"> Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy jajo - wyjaśnia pediatra                                                                                                                                     

Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy jajo - wyjaśnia pediatra

Jajo może być wprowadzane w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające, czyli nawet w 5 miesiącu życia dziecko może otrzymać jajko. Jajko, w szczególności żółtko jaja kurzego jest bogatym źródłem tłuszczu lecytyny, wielu witamin z grupy B. Jedno średniej wielkości jajko to około 72 kcal.

 

Kiedy mogę podać swojemu dziecku po raz pierwszy jajo

 

Wcześniej zalecano podawanie najpierw żółtka, a dopiero w późniejszym wieku - białka. W chwili obecnej nie ma dowodów naukowych uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzanie całego jaja zarówno u dzieci zdrowych, jak i tych, które pochodzą z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej. A zatem do diety dziecka możemy wprowadzić od razu żółtko i białko. Kiedyś uważano, że opóźnione wprowadzenie białka jaja kurzego zmniejszy ryzyko alergii na białko jaja kurzego. Najnowsze badania dowodzą jednak, że  podane niemowlęciu  już na samym początku rozszerzania diety całe jajko może wręcz działać ochronnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii na białko jaja kurzego w przyszłości. Obecnie nie ma więc naukowego uzasadnienia, by podawać samo żółtko niemowlęciu, oczywiście pod warunkiem że dziecko nie wykazuje objawów alergii.Nie należy podawać jaja w postaci surowej ze względu na ryzyko zakażenia Salmonella. Z tego powodu nie należy podawać niemowlętom lekko ściętej jajecznicy czy jajka ugotowanego na miękko. Odpowiednim źródlem jajek w diecie niemowlęcej jest jajo ugotowane na twardo, dobrze ugotowany makaron jajeczny oraz pieczone potrawy zawierające jaja. 

 

Ile mogę podać dziecku jajek dziennie

 

Nie ma wytycznych określających ile dziennie jajek może zjeść niemowlę. Niemowlę początkowo powinno dostawać niewielkie ilości jajka. W praktyce w okresie wprowadzania jaj do diety niemowlę powinno otrzymywać 1/3-1/2  jajka  1-2 x w tygodniu. Jeśli u dziecka nie będziemy obserwowali objawów alergii na białko jaja kurzego, docelowo niemowlęciu możemy podawać pokarmy zawierające jaja nawet codziennie.Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 .

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

07 stycznia 2022