"> Kiedy udać się z chorym dziekiem do POZ, kiedy do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej a kiedy na SOR         

Kiedy udać się z chorym dziekiem do POZ, kiedy do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej a kiedy na SOR

Podstawowa opieka zdrowotna zapewnia kompleksowe  świadczenia opieki zdrowotnej w stanach nie będących w danym momencie stanem zagrożenia życia.

Świadczenia udzielane są:

  • ambulatoryjnie (w gabinecie, poradni lub przychodni),

  • w przypadkach uzasadnionych medycznie w domu pacjenta, 

  • oraz w ramach teleporady. 

Świadczenia w ramach POZ udzielane są w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

Do lekarza POZ należy się udać w każdym przypadku pogorszenia stanu zdrowia, z wyjątkiem stanów bezpośredniego zagrożenia życia. A zatem w każdym przypadku infekcji, również z gorączką, jeśli stan dziecka nie jest stanem zagrożenia życia, należy udać się do lekarza POZ. Lekarze POZ świadczą też procedury profilaktyczne np. szczepienia ochronne. 

Pacjenci lub opiekunowie dokonują wyboru lekarza, stąd z chorym dzieckiem udajemy się do konkretnej przychodni POZ, w której dokonano wyboru lekarza.

 

Jeśli stan zdrowia dziecka pogorszy się w godzinach wieczornych, między 18.00 a 8.00 lub w dzień ustawowo wolny od pracy, z dzieckiem należy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ obejmują świadczenia udzielane w dni powszedniew godzinach od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.W przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie ma już rejonizacji ani zapisów do lekarza. Można udać się do dowolnej jednostki świadczącej taką opiekę. 

 

Wykaz jednostek świadczących nocną i świateczną opiekę zdrowotną  można znaleźć tutaj.

 

Czym różni się Szpitalny Oddział Ratunkowy od nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Szpitalny oddział ratunkowy, tzw. SOR, to jednostka szpitala, w której personel medyczny udziela świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dlatego  o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia na SOR a stan zdrowia weryfikowany przez personel medyczny. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) każdy ubezpieczony pacjent powinien uzyskać pomoc lekarską w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (uwaga: pogorszenie stanu zdrowia nie zawsze oznacza stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, stąd nie każdy pacjent z pogorszeniem stanu zdrowia powinien udać się na SOR). Opieka udzielana jest pacjentom poza godzinami pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i obejmuje udzielanie świadczeń zdrowotnych wyłącznie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. By udać się na SOR lub do NiŚOZ nie potrzeba mieć żadnego skierowania. 

 

W jakiej sytuacji udać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego 

Na szpitalny oddział ratunkowy powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne zagrożenie życia i zdrowia.

Do objawów mogących stanowi nagłe zagrożenie zdrowia i życia w przypadku dzieci  należą np:

  • napad drgawek,

  • nasilona duszność,

  • nagły silny ból brzucha,

  • utrata przytomności, 

  • uraz lub zatrucie.

 

Stany ten wymagają podjęcia natychmiastowych  czynności ratunkowych oraz leczenia wykraczających poza kompetencje podstawowej opieki zdrowotnej.

 

A zatem kaszel, gorączka to nie powód, by z dzieckiem udawać się na SOR. Z takim dzieckiem należy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W szpitalnym oddziale ratunkowym przyjmowane będą w pierwszej kolejności dzieci z zagrożeniem życia i zdrowia. Te w dobrym stanie ale z goraczką, nawet wysoką, mogą długo czekać na przyjęcie przez lekarza. 

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

06 września 2023