Podstawowa opieka zdrowotna zapewnia kompleksowe świadczenia opieki zdrowotnej w stanach nie będących w danym momencie stanem zagrożenia życia.
Świadczenia udzielane są:
ambulatoryjnie (w gabinecie, poradni lub przychodni),
w przypadkach uzasadnionych medycznie w domu pacjenta,
oraz w ramach teleporady.
Świadczenia w ramach POZ udzielane są w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.
Do lekarza POZ należy się udać w każdym przypadku pogorszenia stanu zdrowia, z wyjątkiem stanów bezpośredniego zagrożenia życia. A zatem w każdym przypadku infekcji, również z gorączką, jeśli stan dziecka nie jest stanem zagrożenia życia, należy udać się do lekarza POZ. Lekarze POZ świadczą też procedury profilaktyczne np. szczepienia ochronne.
Pacjenci lub opiekunowie dokonują wyboru lekarza, stąd z chorym dzieckiem udajemy się do konkretnej przychodni POZ, w której dokonano wyboru lekarza.
Jeśli stan zdrowia dziecka pogorszy się w godzinach wieczornych, między 18.00 a 8.00 lub w dzień ustawowo wolny od pracy, z dzieckiem należy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w POZ obejmują świadczenia udzielane w dni powszedniew godzinach od 18.00 do 8.00 rano dnia następnego i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.W przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej nie ma już rejonizacji ani zapisów do lekarza. Można udać się do dowolnej jednostki świadczącej taką opiekę.
Wykaz jednostek świadczących nocną i świateczną opiekę zdrowotną można znaleźć tutaj.
Szpitalny oddział ratunkowy, tzw. SOR, to jednostka szpitala, w której personel medyczny udziela świadczeń zdrowotnych osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Dlatego o kolejności przyjęć pacjentów nie decyduje kolejność zgłoszenia na SOR a stan zdrowia weryfikowany przez personel medyczny. W ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ) każdy ubezpieczony pacjent powinien uzyskać pomoc lekarską w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia (uwaga: pogorszenie stanu zdrowia nie zawsze oznacza stan nagłego zagrożenia zdrowotnego, stąd nie każdy pacjent z pogorszeniem stanu zdrowia powinien udać się na SOR). Opieka udzielana jest pacjentom poza godzinami pracy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i obejmuje udzielanie świadczeń zdrowotnych wyłącznie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. By udać się na SOR lub do NiŚOZ nie potrzeba mieć żadnego skierowania.
Na szpitalny oddział ratunkowy powinni zgłaszać się tylko pacjenci wymagający udzielenia pomocy medycznej w sytuacji stanu nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne zagrożenie życia i zdrowia.
Do objawów mogących stanowi nagłe zagrożenie zdrowia i życia w przypadku dzieci należą np:
napad drgawek,
nasilona duszność,
nagły silny ból brzucha,
utrata przytomności,
uraz lub zatrucie.
Stany ten wymagają podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych oraz leczenia wykraczających poza kompetencje podstawowej opieki zdrowotnej.
A zatem kaszel, gorączka to nie powód, by z dzieckiem udawać się na SOR. Z takim dzieckiem należy udać się do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W szpitalnym oddziale ratunkowym przyjmowane będą w pierwszej kolejności dzieci z zagrożeniem życia i zdrowia. Te w dobrym stanie ale z goraczką, nawet wysoką, mogą długo czekać na przyjęcie przez lekarza.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów