">     Aspirator do nosa - który wybrać                                                                                                                                
20 stycznia 2021

Aspirator do nosa - który wybrać

Który aspirator do nosa wybrać

 

Katar to w większości banalny, choć uciążliwy objaw infekcji wirusowej. Jednak w przypadku niewłaściwego oczyszczania nosa, zwłaszcza u niemowląt i małych dzieci, katar może skończyć się poważniejszym stanem, jak choćby zapalenie uszu. Dlatego bardzo ważne jest systematyczne i prawidłowe oczyszczanie noska, zwłaszcza u maluchów. Na runku dostępne są różne wersje aspiratorów, najstarsza to gruszka, nowsze wersje to aspiratory na siłę własnych płuc, elektryczne i ostatni wynalazek to aspirator na odkurzacz. Który z tych aspiratorów wybrać, który jest wygodny w użyciu a przede wszystkim skuteczny. Czy można zrobić krzywdę dziecku aspiratorem.

Największą krzywdę zrobimy dziecku nie czyszcząc nosa lub gdy robimy to nieskutecznie. Dlatego regularność tego zabiegu, jego skuteczność jest kluczowa w leczeniu kataru i unikaniu powikłań, jak choćby zapalenie uszu.

 

Rodzaje aspiratorów do nosa

 

1. Gruszkę włóżmy do lamusa. To urządzenie jest bardzo mało skuteczne, którego w dodatku nie można właściwie wydezynfekować. Można też włożyć ją za głęboko do noska i uszkodzić śluzówkę.

2. Aspiratory na siłę własnych płuc są dosyć skuteczne przy niewielkim katarze. Przy bardzo nasilonym katarze, ich skuteczność zmniejsza się. Wiele z dostępnych modeli można rozebrać i dobrze umyć. Zaletą tych aspiratorów jest również to, że większość modeli ma tak zaprojektowane noski, że nie da się ich włożyć za głęboko, są więc stosunkowo bezpieczne dla dziecka w użyciu. Ale z mojego doświadczenia wynika, że osoby oczyszczające noski swoich pociech przy pomocy takiego aspiratora często zarażają się. Mamy nierzadko mi o tym mówią w czasie wizyt lekarskich. Polecam więc ten aspirator do sytuacji szczególnych – w podróży, w czasie wyjść z domu, w środku nocy, gdy nie chcemy budzić domowników włączanym odkurzaczem.

3. Aspiratory elektryczne – wspólną wadą i zaletą jest ich delikatne odsysanie nosa. Wodnisty, mało nasilony katar zostanie wprawnie wyczyszczony za pomocą modelu elektrycznego aspiratora, ale już nasilony gęsty katar pozostanie w nosie gdy będziemy próbowali go oczyścić przy pomocy aspiratora elektrycznego. Zaletą ich jest poręczność, możliwość umycia, w określonych sytuacjach delikatne oczyszczanie nosa, a ich wadą, również w określonych sytuacjach jest delikatne oczyszczanie nosa. Większość rodziców moich pacjentów nie wypowiadało się pozytywnie o skuteczności elektrycznych aspiratorów. A zatem osobiście nie polecam tego typu aspiratorów do codziennego użytku tylko na szczególne sytuacje np. wyjazd czy dłuższe wyjście z domu.

4. Osobiście polecam wszystkim rodzicom używanie aspiratorów do odkurzacza. Prawidłowe ich użycie gwarantuje bezpieczeństwo. Nie dotykajmy końcówką aspiratora do śluzówki noska, końcówka ma być skierowana w stronę przewodu nosowego. Noski są tak zbudowane, że nie można ich włożyć za głęboko. Z mojej praktyki wynika, że bezpieczeństwo stosowania aspiratorów do odkurzacza jest porównywalne do bezpieczeństwa stosowania aspiratorów na siłę własnych płuc. Są to natomiast najskuteczniejsze aspiratory dostępne do użytku domowego, obecne na rynku. Powietrze do aspiratora zasysane jest z powietrza pomieszczenia, w którym przebywa dziecko, nie ma więc możliwości zassania powietrza brudnego z odkurzacza. Tego typu aspiratory mają dłuższe wężyki, a więc są wygodniejsze w użyciu. Nie ma potrzeby pochylać się nisko nad dzieckiem jak w przypadku aspiratorów na siłę własnych płuc. Aspiratory są tak skonstruowane, że żaden z domowych odkurzaczy dostępnych na rynku nie jest zbyt silny i nie zrobi krzywdy dziecku z powodu zbyt silnego ssania, oczywiście pod warunkiem właściwego używania aspiratorów. Zdarzyło mi się nawet widzieć, oczyszczanie nosa przy pomocy aspiratora podłączonego do odkurzacza przemysłowego i czynność ta nie spowodowała u dziecka żadnych uszkodzeń śluzówki, oczywiście takiego postępowania nie rekomenduje. By zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania aspiratorów domowych, używajmy wersji odkurzaczy do użytku domowego, do użytku z tymi modelami nadają się również odkurzacze centralne. Najnowsze modele aspiratorów są rozbieralne i mają zestaw do czyszczenia wężyków, stąd dość łatwo dbać o ich czystość. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że rodzice, którzy zdecydowali się na aspiratory do odkurzacza, rzadko wracają do innych wersji aspiratorów. A zatem w mojej opinii najskuteczniejsze i bardzo bezpieczne przy właściwym użytkowaniu są aspiratory do odkurzacza. I takie wszystkim rodzicom moich pacjentów polecam.

 

Przeczytaj też 

Jak wybrać właściwy nebulizator

  

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów