">     Ile snu potrzebuje Twoje dziecko                                                                                                                                

Ile snu potrzebuje Twoje dziecko

Potrzeba snu i liczba przespanych godzin potrzebnych do odpowiedniego wypoczynku jest zjawiskiem indywidualnym. Istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą rodzicom określić czy ich dziecko śpi wystarczającą liczbę godzin by odpowiednio rozwijać się.

 

Wytyczne dotyczące snu w dzieciństwie

 

Amerykańska Akademia Medycyny Snu (AASM) podaje pomocne wskazówki dotyczące tego, ile snu potrzebują dzieci na różnych etapach rozwoju. Podane dane odzwierciedlają liczbę godzin snu w ciągu całej doby.

 

Rekomendacje Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu dotyczące liczby przesypianych godzin

 

Wiek dziecka                       Liczba rekomendowanych godzin snu

Noworodek                           12-16 godzin, w tym zawarte są drzemki w ciągu dnia

Małe dziecko (1-2 lata)        11-14 godzin, w tym zawarte są drzemki w ciągu dnia

Dziecko 3-5 lat                     10-13 godzin, w tym zawarte są drzemki w ciągu dnia

Dziecko szkolne 6-12 lat      9-12 godzin

Nastolatek 13-18 lat             8-10 godzin

 

Do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje określonej liczby godzin snu w ciągu doby. Regularna deprywacja snu może doprowadzić do rozdrażnienia, zaburzeń koncentracji, bólów głowy, trudnościami w nauce a nawet depresji.

 

Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje tzw. zdrowe nawyki snu.

 

  • Uczyń wysypianie się priorytetem całej rodziny – by uczynić wysypianie się priorytetem, musisz zrozumieć jak bardzo sen wpływa na zdrowie ludzi. Pamiętaj, że jesteś wzorem dla swojej rodziny. Jeśli przesiadujesz długo przed telewizorem, wykonujesz różne prace w nocy, nie będziesz wzorem do naśladowania dla swoich dzieci.

  • Stwórz codzienną rutynę związaną ze snem, którą możesz zastosować gdziekolwiek jesteś i stosuj ją codziennie. Codzienna rutyna dnia, posiłki, drzemki, zabawa nie tylko zapewnia Twojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale też pomaga w spokojnym zasypianiu. Rutyna związana z zasypianiem powinna być tak stworzona by można ją zastosować w każdym miejscu.

  • Zapewnij aktywność dziecku w ciągu dnia. Zadbaj by Twoje dziecko miało ciekawy dzień pełen aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu, chodź codziennie z dzieckiem na spacery.

  • Ogranicz czas spędzany przed urządzeniami elektronicznymi. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca trzymanie urządzeń elektronicznych takich, jak telewizory, laptopy, telefony, komputery, tablety z dala od sypialni dziecka. Zgaś wszystkie urządzenia 60 minut przed snem. Stwórz rodzinny plan używania wyżej wspomnianych urządzeń i ustal granice użytkowania ich przed snem.

  • Stwórz bezpieczną sypialnię i miejsce do snu. Przyciemnij światło w sypialni, kontroluj temperaturę tak, by nie była za wysoka. Nie wypełniaj łóżeczka dziecka zabawkami. Masz mu stworzyć miejsce do spania a nie do zabawy. Starsze dzieci mogą zabrać ze sobą do spania ulubionego misia lub kocyk, by zmniejszyć lek separacyjny. Jednak niemowlęta do 12 miesiąca życia nie powinny w łóżeczku mieć żadnych zabawek ani kocyków, by zmniejszyć ryzyko uduszenia się niemowlęcia w czasie snu.

  • Nie kładź dziecka do łóżeczka z butelką mleka czy soku. Woda jest ok. Wszystko inne niż woda może powodować próchnicę. Najpierw nakarm swoje dziecko a dopiero później połóż je do spania.

  • Unikaj nadmiaru zajęć wieczorem. Wiele dzieci ma bardzo intensywny harmonogram dnia. Wieczorem ma zaplanowane często zajęcia sportowe, spotkania, zajęcia dodatkowe. Zaplanuj tak dzień by wieczorem dziecko miało czas by się wyciszyć.

  • Naucz się rozpoznawać problemy ze snem. Do najczęstszych problemów ze snem u dzieci należą trudności w zasypianiu, niechęć do pójścia do łóżka, wybudzanie się w nocy, chrapanie, bezdech nocny, lęki nocne i koszmary senne.

 

Źródło

https://www.healthychildren.org/English/healthy-living/sleep/Pages/Healthy-Sleep-Habits-How-Many-Hours-Does-Your-Child-Need.aspx

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

20 stycznia 2021