">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

    Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód                                                                                                                               

© 2017 created with webwavecms.com

Kiedy mogę podać dziecku po raz pierwszy miód

 

Miód posiada liczne walory smakowe i wiele właściwości prozdrowotnych. Jednak mimo swoich wielu zalet, miód może być zanieczyszczony  bakterią Clostridium botulinum. Bakterie te produkują botulinę, czyli toksynę jadu kiełbasianego. Ale skąd ta bakteria bierze się w miodzie. Otóż zarodniki tej bakterii bytują w glebie, skąd są przenoszone przez pszczoły do ula, gdzie ostatecznie zanieczyszczają miód. Miód w większości przypadków spożywany jest na surowo, stąd w organizmie człowieka, który zjadł zanieczyszczony miód zaczynają namnażać się bakterie jadu kiełbasianego, następnie bakterie te zaczynają produkować botulinę, która może wywołać silne skurcze mięśni. Bakterie te w niewielkiej ilości, w jakiej występują w miodzie, są nieszkodliwe dla starszych dzieci i dorosłych. Ale mogą być szkodliwe dla małych dzieci.Największe ryzyko botulinizmu niemowlęcegoczyli coroby spowodowanej jadem kiełbasianym  wystepuje u dzieci w wieku poniżej 6. miesiąca zycia. 

Z tego względu Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca podawania miodu dzieciom do 12. miesiąca życia. Ale miód nie powinien być też dodawany do pokarmów, napojów i mieszanek dla niemowląt, które nie ukończyły roku.

 

Co ważne  zakaz ten dotyczy także potraw, w których miód został poddany obróbce termicznej. Ponieważ zarodniki Clostridium botulinum są  odporne na wysoką temperatuę, teoretycznie więc istnieje ryzyko, że niemowlęta jedzące nawet przetworzoną żywność zawierającą miód mogą być zagrożone botulinizmem.

 

Botulizm niemowlęcy nie może być przenoszony przez mleko matki a zatem mama karmiąca piersią może jeść miód. 

 

Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

Kiedy moje dziecko może zjeść po raz pierwszy miód

16 grudnia 2020