"> Nie stosuj Tormentiolu i Aphtinu u niemowląt. Zawiera toksyczny kwas borowy                                                                                                                                     

Nie stosuj Tormentiolu i Aphtinu u niemowląt. Zawiera toksyczny kwas borowy

Kwas borowy w leczeniu miejscowym u dzieci

 

Kwas borowy stosuje się wyłącznie miejscowo. U dorosłych jest bezpieczny, ponieważ nie wchłania się praktycznie w ogóle przez nieuszkodzoną skórę. Natomiast u dzieci, zwłaszcza małych, wchłania się z łatwością  przez niedojrzałą skórę, zwłaszcza gdy jest zmieniona zapalnie, uszkodzona, zmacerowana. Okres półtrwania kwasu borowego wynosi 12 do 27 godzin, co oznacza, że po 12-27 godzinach w organizmie dziecka nadal pozostaje połowa wchłoniętej dawki. U dzieci może więc dojść do przewlekłego zatrucia. Kwas borowy wykazuje działania nefrotoksyczne, neurotoksyczne, może nawet doprowadzić do śmiertelnego zatrucia. W starszej  literaturze istnieją doniesienia o śmiertelnych zatruciach po powszechnym kiedyś stosowaniu preparatów z kwasem borowym na pośladki u niemowląt. Kwas borowy może spowodować u mężczyzn niepłodność   a u kobiet w ciąży uszkodzenie płodu. Dlatego u dzieci w  wieku poniżej 12 lat preparatów zawierających kwas borowy nie wolno stosować. U starszych dzieci bezwzględnie nie wolno przekraczać czasu stosowania zalecanego przez producenta.

 

Czy można stosować u dzieci Tormentiol i Aphtin

 

Najpopularniejszą maścią stosowaną często przez rodziców jest zawierająca kwas borowy maść  Tormentiol. Producent w tzw. Charakterystyce Produktu Leczniczego nie zaleca stosowania Tormentiolu u dzieci poniżej 12 roku życia. Producent Tormentiolu pisze również ” U dzieci w wieku poniżej 12 lat ze względu na zwiększone wchłanianie przez skórę, podczas stosowania produktu leczniczego Tormentiol występuje ryzyko większego działania toksycznego kwasu borowego. Bor może negatywnie wpływać na płodność dzieci w przyszłości. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, produktu Tormentiol nie należy stosować u dzieci w wieku do 12 roku życia”.

W punkcie 4.6 „Wpływ na płodność, ciążę i laktację „ Charakterystyki Produktu Leczniczego Producent  pisze:

Ciąża

Ze względu na brak danych, produkt leczniczy może być stosowany podczas ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Karmienie piersią

Ze względu na brak danych, produkt leczniczy Tormentiol może być stosowany podczas karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.

Płodność

U dzieci w wieku poniżej 12 lat, ze względu na zawartość boru, produkt leczniczy Tormentiol może powodować zaburzenia płodności.

 

Podsumowując – preparaty zawierające kwas borowy, w tym powszechnie stosowany u małych dzieci Tormentiol, nie nadaje się do stosowania u dzieci w  wieku poniżej 12 lat.

 

W punkcie 4.5 pod tytułem "Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji" producent pisze "Produktu nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami podawanymi bezpośrednio na skórę" a więc nie wolno Tormentiolu stosować w mieszankach z innymi maściami i preparatmi na skórę.

 

Bezpiecznym zamiennikiem Tormentiolu są Tormentalum i Tormentile Baby.

 

Preparatem zawierającym kwas borowy jest również Aphtin. Producent zaleca Aphtin dzieciom powyżej roku ale ja jako pediatra nie zalecam żadnych preparatów z kwasem borowym dzieciom poniżej 3 roku życia z przyczyn jak wyżej. A zatem Aphtinu nie wolno stosować u niemowląt. 

 

Źródło

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Tormentiol
  • RB Goldbloom, A Goldbloom: Boric acid poisoning. The Journal of Pediatrics. 1953 Volume 43, Issue 6, Pages 631–643
  •  


 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

23 kwietnia 2022