"> Dlaczego przy antybiotykoterapii lepiej stosować probiotyki, które są lekami a nie suplementami diety                                                                                                                                     

Dlaczego przy antybiotykoterapii lepiej stosować probiotyki, które są lekami a nie suplementami diety

W 2017 roku NIK wydał raport o suplementach diety. „Suplement diety nie jest lekiem, więc nie może leczyć. Służy uzupełnieniu niezbilansowanej diety. Pełni funkcję odżywczą lub wspomagającą normalnie działający organizm”. W obecnym stanie prawnym każdy może wprowadzić na rynek suplement diety. Wystarczy, ze zadeklaruje jego skład organom sanitarnym w drodze tzw. notyfikacji. Hipotetycznie wprowadzony produkt może zostać zbadany przez Inspekcję Sanitarną. W praktyce olbrzymia liczba wprowadzanych suplementów diety jest tak olbrzymia, ze przeważająca większość suplementów diety nigdy nie jest badana. Istotną część tego raportu zajęły preparaty probiotyczne.

 

Co to jest probiotyk

 

Probiotyki to organizmy żywe, które podawane w odpowiednich ilościach  wywierają korzystne skutki zdrowtne.

 

 

Wyniki NIK z przeprowadzonej kontroli:

 

NIK przebadał różne probiotyczne suplementy diety pod kątem zawartości deklarowanych szczepów bakteryjnych i ich stabilności.

 

Wnioski NIK: „W czterech z sześciu badanych preparatów stwierdzono mniejszą liczbę bakterii probiotycznych od zadeklarowanej.

-w suplemencie diety D-L. zamiast deklarowanych 3,7x108 cfu61 Bifidobacterium sp. stwierdzono 1,4x106 cfu tych bakterii;

− w suplemencie diety AJ. zamiast deklarowanych w jednej tabletce 2,0x109 cfu stwierdzono 7,9x108 cfu, w tym: zamiast 1x109 cfu Lactobacillus sp.

– 2,9x108 cfu oraz zamiast 1x109 cfu Bifidobacterium sp. – 5,0x108 cfu;

− w suplemencie diety M. zamiast deklarowanych w jednej kapsułce 4,5x109 cfu stwierdzono 2,0x109 cfu, w tym: zamiast 2,7x109 cfu Lactobacillus sp. – 1,6x109 cfu, zamiast 1,4x109 cfu Bifidobacterium sp – 4,3x108 cfu;

− w suplemencie diety P. zamiast deklarowanych w jednej kapsułce 2,7x109 cfu stwierdzono 4,4x108 cfu, w tym: zamiast 7,5x108 cfu Lactobacillus sp. – 4,4x108 cfu, zamiast 1,4x109 cfu Bifidobacterium sp. – 1,2x106 cfu”.

 

Ponadto w czterech w/w preparatach stwierdzono obecność nieokreślonych bakterii.  Jeden z badanych preparatów zanieczyszczony był bakteriami kałowymi !!!

 

NIK badał również stabilność bakterii probiotycznych.  „Na 56 badanych próbek (26 suplementów diety) stabilności w zakresie liczby żywych bakterii nie posiadało aż 50 próbek (89%). Badania wykazały, że wraz z upływem czasu, jeszcze w okresie przydatności do spożycia, następował dynamiczny spadek liczby żywych komórek bakterii, np. w jednym z suplementów ważnym do lutego 2016 r., z deklarowanej liczby bakterii 2,5x109 (cfu/dawkę), w lutym 2015 r. było 2,3x107 , w sierpniu 2015 r. – jedynie 2,3x101 , a w lutym 2016 r. – mniej niż 10 cfu/dawkę. Wśród badanych suplementów diety były też i takie, które z deklarowanej liczby 2x109 czy 4x108 bakterii (cfu/dawkę) na rok przed upływem terminu ważności posiadały mniej niż 10 bakterii (cfu/dawkę). Ponadto jeden z probiotycznych suplementów diety zakażony był grzybami.”

Czym zatem różni się probiotyk lek od probiotyku suplementu diety. W probiotyku leku mamy gwarantowaną liczbę stabilnych kultur bakteryjnych. Probiotyk lek kontrolowany jest w ciągu całego okresu produkcji a następnie przydatności do spożycia. Jeśli w aptece decydujemy się na zakup probiotyku leku mamy pewność, ze w opakowaniu jest gwarantowana przez producenta liczba i rodzaj bakterii probiotycznych. Probiotyk suplement diety w przeważającej większości nie ma badań potwierdzających zawartość bakterii i możemy jedynie ufać, ze skład w opakowaniu odpowiada temu co jest napisane na opakowaniu.

 

Od momentu udostepnienia raportu NIK polecam pacjentom probiotyki zarejestrowane jako leki. Które zatem probiotyki sa lekami.

 

Spośród setek dostępnych na półkach aptecznych probiotyków, lekami są jedynie:

 

  • Probiotyki do stosowania doustnego

    Lakcid

    Lakcid Forte

    Enterol

    Lacidofil

    Lacteol Fort 340 mg

    Trilac

  • Probiotyki do stosowania dopochwowego

    Lactovaginal

    Invag

 

Przeczytaj też

Lek czy suplement diety - który wybrać

Szczepionka donosowa przeciwko grypie

Od grypy do zapalenia mózgu i przeszczepu serca

 

Źródło

https://www.nik.gov.pl/plik/id,13031,vp,15443.pdf



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

04 października 2022