Kamionka to miasto w Polsce, położone w województwie lubelskim. Do 1866 roku Kamionka i jej okolice była miastem prywatnym. Właścicielami Kamionki i wielu okolicznych dóbr byli poczynając od XV wieku Tęczyńscy, Oleśniccy, Górkowie, Szamotulscy, Daniłowicze, Michałowscy, Prażmowscy, Puzynowie, Niemyscy, Pepłowscy, Bielińscy i 1799 r. Zamoyscy, którzy byli również posiadaczami Pałacu w Kozłówce. Dokładna data nadania praw miejskich nie jest znana ponieważ nie zachowały się dokumenty lokacyjne. W 1458 roku Kamionka nazywana już była miastem. Jak większość miast kamionka utraciła prawa miejskie po Powstaniu Styczniowym za udział mieszkańców w Powstaniu. Kamionka utraciła prawa miejskie 13 stycznia 1870 r. Otrzymała wtedy status osady i stała się siedzibą gminy. Prawa miejskie Kamionka odzyskała 1.01.2021 roku.
1. Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce.
Jest to najstarszy kościół w powiecie lubartowskim i jeden ze starszych w województwie lubelskim. Został wzniesiony pod koniec XV wieku. Został wybudowany w stylu gotyckim i mimo wielu zmian i przebudów bryłę gotycka zachował. Dzwonnica została wybudowana przed 1781 rokiem. Została wzniesiona w barokowo-klasycystycznym stylu, wymurowana z cegły a następnie otynkowana.
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce od frontu
Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce od tyłu
Dzwonnica przed Kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce
Ulica Kościelna w Kamionce
W XV wieku centrum Kamionki było bardziej na zachód w stosunku do obecnego centrum. Pozostałością po dawnym centrum Kamionki jest ulica Kościelna z drewnianą zabudową i duży plac przed kościołem.
Plac przed kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce będący pozostałością po dawnym centrum Kamionki
Grobowiec Weyssenhoffów został zbudowany w 1858 roku przez żoną Lucjana Woyniłłowicza Helenę. Kaplica grobowca Weysenhoffów jest zbudowana w stylu greckim w formie rotundy. Zbudowana jest z kamienia, który został następnie otynkowany. Oboje byli właścicielami leżących nieopodal Samoklęsk. Helena z Weyssenhoffów Woyniłłowiczowa zmarła w Warszawie w 1880 roku a jej mąż Lucjan cztery lata później w Sawiczach na Litwie. Zwłoki obojga małżonków zostały przywiezione do Kamionki i złożone w podziemiach grobowca. Kaplica zbudowana została w bliskiej odległości od kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce.
Kaplica grobowa rodu Weysenhoffów przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce
Kaplica grobowa rodu Weysenhoffów przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamionce
Kaplica została wybudowana przez Anielę z Potockich i Konstantego Zamoyskich w latach 1890-1893. Byli oni właścicielami majątku Kozłówka, Do tego majątku należała również Kamionka. Jako pierwsza w kaplicy została pochowana w 1890 roku Paulina Morowska, która przez większość swojego życia służyła rodzinie Zamoyskich. Po śmierci Anieli i Konstantego małżeństwo również zostało złożone w kryptach kaplicy. Budynek zaprojektowano w stylu neogotyckim. Elewacja frontowa kaplicy jest skierowana na wschód w kierunku pałacu w Kozłówce. Kaplica obok funkcji grobowca, została również zaprojektowana tak by można było odprawiać nabożeństwa. Kaplica nie była przebudowywana, w związku z czym zachowała się w stanie, w jakim pierwotnie została wybudowana. Kaplica ma więc dużą wartość historyczną.
Kaplica grobowa Potockich i Zamoyskich w Kamionce
Kaplica grobowa Potockich i Zamoyskich w Kamionce
Tablica nad wejściem kaplicy grobowej Potockich i Zamoyskich w Kamionce
Tablica nad wejściem kaplicy grobowej Potockich i Zamoyskich w Kamionce
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów