Nałęczów to przepiękne miejsce. To jedyne w Polsce uzdrowisko o wyłącznie kardiologicznym profilu. To miejsce pełne zieleni, pięknych willi, z pięknym parkiem zdrojowym. To miejsce, do którego często jeżdżę by naładować baterię przed kolejnymi wyzwaniami. Miejscowość założono w 1772 r., a prawa miejskie ma od 1963 roku. Odwiedzając Nałęczów nie można pominąć parku zdrojowego. To 25 hektarowy park, którego początki sięgają XVIII wieku. Założycielem parku zdrojowego w Nałęczowie był Stanisław Małachowski. Dzięki niemu w parku powstał pałac, który dzisiaj nazywany jest pałacem Małachowskiego. Prace budowlane nad pałacem rozpoczęto w 1767 roku. To właśnie od herbu Nałęcz Stanisława Małachowskiego pochodzi nazwa Nałęczów. W XIX wieku park został przeprojektowany przez znanego planistę i twórcę ogrodów – Waleriana Kronenberga. W 2018 roku pałac został zakupiony przez Spółkę Akcyjną Nałęczów Zdrój o obecnie przechodzi gruntowny remont. Po zakończeniu remontu pałac ma pełnić funkcję pensjonatu.
Pałac Małachowskiego w Nałęczowie
W parku zdrojowym jest wiele rzeźb, pomników, domek zdrojowy z palmiarnią i kawiarenką wedlowską. Park zdrojowy to też miejsce,w którym zlokalizowane są sanatoria i szpital kardiologiczny.
Rower w Parku Zdrojowym
Aleja gwiazd kolarstwa w Parku Zdrojowym
Ławeczka Bolesława Prusa w Nałęczowie
Kaczki w Parku Zdrojowym w Nałęczowie
Ławeczka z parasolem w Parku Zdrojowym w Nałęczowie
W Parku Zdrojowym są również sanatoria o profilu kardiologicznym i szpital kardiologiczny. Jednym z piękniejszych budynków o charakterze uzdrowiskowym są Stare Łazienki. To obiekt uzdrowiskowy zbudowany przez Ludwika Małachowskiego w latach 1816–1821 w stylu klasycystycznym. Impulsem do rozwoju funkcji uzdrowiskowej w Nałęczowie dla Ludwika Małachowskiego było odkrycie leczniczych właściwości mineralnych źródeł odkrytych w Nałęczowie. Po remoncie, który zakończył się w 202 roku budynek pełni funkcję hotelu uzdrowiskowego.Po powstaniu listopadowym obiekty uzdrowiskowe w Nałęczowie uległy znacznej dewastacji na wiele lat. Dopiero w XIX wieku za sprawą lekarzy sybiraków nastąpiła reaktywacja funkcji uzdrowiskowych Nałęczowa
Stare Łazienki w Parku Zdrojowym w Nałęczowie
Przepięknie położone w Parku Zdrojowym jest również sanatorium Książe Józef położony nad stawem. To kolejny zabytkowy budynek sanatoryjny w Parku Zdrojowym zbudowany przez Fortunata Nowickiego w 1878 według projektu Karola Kozłowskiego. Obiekt realizuje pobyty sanatoryjne. Budynek przeszedł gruntowny remont i oferuje komfortowe pokoje dla kuracjuszy.
Sanatorium Książę Józef w Parku Zdrojowym w Nałęczowie.
Sanatorium Książę Józef w Parku Zdrojowym w Nałęczowie.
Park Zdrojowy w Nałęczowie to również olbrzymi staw z wyspą.
Altanka na wyspie w Parku Zdrojowym w Nałęczowi
Dla zmotoryzowanych przed wejściem do Parku Zdrojowego istnieją płatne parkingi. Osobiście polecam skorzystać z parkingu należącego do Banku Spółdzielczego w Nałęczowie, wjazd przy budynku na ulicy 1-go Maja 14. Znacznie tańszy od tych pozostałych płatnych zlokalizowanych przy Parku Zdrojowym i pierwsze 30 minut bezpłatne (dane z dnia pisania artykułu). Parking jest zlokalizowany bardzo blisko wejścia przez Bramę Wschodnią do Parku Zdrojowego. Oczywiście w Nałęczowie są również parkingi bezpłatne, miejskie, jednak w sezonie turystycznym, zwłaszcza w weekendy, bardzo trudno znaleźć na nich wolne miejsca parkingowe.
