"> Nie zakrywaj wózka pieluszką - możesz doprowadzić do udaru cieplnego                                                                                                                                    

Nie zakrywaj wózka pieluszką - możesz doprowadzić do udaru cieplnego

Dlaczego nie wolno zakrywać wózka pieluszką

 

Nagminne jest przykrywanie wózków z dziećmi w środku. Wystarczy choćby niewielkie słońce  lub mały deszcz a już jak grzyby po deszczu pojawiają się wózki dziecięce szczelnie pokryte różnymi materiałami. W czasie upałów wózki okrywane są pieluszkami tetrowymi, a w czasie deszczu osłonami foliowymi przeciwdeszczowymi. Według rodziców takie postępowanie ma na celu ochronę niemowlęcia i małego dziecka przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Tymczasem osłony nie tylko nie chronią niemowlęcia ale przynoszą wręcz odwrotny efekt narażając dziecko na przegrzanie, w skrajnych przypadkach nawet udar cieplny i niedotlenienie. Nawet zwykła tetrowa pieluszka szczelnie zakrywająca wózek może podnieść temperaturę w środku. Dziennikarze szwedzkiego dziennika ”Svenska Dagbladet” dokonali eksperymentalnego pomiaru mikroklimatu w wózku – pod pieluszką i bez niej. Nakrycie wózka pieluchą spowodowało wzrost temperatury wewnątrz komory wózka z dzieckiem w ciągu 30 minut eksperymentu do 34 st. C, zaś bez pieluchy wynosiła ona 22 st. C. Po godzinie w wózku przykrytym było już 37 stopni Celsjusza. Kiedy dodamy do tego większą wilgotność powietrza oraz zmniejszona cyrkulację powietrza to jest to prosta droga do przegrzania dziecka.Jeszcze gorzej sprawa wygląda gdy wózek szczelnie przykryty jest folią przeciwdeszczową. Taka folia chroni dziecko nie tylko przed deszczem ale również skutecznie przed dostępem świeżego powietrza, narażając je na przegrzanie, a przy dłuższym stosowaniu nawet niedotlenienie. Pamiętajmy, że niemowlęta i małe dzieci są bardziej podatne na przegrzanie ponieważ mniej pocą się niż dorośli przez co ich zdolność do oddawania ciepła jest bardzo ograniczona. Niemowlęta i małe dzieci nie są w stanie sygnalizować, że jest im za gorąco. 

 

Jak chronić dzieci przez przegrzaniem w czasie spacerów

 

Dbaj o bezpieczeństwo najmłodszych podczas spaceru, postępując zgodnie z tymi wskazówkami:

- Zamiast pieluszki użyj dużego parasola . Dzięki temu dziecko będzie nie tylko zacienione ale zapewnisz mu jednocześnie odpowiedni przepływ powietrza.

- Ubierz dziecko w lekką, luźną odzież. Nie ubieraj dziecka jak gdyby wybierało się na Grenlandię, podczas gdy Ty ubrana jesteś w T-shirt. 

- Daj swojemu dziecku więcej płynów niż zwykle, aby zapewnić mu odpowiednie nawodnienie.

- Unikaj spacerów w godzinach największych upałów i korzystaj z cienia tak często, jak to możliwe.

- Często sprawdzaj stan malucha, dotykaj jego skóry na karku, sprawdzaj czy dziecko nie jest spocone. Temperaturę dziecka sprawdza się na karku. Niemowlę może mieć chłodne rączki i stópki. Powinno mieć ciepły kark. Chłodne raczki nie są powodem do nakładania na dziecko kolejnej warstwy ubrania. 

- Nigdy, ale to nigdy nie przykrywaj wózka, w który śpi małe dziecko. Możesz doprowadzić do udaru cieplnego i gwałtownego pogorszenia stanu dziecka. 

- Nie zakładaj na wózek osłon foliowych. Takie osłony nie tylko powodują przegrzanie dziecka, ale nie dopuszczają do wymiany powietrza. W wózku z osłoną foliową jest podwyższone stężenie dwutlenku węgla i obniżone stężenie tlenu. Dziecko przebywające dłuższy czas w wózku z osłoną foliową jest niedotlenione. Niedotlenienie będzie powodowało, że dziecko będzie  ospałe i nie będzie manifestowało dyskomfortu. Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

29 sierpnia 2022