"> Czym myć skórę by nie czuć nieprzyjemnego efektu ściągania skóry                                                                                                                                   

Czym myć skórę by nie czuć nieprzyjemnego efektu ściągania skóry

Mydła to najczęściej wybierane kosmetyki przeznaczone do mycia ciała. Ich popularność wynika z dużej skuteczności w usuwaniu zanieczyszczeń. Jednak ich używanie, zwłaszcza częste, może wiązać się z występowaniem negatywnych skutków dla skóry. Popularne mydła to sole wyższych kwasów tłuszczowych, które mają zasadowe pH. Mydło swą skuteczność zawdzięcza możliwości emulgacji zabrudzeń i wydzieliny gruczołów łojowych. Niestety niejako przy okazji mydła rozpuszczają również związki tłuszczowe stanowiące barierę ochronną warstwy rogowej skóry, przez co usuwają ze skóry naturalne czynniki nawilżające a także powodują rozszczelnianie błon lipidowych skóry. Skóra posiada mechanizmy ochronne, które mają za zadanie regenerację skutków uszkodzenia skóry. Jednak w sytuacji, gdy powyższe mechanizmy ochronne nie nadążają z regeneracją ochronnej warstwy hydrolipidowej skóry, dochodzi do utraty wilgotności skóry i wysuszenia skóry. To właśnie dlatego przy częstym stosowaniu mydeł może pojawić się nieprzyjemne uczucie ściągnięcia skóry. Lekarstwem na to ściąganie jest stosowanie coraz to nowych kremów nawilżających, tymczasem usunąć należy przyczynę a nie leczyć skutek.

 

Syndet zamiast mydła

Zamiast mydła można użyć syndetu jako środka myjącego. Syndety są to detergenty syntetyczne (synthetic detergents), które zawierają substancje powierzchniowo czynne zwane surfaktantami. Wśród używanych w syndetach surfaktantów są m.in. sole izetionianu oleju kokosowego, alkilosiarczany, sulfobursztyniany czy betaina. Syndety w swym składzie nie mają mydła, dzięki czemu w mniejszym stopniu ingerują w naturalną barierę ochronną skóry. Syndety, dzięki zastosowaniu detergentów syntetycznych, mają bardziej zbliżone do kwaśnego pH, przez co są lepiej tolerowane przez wrażliwą skórę. Syntetyczne surfaktanty (syndety) mają również właściwości regenerujące dla skóry ponieważ mogą uzupełniać wypłukane podczas mycia lipidy.

A zatem używajmy do mycia ciała syndetów, nie standardowych mydeł. Syndety dostępne są również w wersji dla dzieci, również tych najmniejszych do użycia od pierwszego dnia.

Takim syndetem dla dzieci może być np. La Roche Posay Lipikar Syndet AP+

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

01 października 2022