Karmienie piersią jest idealnym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci dlatego Światowa Organizacja Zdrowia zaleca by karmić niemowlęta wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia a następnie kontynuować karmienie piersią razem z podawaniem żywności uzupełniającej odpowiedniej dla danego wieku do 2 lat lub dłużej.
Po wprowadzeniu żywności uzupełniającej karmienie piersią nadal przynosi korzyści matce i dziecku. Nadal stanowi podstawę żywienia niemowlęcia, zmniejsza ryzyko zachorowania na wiele schorzeń, ułatwia trawienie nowo wprowadzanych pokarmów.
Odstawienie dziecka od piersi to często długi proces zaprzestania karmienia dziecka mlekiem matki. Pierwszym krokiem w kierunku odstawienia dziecka od piersi powinno być równoległe do karmienia piersią wprowadzenie pokarmów uzupełniających do diety dziecka w wieku około sześciu miesięcy. Proces odstawiania od piersi trwa do momentu całkowitego zastąpienia mleka matki innymi pokarmami i płynami. Optymalnym sposobem odstawiania dziecka od piersi jest naturalne odstawienie się dziecka od piersi a w przypadku zakończenia karmienia wynikającego z decyzji matki stopniowe ograniczanie karmień piersią. Nagłe odstawienie dziecka od piersi może prowadzić do zastoju pokarmu i powikłań wynikających z zastoju (zatkany kanalik, zapalenie piersi, ropień piersi).
Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz kontynuować wyłącznego karmienia piersią do 6 mż i musisz przed ukończeniem 6 mż odstawić dziecko od piersi zacznij od rezygnacji z jednego karmienia piersią dziennie i zastąpienia go mieszanką modyfikowaną.
Optymalnym dla matki i dziecka jest rezygnacja w początkowej fazie odstawiania karmień mniej ważnych dla dziecka. Takim karmieniem może być karmienie w południe.
Jeśli dziecko nie akceptuje mieszanki modyfikowanej i szuka piersi matki, rozwiązaniem problemu może być karmienie dziecka mieszanką modyfikowaną przez inną osobę niż matka w początkowej fazie odstawiania dziecka od piersi.
W czasie redukcji karmień piersią możesz odczuwać przepełnienie piersi. By nie dopuścić do zastoju pokarmu i wszelkich jego konsekwencji powinnaś obserwować piersi i w razie potrzeby może odciągać niewielkie ilości pokarmu do momentu uzyskania uczucia ulgi.
Jeśli nie odczuwasz dyskomfortu związanego z przepełnieniem piersi, sukcesywnie możesz redukować co kilka dni kolejne karmienia piersią i zastępować je karmieniem mieszanką modyfikowaną.
Odstawianie dziecka od piersi w drugim półroczu życia przebiega podobnie jak w pierwszym półroczu. Należy stopniowo rezygnować z karmień piersią zastępując je karmieniem mieszanką modyfikowaną, w przypadku starszych niemowląt karmienie piersią można zastąpić posiłkiem uzupełniającym.
Musisz obserwować piersi i reagować na przepełnione piersi a w przypadku dyskomfortu odciągać niewielkie ilości pokarmu do momentu uzyskania uczucia ulgi.
Sposoby zmiany codziennych nawyków dziecka
Karmienie piersią to nie tylko pobieranie pokarmu. To też szereg przyzwyczajeń i codziennych nawyków związanych z pobieraniem pokarmu. Warto zmienić pewne nawyki żywieniowe jeszcze przed ostateczną decyzją o zakończeniu karmienia.
W ramach zmian nawyków i codziennej rutyny
Możesz zaproponować dziecku zamiast piersi przekąskę lub napój do picia. Docelowo dążymy do nauczenia picia przez dziecko wody ale w początkowej fazie odstawiania dziecka od piersi można proponować dziecku np. soczki.
Możesz dziecko przytulić w miejsce przystawienia do piersi.
Zamiast usypiać dziecko przy piersi, możesz zmienić nawyki związane z usypianiem poprzez czytanie starszym dzieciom książeczek, śpiewanie kołysanek.
Unikaj rutyny związanej z karmieniem piersią poprzez
zmianę odzieży na taką, w której pierś jest trudno dostępna,
unikanie trzymania dziecka w pozycji do karmienia
unikanie korzystania z miejsc, w których dziecko było karmione np. miejsce (fotel) w pokoju, w którym matka najczęściej karmiła swoje dziecko
Rozmawiaj z dzieckiem tłumacząc mu np. że „cycuś jest chory”.
Do eliminacji karmień nocnych przygotuj się wcześniej. Naucz dziecko spania we własnym pokoju, w swoim łóżeczku, jeśli dotychczas dziecko spało z Tobą. W nocy zamiast ssania proponuj przytulenie lub inny napój, najlepiej wodę.
W sytuacjach indywidualnych, gdy stosowane metody zawodzą, skorzystaj z kilkudniowego pobytu poza domem.
Jeśli zdecydujesz się karmić piersią aż do samoistnego odstawienia się dziecka od piersi, proces ten będzie zapewne długotrwały i powolny oraz będzie przebiegał naturalnie. Dziecko stopniowo będzie rezygnowało z kolejnych karmień, zastępując je innymi posiłkami. W przypadku powolnego odstawiania dziecka od piersi, kobiety z reguły nie odczuwają objawów związanych z zastojem pokarmu. Natomiast możesz doświadczać zaburzeń emocjonalnych związanych z dokonywanym przez dziecko wyborem, które stopniowo coraz chętniej wybiera pokarmy uzupełniające a nie pierś.
Choć nagłe odstawianie dziecka od piersi nie jest rekomendowane, istnieją sytuacje, w których dochodzi do szybkiego odstawienia dziecka od piersi. Powodem decyzji o szybkim odstawieniu dziecka od piersi mogą być względy zdrowotne matki lub dziecka, wyjazd czy separacja matki od dziecka. W sytuacji nagłego odstawienia dziecka od piersi obserwuj piersi, prawie zawsze konieczne jest odciąganie pokarmu by zapobiec zastojowi pokarmu. Odciągaj, najlepiej laktatorem pokarm aż do momentu uzyskania uczucia ulgi. Nadmierne i częste odciąganie pokarmu nie tylko podtrzyma laktację ale może również doprowadzić do zwiększonego wytwarzania pokarmu. W miejsce karmień z piersi dziecko musi otrzymywać odpowiednią ilość mieszanki modyfikowanej i/lub pokarmów uzupełniających. Przy podejmowaniu decyzji o nagłym odstawieniu dziecka od piersi należy liczyć się z wystąpieniem problemów emocjonalnych zarówno u Ciebie jak i u dziecka.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów