"> Przekłuwać czy nie przekłuwać uszy u małych dzieci                                                                                                                                   

Przekłuwać czy nie przekłuwać uszy u małych dzieci

 


Przekłuwać czy nie przekłuwać uszy u niemowląt

 

Brak szacunku dla dziecka, głupota, niepotrzebne zadawanie bólu z własnej próżności, małe dziecko nie będzie tego pamiętać. Takie i wiele innych komentarzy można przeczytać w związku z przekłuwaniem uszu u niemowląt  i małych dzieci. Komentarze są skrajnie różne. Wynika to ze skrajnie różnych poglądów na ten temat. Jest wiele zwolenniczek wczesnego przekłuwania uszu, ale nie brakuje też przeciwników. Argumenty obu stron są również skrajnie różne, od obaw o zdrowie dziecka po argument szybkiego zapominania bólu u małego  dziecka. 

 

Osobiście nie jestem zwolennikiem przekłuwania uszu u dzieci, które nie mogą wyrazić swojej opinii w tej kwestii. Dziecko jest niezależnym bytem. O naruszeniu ciągłości ciała, które nie służy zachowaniu zdrowia lub profilaktyce, powinno móc samo zdecydować. Podobne stanowisko prezentuje Amerykańska Akademia Pediatrii, która zaleca by z przekłuciem uszu wstrzymać się do momentu, kiedy pielęgnacją miejsca po przekłuciu dziecko będzie mogło zająć się samo.  Chociaż o przekłuciu uszu rodzice mogą zdecydować w każdym wieku dziecka, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca by wstrzymać się z przekłuwaniem uszu przynajmniej do wykonania kompletu szczepień  w pierwszych 12 miesiącach życia, czyli do 2 roku życia.  Amerykanie uważają, że ryzyko zakażenia w sytuacji prawidłowo wykonanego zabiegu jest niewielkie, jednak gdy dziecko samo będzie mogło zająć się kolczykami i miejscem przekłucia, ryzyko zakażenia jest niższe.

 

Jak pielęgnować miejsce po przekłuciu uszu

 

Jeśli zdecydujesz się przekłuć uszy u swojego dziecka, Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje w pierwszym tygodniu przemywanie miejsca przekłucia 2-3 razy dziennie alkoholem lub nakładanie maści antybiotykowej 2 x dziennie. Zaleca również obracanie kolczyka raz dziennie ale bez wyjmowania go przez 4 do 6 tygodni po przekłuciu. Należy uważać na sygnały świadczące o zaczynającej się infekcji jak ból, obrzęk, zaczerwienienie czy nadmierne ocieplenie płatka usznego. By zmniejszyć ryzyko alergii na nikiel, po przekłuciu uszu należy założyć złote  kolczyki. Kolczyki stalowe zawierają nikiel, którego obecność może zwiększyć ryzyko powstania alergii na nikiel. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca wykonanie przekłucia uszu w warunkach aseptycznych, przez odpowiednio przeszkoloną osobę. 

 

Jakie ryzyko niesie za sobą przekłucie uszu 

 

1. Najczęstszym powikłaniem jest zakażenie. Zakażenie może być miejscowe, dotyczyć tylko płatka ucha, ale przy dużych zaniedbaniach higienicznych w trakcie przekłuwania, może nawet dojść do infekcji ogólnoustrojowej, a nawet sepsy. 

2. Kolejnym powikłaniem są keloidy czyli bliznowce. Przekłuwania uszu należy unikać zwłaszcza u osób, u których w rodzinie występowały nieestetyczne bliznowce. Amerykańska Akademia Pediatrii rekomenduje przekłuwanie uszu przed ukończeniem 11 roku życia lub w ogóle, ponieważ po 11 roku życia ryzyko bliznowców wzrasta. 

3. Krwawienie. 

4. Alergie kontaktowe.

5. Pourazowe łzawienie, które występuje częściej w przypadku wiszących kolczyków.

6. Zniekształcenie płatka usznego, występuje częściej w przypadku wiszących kolczyków.

 

Ból - czy na pewno dziecko szybko zapomina

 

Małe dziecko odczuwa ból podobnie jak dzieci starsze i dorośli. W większości przypadków pamięć bólu jest ulotna. Jednak są dzieci, dla których traumatyczne doznanie związane z przekłuciem uszu może pozostać długo w pamięci i nawet wywołać zaburzenia zachowania. Nie zapomnę dwojga dwuletnich dzieci, które po wykonaniu usg brzucha przez mało delikatnego lekarza (zabieg mimo wszystko niebolesny!!!) zaczęły panicznie bać się kontaktów z personelem medycznym. Pamiętajmy, małe dziecko nie rozumie faktu, że ból związany z przekłuwaniem uszu jest jednorazowy. Nałożenie się traumatycznego doświadczenia związanego z przekłuciem uszu na krytyczny okres rozwoju dziecka, może doprowadzić do zachowań lękowych trwających jeszcze długo po wygojeniu się rany po przekłuciu. 

 

Mów prawdę dziecku

 

Jestem zwolennikiem tłumaczenia i wyjaśniania dziecku co go czeka i dlaczego ma być tak, a nie inaczej. Zastanów się jak wytłumaczysz dziecku, że chcesz go narazić na ból. Czy na pewno upodobanie w zdobieniu się kolczykami  będzie podzielało Twoje dziecko, gdy dorośnie. Twoje dziecko i tak jest najpiękniejsze na świecie. Czy potrzebujesz kolczyków, by było jeszcze piękniejsze. Czy warto narażać na ból i na ewentualne powikłania własne dziecko,  by na osobach postronnych  z powodu kolczyków robiło "większe wrażenie". 

 

Źródło

1. Marta Fijałkowska, Paweł Pisera ,Anna Kasielska ,Bogusław Antoszewski: Should we say NO to body piercing in children?" , International Journal of Dermatology 2011;50:467-469

2. Joshua E. Lane, Jennifer L. Waller and Loretta S. Davis: Relationship Between Age of Ear Piercing and Keloid Formation, Pediatrics 2005; 115: 1312

 



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

08 października 2022