">     Czy gorączka u dziecka jest wskazaniem do podania antybiotyku - pediatra radzi                                                                                                                                        

Czy gorączka u dziecka jest wskazaniem do podania antybiotyku - pediatra radzi

Czy gorączka zawsze jest wskazaniem do podania antybiotyku

 

Gorączka jest bardzo częstym objawem występującym w różnych stanach chorobowych organizmu. Za prawidłową temperaturę ciała uznano temperaturę 36,6°C. Należy jednak pamiętać, że taka temperatura ciała występuje pod pachą. Gdy mierzymy temperaturę w odbytnicy , jest ona wyższa od tej mierzonej pod pachą o pięć kresek czyli pół stopnia Celsjusza. Pomiar w ustach jest o trzy kreski wyższy od tego mierzonego pod pachą. Również temperatura mierzona w uchu jest o pięć kresek wyższa od tej mierzonej pod pachą. Najdokładniejszy pomiar temperatury polega na pomiarze termometrem cieczowymi pod pachą. Termometr cieczowy wygląda jak rtęciowy. Jednak rtęć została zastąpiona stopem metali - galinstanem czyli eutektycznym stopem galu, indu i cyny. Mimo, ze część pacjentów skarży się, że jest go trudno zbić i trzeba użyć do tego dużego wysiłku, obecnie jest to najdokładniejszy sposób pomiaru temperatury. Pomiar temperatury termometrami bezdotykowymi obarczony jest dużym ryzykiem błędu. Osobiście bardzo polecam użycie termometrów cieczowych. By dziecko w czasie pomiaru temperatury takim termometrem chciało współpracować w warunkach dyskomfortu spowodowanego chorobą, warto poćwiczyć pomiar temperatury w czasie zdrowia, wtedy można spodziewać się lepszej współpracy dziecka w czasie pomiaru temperatury w okresie choroby. Dobrymi termometrami są też termometry elektroniczne dotykowe do pomiaru temperatury ciała pod pachą. Są to termometry do stosowania pod pachę, tylko elektroniczne. Temometr taki mierzy dosyć dokładnie temperaturę ciała i znacznie szybciej niż cieczowy. Zakończenie pomiaru termometr sygnalizuje dźwiękiem.

 

W jakich stanach chorobowych występuje temperatura

 

  • Gorączka występuje w stanach infekcyjnych. Zarówno bakteryjnych jak i wirusowych. Mając na uwadze, że blisko 80-90% infekcji jakie występują u dzieci to infekcje wirusowe, częściej gorączka będzie towarzyszyła infekcjom wirusowym. Do typowych objawów infekcji wirusowych należy wodnisty przeźroczysty katar w początkowym stadium infekcji, suchy, często męczący kaszel również w początkowym stadium infekcji, często bóle kostno-stawowe, uczucie ogólnego rozbicia, ból gardła. Tym objawom często towarzyszy podwyższona temperatura ciała dziecka, często nawet powyżej 39°C. W miarę trwania infekcji wirusowej kaszel najczęściej staje się mokry, odkrztuszana wydzielina początkowo jest wodnista a następnie staje się gęsta. Podobnie katar, początkowo wodnisty, w kolejnych dniach trwania infekcji staje się gęsty, często przybiera barwę zieloną lub żółtą. A zatem nawet wysoka temperatura może być objawem infekcji wirusowej i nie wymaga podania antybiotyku. Dzieci mogą gorączkować w czasie infekcji wirusowych nawet 3-5 dni. Oczywiście dziecko tak długo gorączkujące bezwzględnie wymaga badania lekarskiego. Gorączka może być jedynym objawem infekcji wirusowej. U niemowląt i dzieci do 2 roku życia często pierwszą przyczyną wysokiej gorączki jest tzw. tzw. rumień nagły, choroba szósta albo gorączką trzydniowa (tzw. „trzydniówka”). Jest to łagodna infekcja wirusowa małych dzieci, której często jedynym objawem jest bardzo wysoka temperatura, trudna do zbicia, sięgająca nawet 40°C. Gorączka jest więc częstym objawem infekcji wirusowych u dzieci i nie jest objawem, który decyduje o włączeniu antybiotyku. Gorączka występuje oczywiście również w infekcjach bakteryjnych. Jednak często stan dziecka jest wtedy cięższy. O ile przy infekcjach wirusowych po obniżeniu temperatur dziecko zaczyna się bawić i zachowywać jak zdrowe, o tyle przy infekcjach bakteryjnych stan dziecka może być cięższy i mimo obniżenia temperatury,  nie wraca do stanu prawidłowego. Jednak o włączeniu antybiotyku zawsze powinien decydować lekarz.

 

  • Rzadszymi przyczynami podwyższonej temperatury ciała dziecka mogą być alergie, choroby autoimmunologiczne, nowotwory.

 

Zawsze należy zgłosić się szybko do lekarza, gdy gorączce towarzyszy:

 

# duszność – rodzice często interpretują to jako głośny oddech, charczenie przy oddychaniu,

# ciężki stan dziecka, dziecko jest podsypiające, nie budzi się mimo obniżonej temperatury ciała, ma zaburzenia świadomości,

# częste wymioty (sporadyczne wymioty przy ogólnym stanie zdrowia nie muszą być wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem),

# silny ból głowy z zaburzeniami świadomości,

# krwotoczna wysypka (krwotoczna wysypka to wylewy krwi podskórne),

# nasilony kaszel,

# białe naloty na gardle – mogą oznaczać anginę paciorkowcową, ale nie muszą. Angina zawsze wymaga podaży antybiotyku.

# silny ból brzucha,

# pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz, bóle pleców z towarzyszącymi objawami przy oddawaniu moczu,

# każdy inny objaw, który niepokoi rodziców dziecka.

 

Podsumowując

 

Najczęstszą przyczyną gorączki u dziecka jest infekcja wirusowa. Gorączka przy infekcji wirusowej może być wysoka. A zatem pojawienie się gorączki u dziecka nie musi oznaczać konieczności podania antybiotyku.

 

Przeczytaj również Gorączka u dziecka - jak i kiedy zwalczać - rady pediatry

Jak obniżyć gorączkę u dziecka bez leków

 



 

 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

18 czerwca 2021