"> Kaszel suchy - jak łagodzić - radzi pediatra                                                                                                                                      

Kaszel suchy - jak łagodzić - radzi pediatra

Kaszel suchy - kiedy występuje i jak leczyć

 

Kaszel to jeden z głównych objawów infekcji górnych dróg oddechowych. Czesto towarzyszy mu katar, gorączka, bóle kostno-stawowe, uczucie ogólnego rozbicia. Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym układu oddechowego. Poprzez kaszel organizm oczyszcza drogi oddechowe z zanieczyszczeń, wydzieliny, patogenów. Kaszlem reagujemy na środowisko zadymione, latem na pyłki traw i drzew. W czasie infekcji kaszel spowodowany jest podrażnieniem zakończeń nerwowych znajdujących się w układzie oddechowym przez toczący się proces zapalny.

 

Kaszel suchy i mokry

 

Kaszel suchy jest nieproduktywny. Wynika z podrażnienia zakończeń nerowowych przez zanieczyszczenia lub toczący sie proces zapalny. W czasie infekcji z reguły występuje w pierwszych dniach infekcji. Może być napadowy, męczący wręcz duszący. Kaszel mokry jest produktywny. Poprzez kaszel mokry organizm pozbywa się gromadzącej się w drzewie oskrzelowym wydzieliny. Podstawowa zasada w leczeniu kaszlu mówi, że kaszel suchy przy dużym nasileniu możemy hamować a w kaszlu mokrym stosujemy leki wykrztuśne i mukolityczne. Kaszlu mokrego nie hamujemy bo gromadząca się w drogach oddechowych wydzielina jest świetną pożywka dla bakterii. Wyhamowanie odruchu kaszlu w kaszlu mokrym lekami przeciwkaszlowymi powoduje gromadzenie się dużej ilości wydzieliny w drzewie oskrzelowym, co ostatecznie może skończyć się zapaleniem oskrzeli, a w skrajnych przypadkach nawet płuc.

 

Domowe sposoby łagodzące suchy kaszel

 

Miód gryczany stosowanie miodu w suchym kaszlu działa łagodząco

 

Napary ziołowe - mają działania powlekające i nawilżające. I w ten sposób łagodzą kaszel. Do ziół działających przeciwkaszlowo działają prawoślaz, porost islandzki, podbiał.

 

Inhalacje z soli - tylko jakiej, w końcu wybór w aptece jest ogromny.

 

Ogólnie w każdym kaszlu można stosować roztwór soli fizjologicznej czyli 0,9% NaCl. Roztwory izotoniczne mają takie samo stężenie soli jak płyny ustrojowe np. łzy i socze krwi.

Roztwór soli fizjologicznej można stosować zarówno w kaszlu suchym jak i mokrym. Inhalacje z soli fizjologicznej w kaszlu suchym działają łagodząco, w kaszlu mokrym ułatwiają upłynnienie wydzieliny i jej odkrztuszenie. 

 

Roztwory soli hypertonicznej - roztwór hypertoniczny to roztwór o większym stężeniu soli, czyli bardziej słony niż roztwór izotoniczny. 

Roztwory hypertoniczne  to roztwory do inhalacji wspomagające proces oczyszczania  górnych i dolnych dróg oddechowych. Dzięki hipertonicznemu stężeniu chlorku sodu roztwory takie upłynniają gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych ułatwiając usunięcie wydzieliny. Dodatkowo preparaty rotworów hypertonicznych soli  działają nawilżająco na drogi oddechowe ułatwiając oddychanie. Można je stosowa maksymalnie 4 godziny przed snem. Stosuje się je w mokrym kaszlu. W kaszlu suchym mogą podrażniać nabłonek układu oddechowego i wręcz nasilać kaszel. 

 

Dobrym wyborem w suchym kaszlu mogą być roztwory soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Takim preparatem jest Nebu-dose hialuronic. Dodatek kwasu hialuronowego działa nawilżająco na nabłonek układu oddechowego przez co łagodzi suchy i męczący kaszel. Ale preparaty zawierające kwas hialuronowy ułatwiają też upłynnienie gęstej i lepkiej wydzieliny w kaszlu mokrym. Preparaty takie sprawdzają się więc zarówno w kaszlu suchym jak i w kaszlu mokrym. Niestety preparatów zawierających kwas hialuronowy nie można używać w nebulizatorach siateczkowych czyli membranowych. 

 

Często polecanym preparatem do inhalacji w suchym kaszlu jest roztwór soli fizjologicznej z ektoiną. Ektoina to substancja o łagodnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym.  Ektoina zapobiega wysychaniu błon śluzowych  nawilżając śluzówkę dróg  oraz rozrzedza gęsty śluz zalegający w drogach oddechowych ułatwiając jego odkrztuszanie.

Inhalacje ze sterydów wziewnych - są sytuacje kiedy do leczenia suchego męczącego kaszlu należy włączyć sterydy wziewne. Wskazania do zastosowania sterydów powinien ustalić lekarz. Sterydy to silne leki o możliwych działaniach ubocznych stąd nie powinno  się ich stosować w każdy przypadku kaszlu. 

 

Leki przeciwkaszlowe  - np. Levopront, Supremin, Sinecod. Stosuje się je wyłącznie w hamowaniu suchego męczącego kaszlu. Nie należy ich stosować w kaszlu mokrym. Należy pamiętać , że kaszel jest odruchem obronnym organizmu i nie należy hamować za wszelką cenę kaszlu o niewielkim nasileniu. Leki przeciwkaszlowe należy podawać wyłącznie w męczącym  w kaszlu utrudniającym codzienne funkcjnowanie lub nocny sen. Kaszel może też być jedynym objawem astmy oskrzelowej, zapalenia krtani i tchawicy, obecności ciała obcego w drogach oddechowych, zapalenia płuc czy glistnicy. Należy zatem z dużą ostrożnością stosować leki przeciwkaszlowe w leczeniu kaszlu bez uprzedniego badania dziecka przez lekarza.

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

19 grudnia 2021