"> Jak pobudzić laktację                                                                                                                                   

Jak pobudzić laktację

Co zrobić by było więcej pokarmu

 

W czasie karmienia piersią nie jest rzadkością występowanie niedoboru pokarmu. Niedobór pokarmu może być prawdziwy czyli rzeczywisty lub rzekomy. O prawdziwym niedoborze pokarmu myślimy wtedy, gdy u dziecka obserwuje się nieprawidłowe przyrosty masy ciała i zostały wykluczone czynniki ze strony dziecka warunkujące nieefektywne pobieranie pokarmu z piersi jak np. infekcje, zaburzenia mechanizmu ssania lub stany chorobowe prowadzące do nieefektywnego wykorzystania pokarmu np. wymioty czy biegunka.

W przypadku prawdziwego niedoboru pokarmu u mamy:

1. Jest miękki biust przed i po karmieniu (objaw sugerujący niedobór pokarmu tylko w pierwszych dwóch tygodniach laktacji).

2. Nie ma wypływu pokarmu, co przejawia się brakiem zmiany rytmu ssania u dziecka. Pokarm nie wypływa również z drugiej piersi podczas karmienia dziecka.

Dziecko wykazuje nieprawidłowe przyrosty masy ciała, prezentuje objawy głodu, jest niespokojne, nie pozwoli się odstawić od piersi. Nie słychać połykania w czasie karmienia lub słychać je bardzo krótko. Należy jednak pamiętać, że dziecko niedożywione może oszczędzać energię i długo spać.

Jeśli u mamy występuje prawdziwy niedobór pokarmu i niedostateczne przyrosty masy ciała u dziecka ale bez cech odwodnienia i niedożywienia, postępowanie zaczynamy od stymulacji laktacji.

Do oceny istniejącej sytuacji a następnie prawidłowej stymulacji laktacji konieczna będzie pomoc profesjonalisty zajmującego się laktacją.

 

W ramach stymulacji laktacji należy:

 

1. Uspokoić mamę dziecka. Matka zestresowana nie będzie miała pokarmu ponieważ stres jest silnym czynnikiem hamującym laktację. Najważniejsze jest rozpoznanie sytuacji, znalezienie rozwiązania i wsparcie przekazane matce.

2. Ocenić mechanizm ssania. Często przyczyną problemów jest nieprawidłowy mechanizm ssania. Poprawa sposobu przystawienia dziecka do piersi radykalnie zwiększa objętość pokarmu w piersiach.

3. Zwiększyć częstość przystawiania dziecka do piersi nawet co 1.5-2 godzin w dzień i co 3 godziny w nocy.

4. Jeśli matka karmiła z jednej piersi, powinna zacząć karmić z dwóch piersi. Przy każdym karmieniu obie piersi powinny być opróżnione do końca.

5. Odstawić smoczek uspokajacz do czasu poprawy laktacji.

6. Odstawić dopajanie, jeśli dziecko było dopajane, do czasu poprawy laktacji.

7. Ocenić wędzidełko, jeśli jest skrócone, należy je podciąć.

 

Aby zaktywizować mało żywotne dziecko można

 

a. Zastosować metodę kompresję piersi (breast compression) czyli uciskanie piersi dłonią u podstawy w czasie zmniejszenia aktywności dziecka tak by zwiększyć wypływ pokarmu i tą metodą zaktywizować dziecko.

b. Dziecko można zaktywizować również poprzez metodę zmiany piersi po ustaniu wypływu – w tej metodzie matka zmienia pierś jak tylko ustanie wypływ pokarmu a dziecko przestaje aktywnie ssać. Matka może zmienić piersi nawet co kilka minut, stąd w czasie jednego aktu karmienia dziecko może co najmniej dwa razy ssać każdą z piersi.

8. Karmiąca mama powinna również pomyśleć o sobie, odpocząć, wyspać się. Zmęczenie to silny czynnik, obok stresu, hamujący laktację. Należy zalecić mamie pożywne posiłki, odpowiednią ilość wypijanych płynów.

9. Jeśli stymulacja laktacji polegająca na poprawie sposobu przystawienia dziecka do piersi i zwiększeniu częstości karmień nie przynosi efektu, należy dołączyć odciąganie laktatorem , najlepiej elektrycznym. Najskuteczniejszy jest elektryczny laktator pracujący w trybie dwufazowym, w systemie symultanicznym. Praca z laktatorem jest bezwzględnie konieczna gdy dziecko ssie nieefektywnie lub wykazuje zaburzenia funkcji ssania. Pokarm odciąga się po karmieniu. Liczbę odciągnięć dostosowuje się do potrzeb dziecka i możliwości matki. Każda liczba odciągnięć laktatorem będzie lepsza od braku odciągnięć, jeśli sytuacja tego wymaga.

10. Aby dziecko ssało efektywnie należy zapewnić mu odpowiednia podaż energii. Głodne dziecko może nie mieć siły by ssać. Dlatego jeśli stymulacja laktacji w ciągu 3-4 dni nie przynosi efektu, należy rozpocząć dokarmianie dziecka.

11. Wspomagająco można stosować preparaty pobudzające laktację. Do naturalnych preparatów zwiększających laktację należą preparaty na bazie słodu jęczmiennego oraz wybrane zioła.

 

Przeczytaj również o ziołach  Zioła mlekopędne

Zioła hamujące laktację i wykazujące potencjalną toksyczność dla dziecka

 

Oprócz środków naturalnych, do stymulacji laktacji można użyć leków farmakologicznych takich, jak metoklopramid i domperydon.

Żródło

Karmienie piersią w teorii i praktyce - red. M.Nehring-Gugulska, M.Żukoska-Rubik. A. Pietkiewicz



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga



© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

02 października 2022