">     Jak zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej                                                                                                                                   

Jak zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej 

Nagła śmierć łóżeczkowa

 

Sen jest niezbędny dla ogólnego zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci. Jednak sen może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych umiera z powodu nagłej śmierci niemowląt lub dusi się w czasie snu około 3500 niemowląt. W Polsce około 180 dzieci umiera rocznie z powodu nagłej śmierci łóżeczkowej. Najwięcej przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej odnotowuje się jesienią i zimą.

 

Prawidłowe nawyki związane ze snem dzieci 

 

Bardzo ważne jest by od pierwszych dni rozwijać u dziecka prawidłowe nawyki związane ze snem. Oto zalecenia dotyczących bezpiecznego i odpowiedniego snu ekspertów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii:

 

1. Niemowlęta do ukończenia 1 roku życia powinny być zawsze do snu i drzemek układane na wznak, na twardym materacu. Ułożenie na wznak stwarza znacznie mniejsze ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej w porównaniu z pozycją na brzuchu i na boku. Chociaż nie wiemy co jest przyczyną SIDS, odpowiednim układaniem dziecka do snu możemy znacznie zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Pozycja na boku nie jest zalecana ze względu na duże ryzyko przetoczenia się dziecka do pozycji na brzuchu. Jeśli jednak dziecko w sposób łatwy obraca się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy, nie musisz zmieniać pozycji dziecka za każdym razem gdy obróci się na brzuch. Należy jednak upewnić się, że wokół dziecka nie ma koców, poduszek, wypchanych zabawek ani ochraniaczy na szczebelki, aby dziecko nie zaplatało w żadne z tych przedmiotów, co mogłoby spowodować zablokowanie przepływu powietrza. Amerykańska Akademia Pediatrii nie rekomenduje żadnych ochraniaczy szczebelków łóżeczek, ponieważ główka dziecka może dostać się pod taki ochraniacz, co może doprowadzić do utrudnionego przepływu powietrza.

 

2. Jeśli dziecko zasypia w foteliku samochodowym, wózku, huśtawce, bujaku, nosidełku należy jak najszybciej przenieść je na twardą powierzchnię do spania na plecach.

 

3. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca by nawet dzieci z refluksem żołądowo-przełykowym spały na wznak.

 

4. Do spania zalecane jest łóżeczko dziecięce, gondola, przenośne łóżeczko dziecięce posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa wraz z ciasno przylegającym, twardym materacem i prześcieradłem zaprojektowanym dla tego konkretnego produktu.

 

5. W łóżeczku nie powinno znajdować nic więcej poza dzieckiem.

 

6. Twarda powierzchnia oznacza, że nie dziecko zapada się w materac.

 

7. Główka dziecka zawsze powinna być odsłonięta.

 

8. Łóżeczko dziecka w ciągu pierwszych 6 a nawet 12 miesięcy życia powinno pozostawać w pokoju rodziców ale małe niemowlę nie powinno spać w jednym łóżku z rodzicami. Wg Amerykańskiej Akademii Pediatrii ustawienie łóżeczka w sypialni rodziców zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej nawet o 50%. Dzielenie pokoju ułatwi karmienie, pocieszanie i obserwowanie dziecka.

 

9. Matka może zabrać dziecko do własnego łóżka po to by je nakarmić, przytulić i pocieszyć. Ale bezwzględnie powinna odłożyć je do jego własnego łóżeczka gdy zakończyła karmienie i jest sama gotowa do snu.

 

10. Jeśli istnieje ryzyko, że w czasie karmienia we własnym łożku matka może zasnąć, matka powinna upewnić się, że nie ma poduszek, prześcieradeł, koców ani żadnych innych przedmiotów, które mogłyby zakryć twarz, głowę i szyję dziecka lub przegrzać je. Jak tylko matka obudzi się, powinna przenieść dziecko do jego własnego łóżka.

 

11. Dziecko nigdy nie powinno spać na kanapie lub fotelu. To wyjątkowo niebezpieczne miejsce do spania dla dziecka

 

12. Spanie w jednym łóżku z rodzicami jest niewskazane dla żadnego niemowlęcia, ale są sytuacje, kiedy wspólne łóżko stwarza wyjątkowe zagrożenie:

  • Twoje dziecko ma mniej niż 4 miesiące.

  • Twoje dziecko urodziło się przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową.

