Ryki to miasto położone w północno-zachodniej części województwa lubelskiego, na pograniczu z województwem mazowieckim, przy drodze krajowej nr 17: Warszawa – Lublin 100 km na południowy wschód od Warszawy i 64 km na północny zachód od Lublina. Prawa miejskie Ryki uzyskały w 1782 roku, utraciły je w 1810 r. Prawa miejskie Rykom przywrócono w 1957 roku.
Rynek w Rykach
Kamienice w rynku w Rykach
Co warto zobaczyć w Rykach
Jednym z ciekawszych obiektów, które na pewno warto zobaczyć będąc w Rykach jest Kościół Najświętszego Zbawiciela. Pierwsze informacje na temat parafii w Rykach pochodzą z 1442 roku. Pierwszy drewniany kościół został wybudowany w połowie XVII wieku. Obecny kościół powstał w związku ze znacznym wzrostem liczby ludności w parafii. Z tego powodu w 1900 roku ks. Jan Rozwadowski zaczął zabiegać o wybudowanie nowej świątyni. Autorem projektu świątyni jest architekt Józef Pius Dziekoński. Kościół wybudowano w latach 1908-1914 w stylu neogotyckim. W 1915 r. profesor krakowskiej ASP Leon Wyczółkowski - W 1915 r. profesor krakowskiej ASP Leon Wyczółkowski, wybitny malarz, podarował obraz „Chrystus na krzyżu w adoracji świętych i królów polskich”,. Obraz został umieszczony w ołtarzu głównym. W 1929 r. warszawska pracownia Mieczysława Kosińskiego wykonała witraże do świątyni.- podarował obraz „Chrystus na krzyżu w adoracji świętych i królów polskich”, który umieszczono w ołtarzu głównym. Natomiast w 1929 r. warszawska pracownia Mieczysława Kosińskiego wykonała witraże do świątyni.
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Kościół Najświętszego Zbawiciela w Rykach
Kolejnym obiektem wartym obejrzenia w Rykach jest Pałac Poniatowskich. Jest to zabytkowy murowany dwór w stylu klasycystycznym, który został wybudowany w 1765 roku z cegieł a następnie ściany otynkowano. Pałac został gruntownie przebudowany po 1836 roku. W przeszłości był on rezydencją Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prawdopodobnie to właśnie dzięki Poniatowskiemu Ryki otrzymały prawa miejskie. Kolejnym właścicielem był do 1902 roku Jan Jezierski za czasów którego doszło do znacznego gospodarczego rozwoju Ryk. Jezierski założył w Rykach gospodarstwo z 31 stawami hodowlanymi, które było najlepiej prowadzonym w całym Królestwie Polskim gospodarstwem. Dzięki temu w tamtych czasach Ryki były często nazywane stolicą karpi. Ostatnimi właścicielami pałacu byli Marta i Zdzisław Marchwiccy. Nadal w mieście znajdują się gospodarstwa związane z hodowlą ryb. W 1980 pałac uległ zniszczeniu w trakcie pożaru, został odbudowany i oddany do użytku. Aktualnie w Pałacu Poniatowskiego mieści się Dom Kultury, Urząd Stanu Cywilnego i Miejska Biblioteka.
Pałac Poniatowskiego w Rykach
Głaz upamiętniający Stanisława Poniatowskiego znajduje się na skwerze przy ulicy Szkolnej w Rykach. Jest to pomnik, który znajduje się w miejscu dawnego kościoła parafialnego św Jakuba, w którym w grobowcu złożone były prochy Kasztelana Krakowskiego, dawnego starosty Ryk Stanisława Poniatowskiego, ojca króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Stanisław Poniatowski zmarł 30 sierpnia 1762 roku. Kościół ze względu na zły stan techniczny został rozebrany w 1940 roku.
Głaz upamiętniający Stanisława Poniatowskiego w Rykach
4. Figura Chrystusa Frasobliwego w Rykach
Jest to rzeźba Chrystusa wykonana z piaskowca pochodząca z XVIII wieku. Rzeźba Frasobliwego Chrystusa jest na murowanym cokole. Za rzeźbą znajduje się skwer miejski, w jego centralnej części znajduje się pomnik głaz z tablicą upamiętniającą miejsce gdzie dawniej stał kościół św. Jakuba, wyburzony w 1940 roku i gdzie spoczywają prochy Stanisława Poniatowskiego.
Rzeźba Chrystusa Frasobliwego w Rykach
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów