Inhalacje są uznaną metodą w leczeniu schorzeń układu oddechowego. W ostatnich latach ich znaczenie w terapii chorób układu oddechowego znacząco zwiększyło się. By jednak inhalacje były skuteczne muszą być wykonywane przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Jak zatem wybrać właściwy nebulizator?
Nebulizacja polega na dostarczeniu leku do dróg oddechowych pacjenta w postaci aerozolu. Wdychający lek pacjent wprowadza go do miejsca, w którym toczy się proces chorobowy. Takie leczenie jest nie tylko skuteczniejsze od przyjmowania tabletek i syropów ale przede wszystkim ma mniejsze tzw. ogólnoustrojowe działania uboczne.
Nebulizacje można wykorzystać w wielu stanach chorobowych u dzieci takich, jak suchy męczący kaszel, kaszel mokry z obecnością gęstej, trudnej do odkrztuszenia wydzieliny, gęsty katar a także w wielu jednostkach chorobowych jak zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa czy mukowiscydoza.
Żeby jednak ta metoda terapii była skuteczna to aerozol musi dotrzeć do miejsca docelowego. Aby to było możliwe nebulizator musi rozdrobnić do odpowiednich rozmiarów cząsteczki gazu zawierające leki. Jeśli bowiem te cząsteczki są za duże (mają średnicę przekraczającą 8 mikrometrów (μm ) to osiądą w górnej części układu oddechowego, to jest w nosie i gardle. Nie dotrą zaś do tzw. dolnych dróg oddechowych czyli krtani, tchawicy, oskrzeli czy pęcherzyków płucnych. Jeśli proces chorobowy będzie się toczył w obrębie dolnych dróg oddechowych, wykonana poprzez nas inhalacja przez nieodpowiedni nebulizator po prostu nie będzie skuteczna. Dopiero generowanie przez nebulizator cząsteczek mniejszych będzie skuteczne w leczeniu stanów chorobowych w dolnych drogach oddechowych. I tak:
cząsteczki o średnicy 5 - 8 μm – docierają do tchawicy i dużych oskrzeli
cząsteczki o średnicy 2 - 5 μm – docierają do mniejszych oskrzeli i tzw oskrzelików
cząsteczki o średnicy 0,5 - 3 μm – docierają do pęcherzyków płucnych.
Stosowanie nebulizatorów jest bardzo proste. Nebulizator wytwarza mgiełkę (aerozol) a zadaniem pacjenta jest tylko spokojnie wdychać tą mgiełkę rytmicznie oddychając. Istnieje kilka rodzajów nebulizatorów, nie wszystkie nadają się do podawania wszystkich leków wziewnych. Dlatego warto zapoznać się z rodzajami nebulizatorów by wybrać odpowiedni.
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nebulizatorów.
Nebulizatory pneumatyczne inaczej tłokowe albo kompresorowe są stosowane najczęściej i umożliwiają podawanie drogą nebulizacji WSZYSTKICH dostępnych leków.
W stosowaniu nebulizatorów pneumatycznych nie ma żadnych przeciwwskazań– tzn. można stosować wszystkie dostępne substancje przeznaczone do inhalacji, nie ma też ograniczeń wiekowych do stosowania tego typu nebulizatorów. Nebulizatory pneumatyczne można stosować już u noworodków, w tym u wcześniaków i u osób starszych. Nebulizatory pneumatyczne mogą też stosować osoby z niewydolnością oddechową.
Inhalator pneumatyczny (tłokowy) składa się z elektrycznego kompresora i nebulizatora, czyli zbiorniczka na lek. Obie części połączone są ze sobą przewodem powietrza. Do kompletu należy założyć odpowiednią maskę lub ustnik. Wadą tych nebulizatorów jest głośna praca.
Nebulizatory ultradźwiękowe różnią się od inhalatorów tłokowych (pneumatycznych) między innymi brakiem kompresora. Posiadają za to przetwornicę, która emituje fale ultradżwiękowe, które z kolei rozbijają lek na cząsteczki aerozolu. Niestety taki sposób generowania aerozolu niszczy strukturę niektórych leków co prowadzi do znacznego ograniczenia liczby leków, które mogą być podawane do układu oddechowe przy pomocy tego typu inhalatorów. I tak przy pomocy inhalatorów ultradźwiękowych nie podajemy sterydów, ani niektórych antybiotyków. Aerozol, który powstaje przy pomocy nebulizatora ultradźwiękowego ma dużą gęstość i może podrażniać drogi oddechowe. Nebulizatory ultradźwiękowe nie są wskazane do stosowania u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia.
Nebulizator ultradźwiękowy jest bardzo cichy, nebulizacja jest bardzo szybka i można regulować jej prędkość, Tego typu nebulizatory służą głównie do inhalacji solą fizjologiczną i lekami mukolitycznymi.
3. Nebulizator membranowy (siateczkowy)
Nebulizatory membranowe (siateczkowe) - W inhalatorze siateczkowym występuje wibrująca membrana, która przepycha płynny lek przez mikrometrowe otworki, zamieniając go tym samym w aerozol o bardzo precyzyjnym rozmiarze pojedynczych kropelek. Nebulizator membranowy to najnowocześniejszy typ nebulizatora, który nadaje się do podawania wszystkich rodzajów leków przeznaczonych do nebulizacji z wyjątkiem preparatów zawierających kwas hialuronowy np. Nebudose hialuronic i Nebudose plus.
Decydując się na zakup nebulizatora należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Do najważniejszych należą rodzaj leków do stosowania w nebulizatorze, wiek pacjenta, źródło zasilania.
Najbardziej uniwersalnym jest nebulizator pneumatyczny, w którym możemy stosować wszystkie rodzaje leków wziewnych.
Przy używaniu nebulizatora, aby nebulizacja była skuteczna, należy się stosować do pewnych zasad. Po pierwsze trzeba to robić zgodnie z instrukcją. W celu zwiększenia skuteczności nebulizacji, osoba nebulizowana powinna siedzieć lub leżeć z lekko odchyloną głową. Bardzo ważne jest to by w trakcie inhalacji aerozol wdychać przez ustnik, lub w przypadku małych dzieci przez maskę dopasowaną do rozmiarów twarzy i blisko do niej przylegającą. Ścisłe przyleganie maseczki do twarzy dziecka znacząco zwiększa efektywność nebulizacji w przeciwieństwie do maski daleko oddalonej od twarzy dziecka. Taka duża odległość bardzo zmniejsza dostępność leków do dróg oddechowych dziecka. Skuteczność inhalacji poprawia również spokojny głęboki oddech. Gdy dziecko płacze i jego oddech staje się płytki to zabieg należy przerwać, ponieważ będzie on bardzo mało skuteczny.
Po zakończeniu nebulizacji z użyciem sterydów należy umyć twarz, przepłukać usta a małym dzieciom podać coś do picia.
Przeczytaj też Aspirator do nosa - który wybrać
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów