"> Rumień wielopostaciowy u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie         

Rumień wielopostaciowy u dzieci - objawy, przyczyny, leczenie

Rumień wielopostaiowy (erythema multiforme EM) jest niezwykle rzadką chorobą wieku wczesnodziecięcego. Jest to ostra, samoogranczająca się choroba skóry, może również obejmować śluzówki. Rumień wiepostaciowy dzieli się na EM-moll, w którym dochodzi do zajęcia skóry bez błon śluzowych i EM-dur, w którym dochodzi do zajęcia skóry i błon śluzowych. Rumień wielopostaciowy cechuje się nawrotowością. Jest to choroba immunologiczna wynikająca z reakcji układu odpornościowego na istniejący w organizmie obcy antygen (wirusowy, bakteryjny, szczepionkowy itp.). Częściej występuje u chłopców w stosunku 3:2 do 2:1. Najczęściej dotyka młodzież i dorosłych.  U niemowląt rumień wielopostaciowy może mieć związek z niektórymi infekcjami i szczepieniami. 

Przyczyny rumienia wielopostaciowego w okresie noworodkowym i niemowlęcym jest nie do końca jasna. Szacuje się, że rumień wielopostaiowy w okresie wczesnodziecięcym może być spowodowany:

1. infekcje wirusowe

  • zakażenie wirusem opryszczki 

  • zakażenie rotawirusem

  • zakażeniem wirusem cytomegalii

2. zakażenie bakteryjne

  • zakażenie paciorkowcowe

  • zakażenia bakterią Mycoplasma pneuminiae

3. Szczepienia

  • przeciwko gruźlicy

  • przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Szacuje się, że nawet do 90% przypadków rumienia wielopostaciowego związanych jest z zakażeniem. 

U dorosłych i starszych dzieci rumień wielopostaciowy może być też spowodowany innymi zakażeniami wirusowymi (Ebsteina-Barra, wirusem zapalenia wątroby, wirusem brodawczaka ludzkiego), bakteryjnymi, lekami (niesterydowe leki przeciwzapalne, leki przeciwpadaczkowe, antybiotyki, sulfnamidy), nowotworami, pozostałymi szczepieniami.

 

Wysypka w rumieniu wielopostaciowym jest polimorficzna, osutka plamista ma różny kształt, stąd nazwa rumień wielopostaciowy. Zaczyna się z reguły od małych plamek, które się powiększają i zlewają w duże plamy. Może być lekko swędząca lub bolesna. W przypadku zajęcia śluzówek często jest obrzęk warg lub powiek. W przypadku zajęcia śluzówek, schorzenie może dotyczyć też odbytu, przewodu pokarmowego, tchawicy. Zmiany na śluzówkach związane są z tworzeniem pęcherzy, które pękają i tworzą owrzodzenia. Owrzodzenia są silnie bolesne i mogą stwarzać trudności w jedzeniu, połykaniu, w przypadku zajęcia śluzówek tchawicy - duszność.

 

Rumień wielopostaciowy jest schorzeniem samoograniczającym się. Nie wymaga leczenia. Choć są doniesienia o stosowaniu sterydów ogólnoustrojowych z dobrym skutkiem. Jednak ten sposób leczenia, ze względu na możliwe działania uboczne i samoograniczanie się schorzenia, pozostaje kontrowersyjny. Jeśli znana jest przyczyna pojawienia się rumienia wielopostaciowego, leczenia wymaga schorzenie podstawowe. Jeśli rumień spowodowany jest lekami, bezwględnie należy je odstawić. 

 

Noworodek z rumieniem wielopostaciowym

Rys. 1  Noworodek z rumieniem wielopostaciowym

 

 

Noworodek z rumieniem wielopostaciowym

Rys. 2  Noworodek z rumieniem wielopostaciowym

 

Noworodek z rumieniem wielopostaciowym

Rys. 3  Noworodek z rumieniem wielopostaciowym

 

Piśmiennictwo

Jung Jae Kim, Joon Kee LeeKim JJ, Lee JK. Neonatal erythema multiforme associated with a rotavirus infection: A case report. World J Clin Cases 2023; 11(24): 5749-5754 

Zhen Han Tan,  Koh Cheng Thoon b , Mark Jean-Ann Koh: Case Series of Three Infants with Erythema Multiforme Following Hepatitis B Vaccination. Pediatrics and Neonatology. 2016, 57, 72-75. Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

17 września 2023