. miesiąca  u niemowlęcia nasila się czynność wydzielnicza gruczołów ślinowych, co wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem  śliny u niemowlęcia. Zwiększona produkcja śliny związana jest w tym okresie m.in. ze stymulacją tzw. aparatu orofacjalnego, czyli po ludzku rzecz ujmując, okolicy ust i jamy ustnej, przez samo dziecko, które zaczyna intensywnie wkładać rączki i zabawki do buzi. Wkładanie rączek do buzi to bardzo ważny etap w życiu dziecka, który jednak na przełomie 3 i 4 mżma niewiele wspólnego z ząbkowaniem. Okolice ust to najbardziej unerwiona czuciowo część ciała u niemowlęcia. Z chwilą, gdy niemowlę odkryje, że może włożyć rączkę do buzi, nie zaprzestanie już tego procederu. Początkowo wkłada  całe piąstki a wraz z postępującym rozwojem do buzi zaczynają trafiać same paluszki i przedmioty.

 

- Rączka w buzi to też odwrażliwianie jamy ustnej na bodźce, dzięki czemu w przyszłości włożona do buzi dziecka łyżeczka z pokarmem, który nie jest zmiksowany, nie będą powodowały odruchu wymiotnego.

 

- To też okazja do nauki utrzymywania rączek w linii pośrodkowej ciała i kierowania wzroku do dołu. 

 

- I w końcu to okazja  do zapoznania układu immunologicznego niemowlęcia z bakteriami znajdującymi się w otoczeniu dziecka.

 

 

Wkładanie rączek do buzi

Najpierw dziecko wkłąda do buzi całą dłoń

 

Wkładanie paluszków do buzi

Następnie do buzi trafiają palce

 

Wkładanie stópek do buzi

Do buzi trafiają też stópki

 

Wkładanie zabawek do buzi

Aż w końcu dziecko zaczyna wkładać do buzi zabawki

 

Karmienie niemowlęcia łyżeczką

Wkłądanie rączek i zabwek do buzi ma na celu przygotwanie dziecka do jedzenia pokarmów stałych i wyeliminowanie odruchu wymiotnego po włożeniu łyżeczki do buzi dziecka

 

Podsumowanie

Zwiększone ślinienie na przełomie 3 i 4 mż to etap rozwojowy dziecka, stymulowany przez samo dziecko, w związku z upodobaniem niemowląt do wkładania rączek do buzi. Niemowlę w tym wieku nie posiada jednak  jeszcze pełnej umiejętności połykania zwiększonej objętości śliny, co objawia się ślinieniem. Rodzice  często podejrzewają ząbkowanie jako przyczynę zwiększonego ślinienia się niemowlęcia i intensywnego wkładania rączek i zabawek do buzi, podczas gdy jest to etap rozwoju każdego prawidłowo rosnącego się dziecka . Ślinienie na przełomie 3. i 4. miesiąca życia dziecka nie ma więc związku z ząbkowaniem. Przeważająca większość niemowląt zaczyna ząbkować po 6. miesiącu życia i w tym okresie świąd dziąseł może prowokować dziecko do wkładania rączek i różnych przedmiotów do buzi, co z kolei może prowokować wydzielanie śliny.

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 

  

Czy ślinienie się niemowlęcia zawsze oznacza ząbkowanie

09 stycznia 2021