Szczepionka BCG ( Bacillus Calmette-Guérin) została opracowana we Francji przez Alberta Calmette’a oraz Camille’a Guerina. Naukowcy ci wyizolowali szczep bakterii od chorej na gruźlicę krowy (Mycobacterium bovis) i stworzyli żywą szczepionkę zawierającą osłabione bakterie. Po raz pierwszy zastosowano ją w roku 1921, kiedy to podano ją doustnie niemowlęciu, w którego rodzinie występowały osoby chore na gruźlicę. Od tego czasu na świecie podano ponad 4 miliardy dawek szczepienia na gruźlice. W Polsce produkcję szczepionki BCG rozpoczęto w 1924 roku w Państwowym Zakładzie Higieny. Szczepienie BCG chroni nie tylko przed gruźlicą ale również w ograniczonym zakresie przed trądem, choć nie jest wykorzystywana w zapobieganiu trądu. Zaobserwowano również, że szczepienie BCG wykazuje skuteczność w leczeniu wczesnych postaci raka pęcherza moczowego i jelita grubego. Nieoczekiwanie wraz z nastaniem pandemii koronawirusa zaobserwowano, że populacje szczepione szczepionką BCG łagodnie przechodzą zakażenie koronawirusem.
Zgodnie z polskim Programem Szczepień Ochronnych (PSO) oraz zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczepienie przeciwko gruźlicy z zastosowaniem szczepionki BCG jest obowiązkowe dla noworodków w dowolnej dobie hospitalizacji związanej z narodzinami. Zgodnie z kalendarzem szczepień noworodek powinien zostac zaszczepiony przed wypisem do domu.
Tuż po śródskórnym podaniu szczepienia BCG u większości dzieci tworzy się białawy bąbel o średnicy 7–10 mm, który znika po kilku minutach.
Nakłucie śródskórne przed podaniem szczepienia przeciw gruźlicy
Początek szczepienia przeciwko gruźlicy
Tworzenie się białawego bąbla w czasie szczepienia przeciwko gruźlicy
Białawy bąbel tuż po zakończeniu szczepienia przeciwko gruźlicy
U 95% zaszczepionych ludzi po prawidłowym, śródskórnym podaniu szczepionki BCG, po około 3–5 tygodniach w miejscu wstrzyknięcia pojawia się naciek z pęcherzykiem zawierającym ropną wydzielinę. W literaturze można znaleźć doniesienia o powstającym nacieku i pęcherzyku nawet po około 30 tygodniach od szczepienia. Następnie pęcherzyk pęka tworzy się owrzodzenie o średnicy nie przekraczającej 10 mm, które później przysycha i goi się pod strupkiem. Strup odpada zwykle po 8–10 tygodniach ale może goić się nawet do 5 miesięcy od pojawienia się. W części przypadków dochodzi do zropienia owrzodzenia. Prawie u 95% szczepionych powstaje biało-różowa blizna o średnicy do 6–8 mm. U 1–2% zaszczepionych osób rozwija się zapalenie okolicznych węzłów chłonnych, w niektórych przypadkach ropne, które ustępuje samoistnie po kilku miesiącach.
Tworzący się odczyn po szczepieniu BCG
Owrzodzenie po szczepieniu BCG
Ropień po szczepieniu BCG
Ropień po szczepieniu BCG
Typowy odczyn po szczepieniu BCG
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów