Jajo może być wprowadzane w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające, czyli nawet w 5 miesiącu życia dziecko może otrzymać jajko. Jajko, w szczególności żółtko jaja kurzego jest bogatym źródłem tłuszczu lecytyny, wielu witamin z grupy B. Jedno średniej wielkości jajko to około 72 kcal.
Wcześniej zalecano podawanie najpierw żółtka, a dopiero w późniejszym wieku - białka. W chwili obecnej nie ma dowodów naukowych uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzanie całego jaja zarówno u dzieci zdrowych, jak i tych, które pochodzą z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej. A zatem do diety dziecka możemy wprowadzić od razu żółtko i białko. Kiedyś uważano, że opóźnione wprowadzenie białka jaja kurzego zmniejszy ryzyko alergii na białko jaja kurzego. Najnowsze badania dowodzą jednak, że podane niemowlęciu już na samym początku rozszerzania diety całe jajko może wręcz działać ochronnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii na białko jaja kurzego w przyszłości. Obecnie nie ma więc naukowego uzasadnienia, by podawać samo żółtko niemowlęciu, oczywiście pod warunkiem że dziecko nie wykazuje objawów alergii.Nie należy podawać jaja w postaci surowej ze względu na ryzyko zakażenia Salmonella. Z tego powodu nie należy podawać niemowlętom lekko ściętej jajecznicy czy jajka ugotowanego na miękko. Odpowiednim źródlem jajek w diecie niemowlęcej jest jajo ugotowane na twardo, dobrze ugotowany makaron jajeczny oraz pieczone potrawy zawierające jaja.
Nie ma wytycznych określających ile dziennie jajek może zjeść niemowlę. Niemowlę początkowo powinno dostawać niewielkie ilości jajka. W praktyce w okresie wprowadzania jaj do diety niemowlę powinno otrzymywać 1/3-1/2 jajka 1-2 x w tygodniu. Jeśli u dziecka nie będziemy obserwowali objawów alergii na białko jaja kurzego, docelowo niemowlęciu możemy podawać pokarmy zawierające jaja nawet codziennie.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
.
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów