">     Kawa a karmienie piersią                                                                                                                                  
25 grudnia 2020

Kawa a karmienie piersią

Kawa to ulubiony napój wielu Polek. Czy kofeina przenika do mleka ludzkiego i tym samym czy kobieta, która karmi piersią może pić kawę. Czy jest określona bezpieczna dawka kofeiny, którą kobieta karmiąca piersią może wypić. W jakich produkttach zawarta jest kofeina. O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule. 

 

Spis treści

Czy kobieta karmiąca piersią może pić kawę

Czy kofeina przenika do mleka matki

Czy jest określona bezpieczna dawka kofeiny, którą może spożyc kobieta karmiąca

Jakie napoje zawierają kofeinę i w jakich ilościach

Gdzie jeszcze jest kofeina

Czy spożycie kofeiny zmniejsza produkcję mleka

Czy picie kawy jest bezpieczne w ciąży

 

 

 

 

Czy kobieta karmiąca piersią może pić kawę

 

Rośliny produkują kofeinę w celach ochronnych. Wykorzystują ją jako naturalny pestycyd. Kofeina może wykazywać działanie owadobójcze, jak w przypadku larwy ćmy zwanej zmierzchnicą (Manduca sexta)  lub może powodować bezpłodność np. u chrząszcza Caliosobruchus chinensis. Ludzie spożywają kofeinę z powodu jej pobudzającego efektu na ośrodkowy układ nerwowy.

Chociaż kofeina uważana jest za bezpieczną substancję dla zdrowia człowieka, a nawet istnieją doniesienia o jej dobroczynnym wpływie na kondycję człowieka, wiele matek karmiących piersią zastanawia się czy może pić kawę w czasie gdy karmi piersią. Okres karmienia piersią to jeden z piękniejszych okresów w życiu każdej kobiety, która miała okazję doświadczyć uroku karmienia piersią. Często jednak ten okres wiąże się z niedoborem snu, w związku z częstymi karmieniami w godzinach nocnych. Filiżanka kawy czy innego napoju zawierającego kofeinę może stanowić dla matki pozbawionej snu istotny zastrzyk energii. Czy zatem w czasie karmienia piersią można pić napoje zawierające kofeinę, jeśli tak to w jakich ilościach.

 

1. CZY KOFEINA PRZENIKA DO MLEKA MATKI

 

Prowadzone są liczne badania mające na celu określenie jaka część kofeiny spożytej przez matkę przechodzi do jej pokarmu. W jednym z badań wykazano na przykładzie        15 kobiet, które spożyły kofeinę w dawce od 36-335 mg, że od 0,06 – 1,5% całkowitej ilości kofeiny spożytej przez matkę przeszło do jej pokarmu.

Chociaż ta ilość kofeiny może wydawać się niewielka, to należy pamiętać, że noworodki i małe niemowlęta nie metabolizują kofeiny tak szybko, jak ludzie dorośli. O ile u ludzi dorosłych okres połowiczego rozpadu kofeiny (liczba godzin po której stężenie kofeiny zmniejsza się w surowicy krwi o połowę) wynosi 4,9 godziny, to u noworodka już wynosi aż 97,5 godziny.

 

2. CZY JEST OKREŚLONA BEZPIECZNA DAWKA KOFEINY, KTÓRĄ MOŻE SPOŻYĆ KOBIETA KARMIĄCA

 

Chociaż noworodki i niemowlęta nie potrafią tak szybko jak dorośli metabolizować kofeiny, to jednak matki karmiące mogą bezpiecznie spożywać umiarkowane ilości kofeiny. Za bezpieczną ilość kofeiny spożywanej w ciągu jednego dnia przez kobietę karmiącą uważa się spożycie maksymalnie do 300 mg kofeiny. Taka dawka kofeiny zawarta jest w 3-4 filiżankach kawy umiarkowanie mocnej. Przewlekłe spożywanie większej ilości kofeiny może prowadzić do zmniejszenia stężenia żelaza w mleku matki. U dziecka może spowodować drażliwość  a nawet bezsenność, choć pojawia się coraz więcej prac mówiących o tym, że kofeina spożywana przez matki karmiące nie wpływa na wzorzec snu u niemowląt. Pamiętać jednak należy, że każde niemowlę jest inne i inna może być reakcja niemowlęcia na kofeinę. Należy więc obserwować dziecko i wykluczyć z diety kofeinę jeśli istnieje ryzyko niepożądanej reakcji niemowlęcia na kofeinę. Natomiast nadmierne spożycie kawy u matki może  prowadzić do przyspieszonego bicia serca.

 

Pamiętaj Mamo: niektóre dzieci są bardziej wrażliwe na kofeinę niż inne. Jeśli zatem zaobserwujesz u swojego dziecka poirytowanie i drażliwość, niechęć do jedzenia czy problemy ze spaniem po spożyciu nawet dopuszczalnej dawki kofeiny, spróbuj zmniejszyć spożycie kofeiny i poobserwować swoje dziecko, czy jego zachowanie się zmieni.

