Ulewanie to częsty problem wieku niemowlęcego polegający na cofaniu się treści pokarmowej do przełyku lub jamy ustnej. Najczęściej są przejawem niedojrzałości przewodu pokarmowego i ustępują wraz z wiekiem, najczęściej do 12-14 mż. Dowiedz się z artykułu kiedy rozpoznajemy ulewania fizjologiczne u niemowląt, co to są regurgitacje, czy karmienie piersią jest wskazane u ulewających niemowląt i jakie objawy towarzyszące ulewaniom stanowią bezwględne wskazanie do konsultacji lekarskiej.
Spis treści
Ulewanie - definicja i postępowanie
Postępowanie u dzieci ulewających karmionych piersią
Postępowanie z dziećmi ulewającymi karmionymi mieszankami modyfikowanymi
Objawy alarmowe towarzyszących ulewaniom
Ulewanie należy do tzw. zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego. Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego zostały zdefiniowane podczas spotkania ekspertów, które miało miejsce w Rzymie. Ostatnie IV spotkanie miało miejsce w 2016 roku.
Wg IV kryteriów rzymskich z 2016 roku aby rozpoznać u dziecka fizjologiczne ulewanie, zdrowe niemowlę w wieku od 3 tygodnia życia do 12 miesiąca życia musi spełnić oba niżej wymienione kryteria:
1. Co najmniej 2 regurgitacje w ciągu 24 godzin przez co najmniej 3 tygodnie lub dłużej. Regurgitacja jest biernym przesunięciem treści żołądkowej z żołądka do przełyku i jamy ustnej. Rodzice regurgitacje widzą u dziecka w postaci prób przełknięcia treści, która cofnęła się do jamy ustnej. Czyli wg rodziców dziecko co jakiś czas próbuje coś przełknąć mimo, że w ostatnim czasie nie dostało nic do jedzenia.
2. U dziecka nie występują:
odruchy wymiotne,
wymioty z krwią (fusowate),
objawy aspiracji treści pokarmowej do układu oddechowego,
bezdechy,
nieprawidłowe przyrosty masy ciała,
trudności w karmieniu,
trudności w połykaniu.
Postępowanie z dzieckiem z fizjologicznymi ulewaniami
1. Karmienie piersią jest najczęściej postępowaniem z wyboru. Mleko matki ze względu na swój unikatowy skład jest najlepszym pokarmem dla dziecka z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego.
2. W przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym , przed wdrożeniem leczenia farmakologicznego wskazane jest rozważenie mleka antyrefluksowego. Wprowadzenie takiego preparatu powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarza i pod jego nadzorem.
Kontynuacja karmienia piersią. Nie zaleca się przerywania karmienia piersią.
W przypadku podejrzenia alergii na białko mleka kobiecego jako przyczyny ulewania i ewentualnie niepokoju u dziecka, matka powinna zastosować przez okres 2-4 tygodnie dietę bezmleczną. Jeśli przez ten czas dieta bezmleczna nie przyniesie rezultatu, matka powinna z powrotem zacząć spożywać mleko i produkty mleczne.
Można zalecić posiłki częstsze ale mniejszymi objętościami.
Jeśli powyższe postępowanie nie przyniesie rezultatu można zalecić zagęszczacze pokarmu. niestety ta interwencja może doprowadzić do skrócenia czasu karmienia piersią.
Ulewania bez nadmiernego niepokoju - analiza objętości zjadanej przez dziecko, dzieci ulewające często są przekarmiane - otrzymują za dużą objętość pokarmu w stosunku do potrzeb - jeśli posiłki są zbyt obfite, należy zredukować ich objętość.
Jeśli objętość podawanego pokarmu jest adekwatna do potrzeb dziecka i nie pwymaga zmniejszania, można zwiększyć częstość podawanych posiłków a zmniejszyć objętość podawaną na każdy posiłek
Jeśli powyższe postępowanie nie przyniesie rezultatu, można zacząć zagęszczać mleko zagęstnikami lub podawać gotowe mleko z zagęszczaczem tzw. mleko AR. Z przeprowadzonych badań wynika, że najkorzystniej jest podawać mleka oparte na mączce z chleba świętojańskiego.
Ze względu na możliwość zaparć, korzystne jest dodanie probiotyku.
Jeśli ulewaniom towarzyszy niepokój - należy wziąć pod uwagę alergię na białko mleka krowiego - na próbę można zastosować przez 2-4 tygodnie hydrolizat o znacznym stopniu hydrolizy (preparat na receptę zlecane przez lekarza - nigdy przez dr google i dr facebooka !!!). W przypadku braku skuteczności po zastosowaniu takiego preparatu, należy wrócić do standardowego mleka modyfikowanego lub specjalistycznego.
ZAWSZE należy skontaktować się z lekarzem gdy u dziecka ulewającego pojawią się tzw. objawy alarmowe.
Do objawów alarmowych towarzyszących ulewaniom, które stanowią bezwzględne wskazanie do konsultacji lekarskiej należą:
Wymioty
Krwawienia z przewodu pokarmowego
Brak przyrostów masy ciała
Duże wzdęcie brzucha z powiększeniem obwodu brzucha
Częste regurgitacje
Bezdechy
Biegunka
Zaparcia
Atopowe zapalenie skóry lub atopia w wywiadzie rodzinnym
Znaczny niepokój RODZICÓW
Powyższe objawy mogą świadczyć o obecności refluksu żołądkowo przełykowego (GERD). GERD występuje po posiłkach i niezależnie od nich, nieleczony prowadzi do licznych powikłań stąd występowanie choćby jednego objawu alarmowego wyklucza rozpoznanie fizjologicznych ulewań i zawsze jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.
Przyczyną GERD może być:
Leczenie
Dziękuję, że przeczytałaś/eś mój artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z wiedzą o zdrowiu, zapraszam do mojego bloga ponownie.
Źródło
Stanowisko grupy ekspertów w sprawie stosowania żywności specjalnego przeznaczenia medycznego w terapii zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego u niemowląt. Pediatria po Dyplomie, październik 2020, nr 5, tom 24, 23-30.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów