"> Czy jajko jest dobrym źródłem żelaza                                                                                                                                   

Czy jajko jest dobrym źródłem żelaza

Czy żółtko jaja jest dobrym źródłem żelaza

 

Internet jest pełen informacji na temat jaj jako dobrego źródła żelaza o dużej biodostępności. W większości internetowych informacji czytamy, że w żółtku jaj występuje tzw. żelazo hemowe, które jest znacznie łatwiej wchłaniane przez człowieka w porównaniu z tzw. żelazem niehemowym, występującym głównie w roślinach. Tymczasem żółtko jaj jest źródłem trudno wchłanianego żelaza niehemowego. Żelazo hemowe występuje bowiem w hemoglobinie i mioglobinie mięśni, a takowych składników nie znajdziemy w żółtku jaj. Dlatego żółtko jaj jest źródłem żelaza niehemowego.

Co to oznacza poza nomenklaturą. Niestety oznacza to,  że w żółtku zawarte jest żelazo znacznie trudniej przyswajalne  niż to żelazo z hemoglobiny i mioglobiny. Szacuje się, że przyswajalność żelaza hemowego wynosi około 20-30%, podczas gdy przyswajalność żelaza niehemowego wynosi zaledwie 1-6%. Jakby tego było jeszcze za mało, to obecność żółtka zmniejsza wchłanianie żelaza niehemowego z innych źródeł. Badania wykazały, że żelazo z jaj nie tylko ma ograniczoną (słabą) biodostępność ale również to, że jaja mogą hamować wchłanianie żelaza niehemowego z innych pokarmów w posiłku, co jak przypuszcza się wynika z działania wiążącego foswityny i owotransferyny. Okazuje się, że prawie całe żelazo w żółtku jest związane z foswityną. To związane żelazo nie jest łatwo uwalniane nawet przez obróbkę w wysokiej temperaturze Dlatego niemowlętom zagrożonym anemią należy w trakcie rozszerzania diety zalecać czerwone mięso jako źródło żelaza hemowego. Dla przypomnienia do czerwonego mięsa zaliczamy wołowinę, wieprzowinę i baraninę. Mięsa te są najlepszym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza hemowego. Żółtko jaj choć jest pochodzenia zwierzęcego, stanowi jednak źródło żelaza nie tylko o małej przyswajalności, ale może wręcz hamować przyswajanie magnezu, wapnia i żelaza niehemowego z innych produktów. 

 

Czy jaja są dobrym źródłem żelaza
 

 

Przeczytaj też Które pokarmy pochodzenia zwierzęcego zawierają dużo żelaza - infografika

 

Źródło

S.-I. Ishikawa,S. Tamaki,K. Arihara,M. Itoh: Egg Yolk Protein and Egg Yolk Phosvitin Inhibit Calcium, Magnesium, and Iron Absorptions in Rats.

J Food Sci. 2007 Aug;72(6):S412-9


Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i do kontaktu

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

17 października 2022