  • Ty lub inna osoba w łóżku jesteście palaczem (nawet jeśli nie palisz w łóżku).

  • Paliłaś podczas ciąży.

  • Zażyłaś jakieś leki, które mogą utrudniać ci przebudzenie,

  • Wypiłaś alkohol.

  • Nie jesteś rodzicem dziecka.

  • Powierzchnia jest miękka, na przykład łóżko wodne, stary materac, sofa, kanapa lub fotel.

  • Na łóżku znajduje się miękka pościel, taka jak poduszki lub koce.

 

Ponadto Mamo

 

  • Trzymaj miękkie przedmioty, luźną pościel lub wszelkie przedmioty, które mogą zwiększać ryzyko uwięzienia lub uduszenia z dala od miejsca do spania dziecka. Należą do nich poduszki, kołdry, kożuchy, koce, zabawki, ochraniacze na szczebelki lub podobne produkty przymocowane do listew łóżeczka lub boków. Jeśli martwisz się, że twoje dziecko zmarznie w czasie snu, możesz użyć dziecięcej odzieży do spania, takiej jak śpiworek do spania. Ale nie przegrzewaj dziecka.

  • Nie przegrzewaj dziecka. Nie ubieraj do snu dziecka tak, jakbyś wybierała się na wycieczkę na Alaskę. Jeśli sama spisz w przewiewnej koszulce i przykryta jesteś lekką kołdrą, nie ubieraj dziecka w grube śpiochy, kombinezon, czapkę i nie przykrywaj go polarowym kocem. Temperaturę ciała dziecka najlepiej sprawdzać na karku. W tym miejscu dziecko powinno być ciepłe i nie spocone. Jeśli jego skóra jest wilgotna oznacza, że dziecko jest przegrzane i ubrane. Optymalna temperatura w sypialni dziecka to 18-20 st. Celsjusza.

  • Nie pal papierosów w całym mieszaniu, w którym przebywa dziecko. Nie wystarczy nie palić tylko w pokoju, w którym przebywa dziecko. Palenie papierosów w obecności dziecka znacznie zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Nie pal papierosów również w ciąży. Trzymaj dziecko z dala od osób palących i miejsc, w których ludzie palą. Jeśli jesteś palaczem lub paliłaś podczas ciąży, bardzo ważne jest, aby nie dzielić łóżka z dzieckiem. Trzymaj cały swój dom i samochód wolny od dymu tytoniowego. Nie pal w pobliżu dziecka, nawet jeśli jesteś na zewnątrz.

  • Nie używaj alkoholu, dopalaczy ani narkotyków podczas ciąży i po urodzeniu dziecka. Bardzo ważne jest, aby nie dzielić łóżka z dzieckiem, jeśli pijesz alkohol lub przyjmujesz jakiekolwiek leki dopalacze lub narkotyki, które mogą utrudnić ci przebudzenie.

  • Dzieci karmione piersią mają mniejsze ryzyko SIDS. Karm piersią lub mlekiem odciąganym z piersi. AAP zaleca karmienie piersią jako jedyne źródło pożywienia dla twojego dziecka przez około 6 miesięcy. Nawet po dodaniu do diety dziecka pokarmów stałych, kontynuuj karmienie piersią przez co najmniej 12 miesięcy lub dłużej, jeśli Ty i Twoje dziecko tego pragniecie.

  • Szczep dziecko zgodnie z kalendarzem szczepień. Ostatnie dowody sugerują, że szczepienia mogą zmniejszać ryzyko SIDS.

  • Układaj codziennie dziecko na brzuchu ale tylko wtedy gdy nadzorujesz dziecko. Układanie na brzuchu wspiera rozwój motoryczny dziecka i zapobiega zespołowi płaskiej głowy,

  • Zachowaj ostrożność przy zakupie produktów zmniejszających ryzyko SIDS. Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii kliny, specjalne materace i wyspecjalizowane powierzchnie do spania nie zmniejszają ryzyka SIDS.

  • Nie polegaj na domowych monitorach pracy serca lub oddechu, aby zmniejszyć ryzyko SIDS. Stosuj powyższe zasady, nie rezygnuj z nich z powodu stosowania monitorów oddechu czy pracy serca.

 

Źródło:

Rachel Y. Moon: Sleep: What Every Parent Needs to Know.. American Academy of Pediatrics 2016 , uaktualnienie 10.02.2020.

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

19 sierpnia 2021