">     Kąpiel w podchlorynie sodu łagodzi zaostrzenia atopowego zapalenia skóry                                                                                                                                

Kąpiel w podchlorynie sodu łagodzi zaostrzenia atopowego zapalenia skóry

Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA) i Amerykańska Akademia Dermatologii zalecają kąpiele w podchlorynie sodu jako metodę łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry, w tym nadkażeń bakteryjnych skóry. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba charakteryzująca się okresami względnego spokoju (tzw. remisji) i zaostrzeń. Zmieniona przez proces chorobowy skóra staje się podatna na zakażenia bakteryjne, najczęściej na zakażenie gronkowcem złocistym. Podchloryn sodu ma silne właściwości odkażające stąd kapiele w podchlorynie sodu rekomendowane są przez dermatologów  w leczeniu zaostrzeń atopowego zapalenia skóry przebiegających z nadkażeniami skóry. Podchloryn sodu zwiększa też grubość naskórka stąd poprawia stan skóry atopowej oraz działa łagodnie przeciwświądowo.

 

Amerykańska Akademia Dermatologii w codziennej pielęgnacji skory atopowej zaleca codzienne krótkie kąpiele, których należy smarować skórę emoleintami maksymalnie w ciagu 5 minut od zakończenia kapieli. Jednak w przypadku pojawienia się objawów bakteryjnycch nadkażeń skóry zarówno Amerykańska Akademia Pediatrii jak i Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych rekomendują kapiele w podchlorynie sodu. Podchlorynowi sodu przypisuje się działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe i odkażające. 

 

Wg Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych (PTCA) i Amareykańskiej Akademii Dermatologii wykonywane 2-3 razy w tygodniu kąpiele w roztworze podchlorynu sodu pomagają złagodzić stany zapalne i zapobiegać zakażeniom skóry, poprzez ograniczanie kolonizacji bakterii na skórze. Poniższa receptura zaproponowana przez PTCA zakłada stężenie chloru w kąpieli, nie większe aniżeli w przeciętnym basenie pływackim.

 

Receptura kąpieli w roztworze podchlorynu sodu wg PTCA

 

JAK ZROBIĆ KĄPIEL PODCHLORYNOWĄ z wykorzystaniem roztworu podchlorynu sodu o stężeniu nie większym niż 5,25% i brak innych dodatków (np. ACE)- wg PTCA

 

KROK 1. Wypełnij wannę letnią wodą (około 37 stopni Celsjusza).

KROK 2. Dodaj ½ szklanki wybielacza do wypełnionej wodą standardowej wanny (ok. 180 l.) lub 2 łyżki stołowe wybielacza do wanienki dziecięcej (ok. 18 l.). W efekcie powinniśmy uzyskać stżenie podchlorynu sodu 0,005%.

KROK 3. Wejdź do wanny lub włóż dziecko i kąp się lub kąp dziecko nie dłużej niż 5-10 minut.

KROK 4. Spłucz siebie lub dziecko dokładnie wodą kranową. W przeciwieństwie do kapieli w emolientach, po kapieli w podchlorynie sodu należy dokładnie spłukać ciało. 

KROK 5. Dalsza pielęgnacja skóry jak po każdej innej kąpieli czyli nałożenie emolientu w ciagu 5 minut..

 

O czym warto pamiętać zanim zastosujesz kąpiel w podchlorynie sodu

 

SKONSULTUJ Z TWOIM LEKARZEM zanim po raz pierwszy zastosujesz kąpiel w roztworze podchlorynu sodu u siebie lub u Twojego dziecka.

  • NIE UŻYWAJ za gorącej i za zimnej wody. Optymalna temperatura wody to około 37 stopni Celsjusza. 

  • NIE DODAWAJ do kąpieli żadnych innych detergentów ani środków pielęgnacyjnych

  • NIE KĄP się dłużej niż 10 minut.

  • NIE ZANURZAJ w wodzie głowy ani twarzy 

  • NIE WYKONUJ kąpieli w podchlorynie sodu jeśli Ty lub Twoje dziecko macie otwarte rany. W takim przypadku można odczuwać intensywne pieczenie. 

 

W praktyce do kąpieli w podchlorynie sodu najczęściej stosuje się ogólnodostępny wybielacz domowy (możliwie czysty preparat podchlorynu sodu, bez dodatków zapachowych, np. ACE)*

*który wybielacz? - spójrz na opakowanie - na butelce powinno być podane stężenie podchlorynu sodu nie większe niż 5,25% i brak innych dodatków.

 

Nowością na rynku jest preparat farmaceutyczny zawierający podchloryn sodu. To ATOPIGO®. Zawartość butelki przeznaczona jest na 100 l wody. W kąpielach w wanience dziecięcej stosuje się go w dawce 5 ml na każde 5 l wody do kąpieli. Atopigo można stosować od 3 miesiąca życia. Systematyczne stosowanie kąpieli z dodatkiem podchlorynu sodu przyczynia się do poprawy stanu skóry i jej większej odporności na zakażenia (bakteryjne, grzybicze i wirusowe).

 

Należy też uważać, aby preparat zawierający podchloryn sodu nie dostał się do oczu. Po kąpieli należy dokładnie spłukać i umyć skórę, a następnie szybko (reguła 5 min) nałożyć emolient.

 

Kąpiel w podchlorynie sodu

 

 

ATOPIGO®

 

Źródło

https://www.ptca.pl/index.php/choroby-atopowe/kapiel-podchlorynowa-w-azs 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

07 stycznia 2021