">     Jak leczyć stulejkę u chłopców by nie był potrzebny chirurg                                                                                                                                

Jak leczyć stulejkę u chłopców by nie był potrzebny chirurg

Stulejka - objawy, możliwe powikłania, rozpoznanie i leczenie

 

Stulejka to zwężenie otworu napletka, które uniemożliwia jego zsunięcie i uwidocznienie żołędzi. Stulejkę rozpoznajemy dopiero u chłopców po 3 roku życia. Do 3 roku życia napletek może być fizjologicznie sklejony z powierzchnią żołędzi. W odklejaniu się napletka pomagają fizjologiczne wzwody u chłopca i higiena tej okolicy ciała. Wzwody i higiena powodują ustąpienie fizjologicznej stulejki u 90% chłopców do 3 roku życia.

 

Kiedy rozpoznajemy stulejkę 

 

Stulejka fizjologiczna u większości dzieci ustępuje do końca pierwszego roku życia. Jednak u niewielkiej grupy chłopców fizjologiczne sklejenie się napletka z żołędzia obserwuje się jeszcze w drugim i a nawet trzecim roku zycia. Jeśli  jednak u chłopca utrzymuje się stulejka po 3 roku życia, należy skonsultowac się z lekarzem.

 

Objawy stulejki

 

Stulejka może być

1. Zupełna, gdy  jakiekolwiek zsunięcie napletka jest niemożliwe i żołądź jest niewidoczna.

2. Niezupełna, gdy napletek pozwala się zsunąć częściowo i tylko część żołędzi staje się widoczna lub gdy napletek pozwala się zsunąć całkowicie jednak zaciska się w rowku zażołędnym.

U chłopców z bardzo wąskim napletkiem oddawanie moczu pełnym strumieniem moczu może być niemożliwe. Mocz oddawany jest kroplami. W czasie oddawania moczu napletek u chłopców ze stulejką może się wybrzuszać. 

 

Leczenie stulejki

 

Leczenie stulejki może być:

 

1. Nieoperacyjne

^ Część lekarzy zaleca ręczne odciąganie napletka. Nie należy tego w ogóle robić u chłopców w pierwszym roku życia. Po pierwszym roku życia w kąpieli można w czasie mycia dziecka delikatnie odsuwać  napletek. Należy jednak pamiętać by robić to bardzo delikatnie, bez uszkadzania napletka. Nie rekomenduje się agresywnego ściągania napletka ponieważ może to doprowadzić do urazu napletka, który goi się przez bliznowacenie, co w konsekwencji może nasilać zwężenie napletka. W czasie kąpieli i mycia prącia, można delikatnie odciągać napletek ale tylko do uzyskania pierwszego oporu. 

^ Jeśli nie dojdzie do samoistnego odklejenia się napletka, można zastosować leczenie miejscowe maściami sterydowymi, które uelastyczniają napletek i umożliwiają u wielu chłopców ściągniecie napletka. Maści sterydowe stosuje się przez okres 6-8 tygodni. Napletek należy delikatnie odciągnąć i tak naciągnięty napletek trzeba smarować 2 x dziennie. Najlepiej by zabieg ten wykonywał sam chłopiec ponieważ zabieg odciągania napletka powinien być wykonywany bardzo delikatnie, by nie doprowadzić do mikrourazu napletka. Sterydy stosowane miejscowo uelastyczniają napletek pozwalając go u większości chłopców całkowicie odciągnąć.

 

2. Operacyjne

Brak skuteczności leczenia miejscowego sterydami jest wskazaniem do leczenia chirurgicznego.

 

Powikłania stulejki

 

Pozostawienie stulejki będzie powodować u dorosłego mężczyzny problemy w czasie życia seksualnego a u małych chłopców może predysponować do miejscowych zakażeń i zakażeń układu moczowego. Stulejka może doprowadzić do zapalenia prącia z obrzękiem, zaczerwienieniem i wyciekaniem ropnej wydzieliny. Brak reakcji przy miejscowym stanie zapalnym może spowodować zapalenie układu moczowego. 

 

Przeczytaj też Czy odciągać napletek u chłopców do 3 roku życia 

 

Źródło

Marek OrkiszewskiMarek MackiewiczJoanna Madej: Leczenie stulejki za pomocą miejscowo stosowanego betamethazonu: analiza skuteczności i kosztów. Urologia Polska 2004/57/1.



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

13 stycznia 2021