Ale Nałęczów to nie tylko Park Zdrojowy. Ciekawym miejscem jest ulica Lipowa przy której zlokalizowanych jest wiele pięknych willi nałęczowskich. Jedną z bardziej znanych jest Willa pod Matką Boską (ul. Lipowa 16). Sama willa została wzniesiona prawdopodobnie w latach w 1897-1990. Budynek został zaprojektowany w stylu włoskim. Wyróżnia się wśród innych budynków bogato zdobionym drewnianym portalem. Willa była własnością rodzin Raciborskich, Bielskich, Mochlińskich. W 1958 r. nieruchomość nabyła Ewelina Bartosiewicz, która założyła tu pensjonat a następnie kawiarnię oraz restaurację, znaną do dziś pod nazwą „Ewelina”. Miejsce to znane jest też jako galeria malarstwa twórców regionalnych. Ich obrazy można podziwiać na ścianach "Eweliny". Kawiarnia serwuje pyszne domowe wypieki w przystępnych cenach. Również ceny obiadów nie są wygórowane. Dania obiadowe są raczej klasyczne. Nie należy się więc spodziewać jakiś wyszukanych egzotycznych potraw. W kawiarni i restauracji obowiązuje samoobsługa. Obecnym właścicielem budynku jest pan Jacek Bartosiewicz.W latach 1900-1910 w Willi pod Matką Boską mieszkał i tworzył Bolesław Prus (Aleksander Głowacki). To tu w tej willi powstawały m.in. "Lalka" i "Placówka".
Willa pod Matka Boską
Wnętrze "Eweliny" w Nałęczowie
Galeria obrazów na ścianach "Eweliny"
Ulica Lipowa w Nałęczowie
Ulica Lipowa w Nałęczowie
Przepiękna willą na ulicy Lipowej w Nałęczowie jest również Willa Różana, która również w swoich ścianach mieści kawiarenkę.
Willa Różana w Nałęczowie
Ciekawym miejscem, do którego warto zajrzeć w czasie pobytu w Nałęczowie jest muzeum Stefana Żeromskiego. Muzeum to mieści się w dawnej letniej pracowni pisarza. Ciekawostką może być fakt, iż Stefan Żeromski fundusze na wybudowanie pracowni posiadał z otrzymanego za napisanie "Popiołów" honorarium. Muzeum można zwiedzać w środku, jednak zimą ze względu na niskie temperatury wnętrza, zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. Pracownia Stefana Żeromskiego została wybudowana w stylu zakopiańskim. W pracowni powstały m.in. rozdziały takich utworów jak "Dzieje grzechu", "Róża", "Słowo o bandosie", "Duma hetmana". W latach 1906-1908 pracownia była również miejscem spotkań działaczy Towarzystwa Oświatowego "Światło" skupionych wokół Stefana Żeromskiego. Z tyłu za pracownią mieści się Mauzoleum Adama ukończone w 1922 roku. W Mauzoleum spoczywa jedyny syn Stefana Żeromskiego, który zmarł na gruźlicę w wieku 18 lat. Muzeum Stefana Żeromskiego zostało utworzone i otwarte dzięki staraniom jego żony Oktawii Żeromskiej 17 czerwca 1928 roku. Wyposażenie muzeum jest oryginalne.
Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie
Kolejnym ciekawym obiektem w Nałęczowie jest kościół rektoralny Świętego Boromeusza. Jest to drewniana kaplica ufundowana przez Ludwikę Benni dla uczczenia pamięci jej męża Karola, który był cenionym lekarzem warszawskim. Kaplica nie tylko powstała z funduszy Ludwiki Benni, ale również na jej posesji. Podobnie jak pracownia Żeromskiego, kościół ten również został wzniesiony w stylu zakopiańskim wg projektu Stanisława Witkiewicza. Budowa kaplicy została ukończona w 1919 roku. Kaplica zgodnie z życzeniem fundatorki przeznaczona jest dla kuracjuszy i wczasowiczów, głównie ludzi chorych przyjeżdżających do Nałęczowa by powrócić do zdrowia.
Kościół rektoralny Świętego Boromeusza w Nałęczowie
Kościół rektoralny Świętego Boromeusza w Nałęczowie
Kościół rektoralny Świętego Boromeusza w Nałęczowie
Do Nałęczowa można przyjechać o każdej porze roku, ale szczególnie warto w sierpniu w czasie Międzynarodowych Zawodów Balonowych. W czasie zawodów o wybranych godzinach niebo Nałęczowa wypełniają liczne kolorowe balony. Konkurencje w czasie zawodów polegają na lotach indywidualnych załóg do wybranego przed startem punktu oraz pokonanie dystansu w jak najkrótszym czasie. Dodatkową atrakcją są wieczorne pokazy balonów. Polecam impreza warta uwagi.
Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie
Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie
Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie
Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie
Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie
Międzynarodowe Zawody Balonowe w Nałęczowie
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów