O tym, że zaparcia mogą stanowić nawet zagrożenie dla ludzkiego życia, boleśnie przekonał się 57 letni Australijczyk. Niewiele brakowałoby, aby mężczyzna z Melbourne w Australii zmarł z powodu gigantycznego zaparcia. U mężczyzny wykonano pilną operację, po tym jak stwierdzono u niego poważne zablokowanie jelit przez masywne sprasowane masy kałowe. Mimo obecności mas kałowych całkowicie blokujących jelita, mężczyzna zgłaszał występowanie objawów zaparć jedynie od 3 dni. Podawał typowe objawy zaparć takie, jak wzdęcia brzucha, bóle brzucha, nudności. Jednak bezpośrednią przyczyną kontaktów z ochroną zdrowia tego człowieka był bardzo silny ból prawej kończyny dolnej. Ból był tak silny, że mężczyzna nie był w stanie poruszać się przez ostatni 24 godziny. Lekarze odnotowali w dokumentacji, że jego kończyna była zimna i w kończynie nie stwierdzano tętna. W oddziale ratunkowym, do którego zgłosił się mężczyzna stwierdzono, duży, twardy, wzdęty brzuch ale bez wyraźnej boelsności palpacyjnej, niskie ciśnienie krwi, obrzęki kończyn dolnych, brak ukrwienia prawej kończyny dolnej. W czasie badania fizykalnego zbadano pacjenta per rectum, czyli przez odbyt. Dodatkowo wykonano tomografię jamy brzusznej. Ku zaskoczeniu wszystkich zainteresowanych, w jamie brzusznej pacjenta stwierdzono olbrzymie pokłady sprasowanego stolca. I to właśnie te pokłady stolca spowodowały ból i niedokrwienie kończyny dolnej. Dodatkowo u Australijczyka stwierdzono zespół ciasnoty wewnątrzbrzusznej, również spowodowanej zaleganiem wielkiej kupy kupy w jego jelitach. Kolejną konsekwencją ucisku na sąsiadujące narządy przez zbite masy kałowe było wodonercze prawej nerki i rozdęty pęcherz moczowy. Stan zagrożenia życia Austarlijczyka był bardzo poważny, na tyle, że pacjent został poddany pilnemu zabiegowi. W czasie tego zabiegu lekarze ręcznie wydobyli z czeluści brzucha pacjenta z Australii ponad 2 litry zbitego stolca. I choć 2 litry może wydawać się nie dużo, to jednak gdy popatrzy się na zdjęcie poniżej, można dopatrzyć się powagi sytuacji. Po zabiegu pacjent został przewieziony na OIOM, gdzie, zze względu na niewydolność nerek, wymagał dializoterapii przez 3 dni. Pacjent spędził w OIOM 4 dni. Ale dopiero po 13 dniach od operacji mógł zacząć chodzić. Szpital mógł opuścić dopiero po 23 dniach. Funkcje nerek powróciły do normy. Nie znaleziono przyczyny tak ciężkiego zaparcia u Australijczyka.
A zatem dbajcie drodzy pacjenci o swoją i swoich dzieci perystaltykę. Spożywajcie dietę bogatoresztkową zasobną w błonnik. Bo wielka kupa kupy we własnym brzuchu może spowodować zagrożenie tego, co mamy najcenniejsze, czyli zagrożenie życia.
Rys. Rozdęcie esicy wykazane w tomografii komputerowej. Esica wypełniona masami kałowymi (BMJ Case Rep. 2018).
Źródło
Simon Ho, Russel Krawitz, and Bill Fleming: Massive faecal impaction leading to abdominal compartment syndrome and acute lower limb ischaemia. BMJ Case Rep. 2018.
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów