">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy jajo - wyjaśnia pediatra                                                                                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

Jajo może być wprowadzane w tym samym czasie co inne pokarmy uzupełniające, czyli nawet w 5 miesiącu życia dziecko może otrzymać jajko. Jajko, w szczególności żółtko jaja kurzego jest bogatym źródłem tłuszczu lecytyny, wielu witamin z grupy B oraz żelaza. Jedno średniej wielkości jajko to około 72 kcal.

 

Kiedy mogę podać swojemu dziecku po raz pierwszy jajo

 

Wcześniej zalecano podawanie najpierw żółtka, a dopiero w późniejszym wieku - białka. W chwili obecnej nie ma dowodów naukowych uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzanie całego jaja zarówno u dzieci zdrowych, jak i tych, które pochodzą z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej. A zatem do diety dziecka możemy wprowadzić od razu żółtko i białko. Kiedyś uważano, że opóźnione wprowadzenie białka jaja kurzego zmniejszy ryzyko alergii na białko jaja kurzego. Najnowsze badania dowodzą jednak, że  podane niemowlęciu  już na samym początku rozszerzania diety całe jajko może wręcz działać ochronnie i zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii na białko jaja kurzego w przyszłości. Obecnie nie ma więc naukowego uzasadnienia, by podawać samo żółtko niemowlęciu, oczywiście pod warunkiem że dziecko nie wykazuje objawów alergii.Nie należy podawać jaja w postaci surowej ze względu na ryzyko zakażenia Salmonella. Z tego powodu nie należy podawać niemowlętom lekko ściętej jajecznicy czy jajka ugotowanego na miękko. 

 

Ile mogę podać dziecku jajek dziennie

 

Nie ma wytycznych określających ile dziennie jajek może zjeść niemowlę. Niemowlę początkowo powinno dostawać niewielkie ilości jajka. W praktyce w okresie wprowadzania jaj do diety niemowlę powinno otrzymywać jajo 2 x w tygodniu. Jeśli u dziecka nie będziemy obserwowali objawów alergii na białko jaja kurzego, docelowo niemowlęciu możemy podać nawet całe jajo dziennie.Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 .

Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy jajo - wyjaśnia pediatra

07 stycznia 2022