 

3. JAKIE NAPOJE ZAWIERAJĄ KOFEINĘ I W JAKIEJ ILOŚCI

 

Aby łatwiej porównać stężenie kofeiny w różnych napojach, poniższe zestawienie zawiera zawartość kofeiny w przeliczeniu na litr napoju (źródło https://www.crazynauka.pl).

espresso– 1700-2250 mg/l

kawa z ekspresu przelewowego– 550-850 mg/l

kawa parzona– 380-650 mg/l

yerba mate– 360 mg/l

Red Bull i większość napojów energetycznych– 320 mg/l

czarna herbata– 280 mg/l

Pepsi – 185 mg/l

zielona herbata– 170 mg/l

Coca cola– 96 mg/l

kawa bezkofeinowa– do 70 mg/l (a miała być bezkofeinowa:))

 

A w przeliczeniu na szklanki (źródło https://napojkawa.weebly.com/)

 

Kawa parzona tradycyjnie - 125 ml- 50-80 mg kofeiny

Kawa filtrowana - 125 ml- 70 mg kofeiny

Kawa rozpuszczalna - 125 ml - 60 mg kofeiny

Espresso - 25-50 ml- 25-80 mg kofeiny

Kawa bezkofeinowa -125 ml- 3-9 mg kofeiny

Herbata czarna - 125 ml - 25-50 mg kofeiny

Herbata zielona - 125 ml- 22 mg kofeiny

Coca Cola, Pepsi (również light) - 330 ml - 40 mg kofeiny

Red Bull - 250 ml - 80 mg kofeiny

 

 

4. GDZIE JESZCZE JEST KOFEINA

 

Kofeina jest w czekoladzie. W 100g mlecznej czekolady jest 20 mg kofeiny a w 100g gorzkiej czekolady jest 70 mg kofeiny. Również kakao zawiera kofeinę. W 100 ml kakao jest 17 mg kofeiny. Kofeina może również znajdować się w lekach przeciwbólowych.

 

5.KIEDY NAJLEPIEJ PIĆ KAWĘ

 

Największe stężenie kofeiny w mleku jest około 60 minut po wypiciu napoju zawierającego kofeinę. Dlatego by jak najmniej narazić dziecko na wysokie stężenia kofeiny, najlepiej spożywać ją bezpośrednio po zakończeniu karmienia. Należy unikać w czasie karmienia piersią napojów energetyzujących, które mogą być bardzo bogate w kofeinę.

 

Zawartość kofeiny w napojach energetyzujących

 

Green-up - 80 mg kofeiny w 100 ml

Burbn - 32 mg kofeiny w 100 ml

Red Bull Sugarfree - 32 mg kofeiny w 100 ml

Tiger - 32 mg kofeiny w 100 ml

Burn shot - 160 mg kofeiny w 100 ml

 

6.CZY SPOŻYCIE KOFEINY ZMNIEJSZA PRODUKCJĘ MLEKA

 

Nie ma doniesień, które potwierdzałyby, że spożycie kofeiny zmniejsza laktację. A nawet jest badanie wskazujące na możliwość zwiększenia produkcji mleka po spożyciu kofeiny.

 

7. CZY PICIE KAWY JEST BEZPIECZNE W CIĄŻY

 

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) zaleca spożycie kofeiny  w czasie ciążydo 200 mg dziennie, co stanowi  dwie małe filiżanki kawy . Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz La Leche League International podają by w ciąży nie spożywać więcej niż 300 mg kofeiny dziennie lub około dwóch do trzech filiżanek kawy. Dotychczasowe obserwacje kliniczne nie dostarczyły jednak wystarczająco mocnych dowodów na to, że kofeina zwiększa ryzyko powikłań ze strony płodu takich, jak zwiększone ryzyko:

  • wad wrodzonych,

  • porodów przedwczesnych,

  • hipotrofii wewnątrzmacicznej,

  • martwych urodzeń,

  • i odległych jak trudności w nauce.

.

Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.

 

Źródło

1.https://static1.squarespace.com/static/57e07645e6f2e1f209bad8f9/t/58bdd88715d5db1951ef9816/1488836743481/E%1Fffects+of+ca%1Fffeine+on+the+growth+and+post-embryonic+development+in+Manduca+Sexta.pdf

2. Berlin CM, Jr., Denson HM, Daniel CH, Ward RM. Disposition of dietary caffeine in milk, saliva, and plasma of lactating women. Pedaitrics 1984;73(1):59-63.

3. Nehlig A, Debry G. Consequences on the newborn of chronic maternal consumption of coffee during gestation and lactation: a review. J Am Coll Nutr. 1994:13(1):6-21.

4. Munoz LM, Lonnerdal B, Keen CL, Dewey KG. Coffee consumption as a factor in iron deficiency anemia among pregnant women and their infants in Costa Rica. Am J Clin Nutr. 1988:48:645-651. PMD: 3414579

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów