"> Gdy karmienie piersią boli - bolesność brodawek sutkowych                                                                                                                                     

Gdy karmienie piersią boli - bolesność brodawek sutkowych

 

Dlaczego brodawki bolą w czasie karmienia piersią 

 

W czasie pierwszych dni karmienia piersią, brodawki stają się bardzo wrażliwe, często wręcz bolesne. Jest to powszechna dolegliwość związana ze zmianami hormonalnymi występującymi po porodzie oraz częstym ssaniem piersi. Określana jest jako bolesność fizjologiczna i z reguły ustępuję po około tygodniu. Jeśli jednak ból nie mija po tygodniu, należy szukać innych przyczyn dolegliwości. Do najczęstszych należą:

  • Uszkodzenia powierzchownych warstw naskórka – najczęściej wskutek nieprawidłowej techniki ssania, najczęściej zbyt płytkiego przystawiania dziecka do piersi. Jedną z przyczyn płytkiego łapania piersi przez noworodka jest skrócone wędzidełko u noworodka.

  • Maceracja brodawek wskutek zbyt długiego trzymania piersi w buzi dziecka – gdy dziecko traktuje pierś jak smoczek uspokajacz a nie źródło pożywienia.

  • Zakażenie bakteryjne, zatkane ujście kanalika mlekowego, zastój pokarmu, zakażenie grzybicze, nawał, zmiany alergiczne.

  • Problemy psychologiczne u matek nie akceptujących karmienia naturalnego.

 

Bolesność fizjologiczną rozpoznajemy jedynie w sytuacji braku zmian na powierzchni brodawki. 

 

Postępowanie przy bolących brodawkach:

 

W przypadku utrzymywania się bolesności brodawek :

  • Oceń chwytliwość brodawki.

  • Z pomocą profesjonalisty sprawdź technikę karmienia piersią i ewentualnie skoryguj sposób przystawienia dziecka do piersi – najczęstszą przyczyną bolesności brodawek jest nieprawidłowa technika karmienia piersią, stąd podstawowym sposobem postępowania jest korekta aktu ssania.

Tak powinno być przystawione dziecko do piersi. W buzi dziecka powinna być brodawka i 1-1,5 cm otoczki. Nigdy sama brodawka.

 

Prawidłowe uchwycenie piersi

 

3. Często przystawiaj dziecko do piersi by nie dopuścić do przepełnienia piersi.

4. W przypadku przepełnionych piersi lub utrudnionego odruchu wypływu pokarmu, przed przystawieniem dziecka do piersi należy odciagnąć niewielką ilość pokarmu by ułatwić wypływ pokarmu i prawidłowe uchwycenie piersi przez dziecko.

5. Rozpoczynaj karmienie od mniej bolesnej piersi.

6. Często zmieniaj pozycję w czasie karmienia, by ciśnienie wytwarzane w czasie ssania wywierane było na różne części otoczki i brodawki. Korzystne są pozycje krzyżowa i spod pachy.

7. Delikatnie odstawiaj dziecko od piersi poprzez włożenie małego palca do kącika ust dziecka.

8. Wietrz piersi.

9. Smaruj brodawki wyciśniętym pokarmem.

10. Stosuj maści i kremy łagodzące zawierające lanolinę, dekspantenol (preparat Dermopanten), linomag lub alantoinę (preparat Alantan), ewentualnie preparat Maltan.

11. W razie silniejszego bólu możesz przyjmować paracetamol lub ibuprofen.

12. Myj piersi raz dziennie z użyciem delikatnego środka myjącego, najlepiej  syndetu, a po każdym karmieniu przemywać brodawki solą fizjologiczną lub przegotowaną wodą. 

13. Często zmieniaj wkładki laktacyjne, wilgotne są źródłem bakterii.

14. W czasie silnego bólu możesz zakładać na brodawki ochronne osłony (muszle).

15. Kapturki na brodawki stosuj z dużą rozwagą, ponieważ mogą doprowadzić do zaburzeń mechanizmu ssania i zmniejszenia laktacji.

16. W przypadku bardzo silnego bólu możesz odstawić dziecko od piersi na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt godzin, pokarm w tym czasie odciągaj i podawaj dziecku.

 

 

Preparaty do pielęgnacji podrażnionych brodawek

  • Lanolina – natłuszcza i zmiękcza skórę, przyspiesza gojenie poprzez nawilżenie skóry. Przynosi szybką ulgę. Nie wymaga zmywania przed karmieniem.

  • Dekspantenol – przy zastosowaniu miejscowym metabolizowany jest do kwasu pantotenowego, który przyspiesza regeneracje skóry.

  • Linomag –zawiera wieninienasycone egzogenne kwasy tłuszczowe , które przyspieszają regenerację i pobudzają odnowę skóry.

  • Alantoina - wykazuje działanie złuszczające oraz osłaniające na skórę, alantoina poprawia jej nawilżenie oraz wspomaga leczenie ran poprzez pobudzenie ziarninowania czyli wzrostu nowej tkanki.

  • Maltan - preparat zawiera bezpieczną substancję, glukozę, która w zależności od stężenia wykazuje działanie hamujące na rozwój bakterii. Zapobiega stanom zapalnym piersi.



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

08 października 2022