">

Wizyty domowe lekarza pediatry (Lublin i okolice), teleporady (cała Polska). Blog o zdrowiu

dr n.med. Marzena Kostuch

Tel. +48 505 129 655

Pielęgnacja piersi w czasie laktacji                                                                                                                            

© 2017 created with webwavecms.com

Czy należy myć piersi przed każdym karmieniem piersią

 

Nie ma potrzeby mycia piersi każdorazowo przed karmieniem piersią. Wystarczy umyć piersi raz dziennie w czasie codziennej kąpieli lub prysznica. Woda wysusza i może sprzyjać powstawaniu drobnych pęknięć naskórka, które mogą stanowić wrota zakażenia brodawki sutkowej. Należy natomiast pamiętać o każdorazowym umyciu rąk przed karmieniem piersią. Piersi można myć syndetem. Nie należy używać mydeł ponieważ podobnie jak woda mydła wysuszają skórę. 

 

Czy należy myć piersi po karmieniu piersią

 

Nie ma również potrzeby mycia piersi po każdym karmieniu piersią. 

 

Czy należy w czasie karmienia piersią pielęgnować piersi specjalnymi kremami

 

Nie ma potrzeby smarowania piersi w czasie laktacji specjalnymi kremami. Jedynie pojawienie się na brodawce lub otoczce pęknięć naskórka czy drobnych ranek powoduje konieczność zastosowania preparatów łagodzących. Najprostszym i najszybciej dostępnym środkiem pielęgnującym  jest własny pokarm. Brodawkę i otoczkę można posmarować własnym pokarmem i często wietrzyć piersi. Można również zastosować preparaty z czystej lanoliny lub inne kremy do stosowania na brodawki w czasie laktacji. 

 

Czy nosić biustonosz w czasie laktacji

 

Zdecydowanie tak. Piersi w czasie laktacji, zwłaszcza w jej początkowym okresie, powiększają znacznie swój rozmiar. Noszenie biustonosza zmniejsza obciążenie kręgosłupa oraz ryzyko zastoju pokarmu i tym samym zapalenia piersi. Ponadto do biustonosza można włożyć wkładki laktacyjne, dzięki czemu ubranie nie będzie zabrudzone mlekiem. Biustonosz dla kobiety karmiącej piersią powinien być dobrze dobrany, odpinany. Dobrze dobrany oznacza, że właściwie podtrzymuje piersi ale jednocześnie nie powoduje ucisku. Ważne też jest zwrócenie uwagi na ramiączka. Powinny być szerokie (około 1,5-2 cm) a sam biustonosz powinien być uszyty z delikatnego materiału. Nie powinien mieć fiszbin. Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

Pielęgnacja piersi w czasie laktacji

29 września 2022