"> Uwaga na paracetamol po spożyciu alkoholu.                                                                                                                                     

Uwaga na paracetamol po spożyciu alkoholu

Paracetamol i alkohol

 

Paracetamol jest lekiem powszechnie stosowanym w terapii bólu i przy podwyższonej temperaturze ciała. Sprzedawany jest bez recepty. Uważany jest za bezpieczny lek w dawkach stosowanych jako zalecane dawki terapeutyczne. Paracetamol może występować w preparatach jednoskładnikowych lub złożonych. Znajduje się w wielu lekach pod różnymi nazwami. Znajdziemy go w preparatach takich jak Acenol, Apap, Calpol, Codipar, Efferalgan, Paracetamol, Panadol, Etopiryna, Coldrex, Fercex, Febrisan i wiele innych. Pacjenci często zażywają pokrewne preparaty nie zdając sobie sprawy, że w każdym z nich może znajdować się paracetamol.

 

Metabolizm paracetamolu

 

Paracetamol metabolizowany jest poprzez sprzęganie go z zresztą kwasu siarkowego i glukuronowego i w wyniku tego procesu powstają nieaktywne metabolity w postaci siarczanów i glukuronianów, które wydalane są z moczem. W przypadku wysycenia szlaków metabolicznych związanych ze sprzęganiem paracetamolu, lek ten  metabolizowany jest do hepatotoksycznego (toksycznego dla wątroby) metabolitu jakim jest N-acetylo-p-benzochinoimina (NAPQI), który ulega natychmiastowemu unieczynnieniu poprzez łączenie z glutationem, związkiem naturalnie wytwarzanym w organizmie. Przedawkowanie paracetamolu prowadzi do wyczerpania ustrojowych zapasów glutationu wątrobowego oraz toksycznego działania NAPQI prowadzącego do śmierci komórek wątroby zwanych  hepatocytami. U osób nadużywających alkohol znacznie większa część paracetamolu niż u osób nie spożywających alkoholu metabolizowana jest do hepatotoksycznej  N-acetylo-p-benzochinoiminy.

 

Bezpieczna dawka paracetamolu

 

  • Osoby zdrowe, nie pijące alkoholu w sposób bezpieczny mogą przyjąć maksymalnie w ciągu dnia 4g ( maksymalnie 8 tabletek po 500mg rozłożonych na całą dobę) paracetamolu,

  • Przy stosowaniu dłuższym niż 3 dni osoby zdrowe nie nadużywające alkoholu mogą przyjmować  2,5 g paracetamolu na dobę (maksymalnie 5 tabletek paracetamolu po 500 mg rozłożonych na całą dobę). .

Zapas glutationu w wątrobie człowieka dorosłego wystarcza zwykle do unieczynnienia toksycznych metabolitów powstających po spożyciu dawki 10 g paracetamolu.

 

Paracetamol a alkohol

 

Paracetamol może być szczególnie niebezpieczny u osób spożywających alkohol, zwłaszcza w sposób przewlekły. Alkohol pobudza wytwarzanie enzymu, który metabolizuje paracetamol do toksycznych dla wątroby metabolitów, nawet w dawkach powszechnie stosowanych jako bezpieczne, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby u osób nadużywających alkohol. Już dobowa dawka 6g paracetamolu u osób nadużywających alkohol może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.

Nawet jednorazowe spożycie większej ilości alkoholu i zażycie paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Uważa się, że jeżeli zażyło się paracetamol, to bezpieczne spożycie alkoholu może nastąpić dopiero po 3 godzinach. Należy bezwzględnie unikać przyjmowania paracetamolu po spożyciu alkoholu.

 

Paracetamol u dzieci

 

Paracetamol u dzieci jest bezpieczny ponieważ dzieci w ogóle lub prawie w ogóle nie metabolizują paracetamolu do hepatotoksycznych metabolitów. Stąd paracetamol może być w sposób bezpieczny podawany dzieciom w dawkach zalecanych jako terapeutyczne.

 

Źródło

Interakcje leków przeciwbólowych stosowanych samodzielnie przez ratownika medycznego z alkoholem Autor: Wojciech Krzyżak Promotor: dr hab. n. farm. Paweł Paśko. Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Ratownictwo medyczne Praca dyplomowa. 1-7

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

25 sierpnia 2022