W sezonie infekcyjnym często chorujemy. Większość infekcji to infekcje wirusowe. Kaszlemy, boli nas często głowa. Przez katar nie możemy oddychać. Nierzadko gorączkujemy. Czy kobieta karmiąca piersią może brać leki łagodzące objawy infekcji, czy musi męczyć się z powodu uciążliwych objawów. Otóż nie, nie musi dzielnie znosić przykrych objawów, pozbawiona wsparcia farmakologicznego gdyż wiele leków powszechnie stosowanych w infekcjach może być stosowana przez kobiety karmiące piersią.
Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe- paracetamol i ibufen.
Można stosować leki miejscowe – czyli powszechnie stosowane krople na katar i leki do ssania na gardło.
Leki na kaszel suchy - przeciwkaszlowe- preparaty zawierające substancję zwaną dekstrometorfanem są kompatybilne z karmieniem piersią
Leki na mokry kaszel - acetylocysteina (np. ACC)
Inne leki miejscowe jak krople do oczu stosowane w zapaleniach spojówek (miejscowe antybiotyki jak Tobrex, Floxal i inne) również można stosować
Witamina C - jest bezpieczna
Jeśli lekarz uzna za zasadne włączyć do leczenia antybiotyk – większość popularnie stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych antybiotyków można stosować w czasie karmienia piersią. Bezpieczne są;
penicyliny np. preparaty zawierające amoksycylinę
cefalosporyny np cefuroksym
makrolidy można stosować w karmieniu piersią ale są to antybiotyki tzw. drugiego wyboru
Dobrą alternatywą dla chemicznych substancji leczniczych jest miód.
Leki zawierające pseudoefedrynę czyli popularne leki na przeziębienie jak Gripex czy Sudafed nie są szkodliwe dla dziecka (przechodzą do pokarmu w śladowych ilościach) ale mogą zmniejszyć laktację.
A zatem jeśli karmisz piersią i masz infekcję – nie musisz się męczyć, możesz ulżyć sobie stosując wiele leków łagodzących objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Pamiętaj - wszystkie leki, które można stosować u dziecka karmionego piersią, można również stosować u jego mamy. Oczywiście w zmodyfikowanych dawkach przeznaczonych dla osoby dorosłej.
Pamiętaj również, ze w każdym przypadku stosowania leków, nawet tych bezpiecznych w laktacji, obowiązuje obserwacja dziecka. Jeśli u dziecka pojawią się objawy, które można wiązać ze stosowanym u matki lekiem, należy rozważyć możliwość zmiany leku lub podjąć decyzję odnośnie korzyści dla dziecka i matki - czy najkorzystniejsze jest kontynuowanie karmienia piersią, odstawienie leku u matki czy czasowe zaprzestanie karmienia piersią.
Aby ograniczyć wpływ leków na karmione piersią dziecko najlepiej przyjmować leki bezpośrednio po karmieniu piersią, jeśli to możliwe to przed najdłuższą przerwą w karmieniu np. przed przerwą nocną czy na drzemkę dzienną.
Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów