Witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia z jelit i wtórnie do zwiększonego wchłaniania wapnia w jelitach, zwiększa odkładanie wapnia w kościach. Bierze również udział w podziałach i różnicowaniu się komórek różnych tkanek. Receptory dla witaminy D3 znaleziono w takich tkankach jak układ immunologiczny, nerwowy, mięśniowy, skóra, trzustka. Niedobór witaminy D3 oprócz krzywicy zwiększa ryzyko zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, może powodować zaburzenia odporności, sprzyjać wystąpieniu astmy wczesnodziecięcej i zaburzeń neurorozwojowych. Pojawiają się nawet doniesienia, że niedobór witaminy D3 u noworodków może zwiększać ryzyko wystąpienia martwiczego zapalenia jelit, sepsy i dysplazji oskrzelowo-płucnej.
Czy jednak witamina D3 może być toksyczna. Wszak to tylko witamina. Niestety tak, witamina D3 może być toksyczna i przedawkowana może spowodować duże problemy zdrowotne. Przede wszystkim powoduję podwyższone stężenie wapnia w surowicy krwi, czyli hyperkacemię. Wtórnie do hyperkalcemii pojawia się zwiększone wydalanie wapnia z moczem, czyli hyperkalciuria. Hyperkaciuria może nie dawać żadnych objawów ale może też spowodować kamicę nerkową, a w skrajnych przypadkach nawet niewydolność nerek. Co ważne nie ma możliwości przedawkowania witaminy D3 na skutek nadmiernego opalania i tym samym zwiększonej syntezy skórnej witaminy D3, ani na skutek spożywania naturalnych źródeł witaminy D3 wraz z dietą. Przedawkować można tylko witaminę D3 suplementowaną w postaci preparatów.
W wyniku przedawkowania witaminy D3 dochodzi do zwiększenia stężenia wapnia w surowicy krwi. Może się to prowadzić do odkładania się tego pierwiastka w mięśniu sercowym, naczyniach krwionośnych oraz nerkach, co skutkuje pojawieniem się zaburzeń w pracy układu sercowo-naczyniowego, układu wydalniczego oraz układu nerwowego.
Ostre zatrucie witaminą D3 może objawiać się:
osłabieniem
wymiotami
zaparciami
bólami brzucha
oddawaniem dużych objętości moczu
odwodnieniem.
A zatem nie wolno samemu zwiększać dawki witaminy D3. Zwiększanie dawki witaminy D3 powinno odbywać się tylko na podstawie stwierdzonego w badaniach laboratoryjnych obniżonego stężenia witaminy D3. O zwiększeniu dawki witaminy D3 powinien zdecydować lekarz.
Przeczytaj też
Jak suplementować profilaktycznie witaminę D3 - najnowsze wytyczne z 2018 roku
Który preparat witaminy D3 wybrać - doradza pediatra
Źródło
Kołodziejczyk_Nowwotarska A, Bokiniec R: Suplementacja witaminy D3 u noworodków urodzonych przedwcześnie - kontrpwersje. Postępy neonatologii, 4, 28, 2022.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów