Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba skóry charakteryzująca się stanem zapalnym, świądem oraz przewlekłymi lub nawracającymi zmianami wypryskowymi. W przypadku AZS występującego u dzieci, mimo że jest chorobą przewlekłą, w około 60% przypadków objawy kliniczne ustępują,nim chory osiągnie wiek dorosły. Jednym z podstawowych objawów AZS jest często bardzo silny świąd zapalnie zmienione skóry. Jak leczyć uporczywy dla dziecka świąd?
Chorym na AZS zaleca się środki myjące nie zawierające mydła, które pozwalają na utrzymanie optymalnego pH powierzchni skóry. W rekomendacjach zaleca się stosowanie łagodnych detergentów syntetycznych (tzw. syndetów) o pH 5,5-6,0 chroniących kwaśną powłokę skóry.
W umiarkowanych i łagodnych przypadkach AZS wystarczą same emolienty, które chronią i regenerują barierę chronią skóry. Emolienty to specjalistyczne dermokosmetyki, , które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, natłuszczają ją, niwelują podrażnienia i odbudowują płaszcz hydrolipidowy naskórka. Pomagają również chronić skórę przed możliwym negatywnym wpływem czynników środowiskowych, w tym alergenów. Emolienty zmiejszają uczucie świądu oraz działają przeciwzapalnie. Emolienty występują w wielu postaciach, takich jak kremy, balsamy, emulsje, żele czy szampony. Istnieją serie emolientów o działaniu silnie przeciwświądowym np. Avene Xera Calm.
Przydatnym preparatem w pielęgnacji skóry ze świądem jest Bioderma Atoderm SOS w postaci sprayu do szybkiego przynoszenia ulgi. Bardzo dobre opinie posiada preparat również z serii Bioderma Atoderm - Bioderma Atoderm Intensiv Baum
Podchloryn sodu wykazuje działanie odkażające, stąd bywa zalecany u dzieci z dużymi nadkażonymi bakteryjnie zmianami. 0,005% podchloryn sodu pobudza odnowę naskórka, wykazuje też działanie przeciwświądowe. Wg Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA) wykonywane 2-3 razy w tygodniu kąpiele w roztworze podchlorynu sodu pomagają złagodzić stany zapalne i zapobiegać zakażeniom skóry, poprzez ograniczanie kolonizacji bakterii na skórze. Poniższa receptura zaproponowana przez PTCA zakłada stężenie chloru w kąpieli, nie większe aniżeli w przeciętnym basenie pływackim.
Receptura kąpieli w roztworze podchlorynu sodu wg PTCA
KROK 1. Wypełnij wannę letnią wodą.
KROK 2. Dodaj ½ szklanki wybielacza do wypełnionej wodą standardowej wanny (ok. 180 l.) lub 2 łyżki stołowe wybielacza do wanienki dziecięcej (ok. 18 l.). W efekcie powinniśmy uzyskać 0,005% roztwór podchlorynu sodu.
KROK 3. Wejdź do wanny i kąp się ok. 10 minut.
KROK 4. Spłucz się dokładnie wodą kranową.
KROK 5. Dalej postępuj zgodnie ze standardami pielęgnacji skóry z AZS.
O czym warto pamiętać w czasie stosowania kąpieli w podchlorynie sodu
SKONSULTUJ Z TWOIM LEKARZEM zanim zastosujesz kąpiel w roztworze podchlorynu sodu u siebie lub u Twojego dziecka.
NIE UŻYWAJ za gorącej i za zimnej wody
NIE DODAWAJ do kąpieli żadnych innych produktów lub dodatków
NIE KĄP dłużej aniżeli 15 minut
NIE ZANURZAJ głowy lub twarzy w wodzie
W praktyce do kąpieli w podchlorynie sodu najczęściej stosuje się ogólnodostępny wybielacz domowy (możliwie czysty preparat podchlorynu sodu, bez dodatków zapachowych, np. ACE)*
*jaki wybielacz? - spójrz na opakowanie - na butelce powinno być podane stężenie podchlorynu sodu nie więcej niż 5,25% i brak innych dodatków.
Istnieje też preparat farmaceutyczny zawierający podchloryn sodu. To Atopigo. Stosuje się go w dawce 5 ml na każde 5 l wody do kąpieli. Atopigo można stosować od 3 miesiąca życia. Systematyczne stosowanie kąpieli z dodatkiem podchlorynu sodu przyczynia się do poprawy stanu skóry i jej większej odporności na zakażenia (bakteryjne, grzybicze i wirusowe).
Należy też uważać, aby preparat zawierający podchloryn sodu nie dostał się do oczu. Po kąpieli należy dokładnie spłukać i umyć skórę, a następnie szybko (reguła 5 min) nałożyć emolient.
Mokre opatrunki (mokra odzież) wywołują efekt chłodzący, przeciwzapalny i przeciwświądowy. Tworzą barierę mechaniczną przed czynnikami środowiska zewnętrznego i zabezpieczają dziecko przed drapaniem, potencjalnie zmniejszają ilość zużytych miejscowych glikokortykosteroidów.
Zastosowanie mokrych opatrunków w warunkach ambulatoryjnych do leczenia średnio ciężkiej i ciężkiej postaci AZS wg PTCA
1. Namocz ubranko lub bandaże w ciepłej wodzie.
2. Wykąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientu - nie używaj zwykłego mydła.
3. Nie wycieraj skóry dziecka lecz łagodnie osusz skórę ręcznikiem.
4. Nałóż emolient na całą skórę.
5. Wyjmij ubranko (bandaże) z wody, wyciśnij nadmiar wody i nałóż mokrą warstwę bezpośrednio na dziecko.
6. Na warstwę mokrą nałóż drugą suchą warstwę ubranka.
Uwagi techniczne:
Pacjent powinien wziąć letnią kąpiel używając łagodnego emolientu (zakaz używania mydła tradycyjnego).
Kortykosteroidy o małej lub średniej sile działania należy stosować na wszystkie obszary dotknięte atopowym zapaleniem skóry, aplikując je w kierunku wzrostu włosów.
Emolient należy następnie nałożyć na całą skórę.
Następnie na leczoną skórę nakłada się ciepłą mokrą warstwę. Najwygodniej stosuje się metodę używając specjalistycznej odzieży do mokrych opatrunków lub bandaży w formie rękawa do mokrych opatrunków. Piżama (lub bandaż), powinna być nasączona ciepłą, czystą wodą i wykręcona, w taki sposób aby pozostała mokra, ale nie kapała.
Na mokrą warstwę, zakłada się taką samą, warstwę suchą.
Mokra warstwa odzieży lub bandaża powinna być okresowo ponownie zwilżana, najwygodniej za pomocą butelki z rozpylaczem z czystą, ciepłą wodą.
Idealnie byłoby aby warstwa mokra była nawilżana co 2 godziny.
Tak wykonany mokry opatrunek, pozostaje na miejscu przez co najmniej 12 godzin.
Metodę mokrych opatrunków można stosować z użyciem odzieży i bandaży Comfifast.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów