">     Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka                                                                                                                                       

Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka

Czy kobieta karmiąca piersią może wypić drinka

 

Najbezpieczniejszą dla karmionego niemowlęcia formą spożycia alkoholu jest oczywiście brak spożycia alkoholu przez karmiącą matkę. Jednak zdarzają się sytuacje w życiu każdego człowieka, gdy np. chcielibyśmy wypić toast na weselu przyjaciół. Czy może go wypić również kobieta karmiąca? 

Chociaż częste i nadmierne picie alkoholu jest zdecydowanie odradzane, nie ma nic złego w okazjonalnym wypiciu drinka przez karmiącą kobietę. 

 

Czy alkohol przenika do kobiecego pokarmu?

 

Zdecydowanie tak. Alkohol występuje w mleku kobiecym w takim samym stężeniu, w jakim występuje we krwi matki. Jeśli znane jest stężenie alkoholu we krwi matki, znane jest jego  stężenie w mleku. Najwyższe stężenie alkoholu znajduje się w mleku kobiecym 30-60 minut po jego spożyciu, jeśli alkohol był spożywany bez jedzenia oraz po 60-90 minutach, jeśli spożywany był wraz z jedzeniem. Jednak czas wykrywania alkoholu w mleku kobiecym wydłuża się w miarę zwiększania spożycia alkoholu. I tak po wypiciu jednego standardowego drinka, alkohol stwierdza się w mleku kobiecym przez 2-3 godziny. Ale już po wypiciu 2 drinków, alkohol w mleku kobiecym stwierdza się przez 4-5 godzin, a po wypiciu 3 drinków nawet 6-8 godzin. Metabolizm alkoholu u dorosłych wynosi około 28g w ciągu 3 godzin, więc matki, które spożywają alkohol w umiarkowanych ilościach, mogą zazwyczaj wrócić do karmienia piersią po 2-3 godzinach od spożycia alkoholu. 

Czas przez jaki wykrywany jest alkohol w mleku matki zależny jest jeszcze od wielu innych czynników, nie tylko od ilości spożytego alkoholu.

A mianowicie:

1. Jak szybko alkohol został spożyty.

2. Czy był spożywany na czczo, czy z jedzeniem. Spożywane przez człowieka jedzenie zmniejsza szybkość wchłaniania alkoholu do krwioobiegu. Najwyższe stężenie alkoholu znajduje się w mleku kobiecym 30-60 minut po spożyciu alkoholu, jeśli alkohol spożywany był na czczo i 60-90 minut jeśli spożywany był wraz z jedzeniem. 

3. Jaka jest masa ciała matki - matki cięższe metabolizują alkohol szybciej od matek drobniejszych. 

4. Jak szybko matka metabolizuje alkohol. 

 

By zminimalizować wpływ alkoholu na dziecko, kobieta która planuje wypić  drinka powinna nakarmić dziecko tuż przed jego wypiciem. Następnie czas przystawienia dziecka do piersi powinien być zależny od ilości wypitego alkoholu. Ilość alkoholu, który eliminuje organizm człowieka w ciągu 3 godzin to 355 ml 5% piwa, 148 ml 11% wina, 44 ml 40% alkoholu. 

 

Jaki wpływ ma spożywany przez matkę alkohol na dziecko karmione piersią

 

Umiarkowane spożycie alkoholu do jednego drinka dziennie, z przerwą w karmieniu piersią do 2-3 godzin od spożycia alkoholu, nie będzie miało negatywnego wpływu na dziecko. Jednak alkohol może zaburzać odruch oksytocynowy i dłuższe spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może skrócić czas karmienia piersią z powodu mniejszej produkcji mleka. Nadmierne spożycie alkoholu przez matkę karmiącą może zaburzać wzorzec snu u dziecka, dziecko staje się senne, rzadziej wybudza się do karmienia. Przewlekłe narażenie dziecka na alkohol może także zaburzać jego rozwój. 

Wpływ alkoholu na dziecko będzie też uzależniony od wieku dziecka. Do 3 miesiąca życia, z powodu niedojrzałości wątroby, dziecko metabolizuje alkohol dwa razy dłużej niż człowiek dorosły. 

 

Czy odciąganie pokarmu może zmniejszyć zawartość alkoholu w mleku matki

 

Nie. Stężenie alkoholu w mleku matki jest zasadniczo takie samo jak stężenie alkoholu we krwi matki. Odciąganie pokarmu nie przyspieszy jego eliminacji z pokarmu. Mleko matki nie kumuluje alkoholu. Alkohol  w pokarmie będzie się tak długo utrzymywał, jak długo będzie obecny we krwi matki. Ponieważ stężenie alkoholu we krwi matki z czasem spada, stężenie alkoholu w pokarmie matki również będzie spadało. Jedynym wskazaniem do odciągania pokarmu będą przepełnione piersi matki i konieczność ich opróżnienia w czasie kiedy jeszcze nie będzie można przystawić dziecka do piersi z powodu obecności alkoholu w pokarmie. 

Odpoczynek matki, odciąganie pokarmu, picie dużej ilości wody, picie kawy nie przyspieszy eliminacji alkoholu z organizmu i mleka.

 

Jeśli wypiłaś alkohol a karmisz piersią.

 

1. Nigdy nie śpij z dzieckiem w jednym łóżku jeśli spożywałaś alkohol. W takim przypadku sen w jednym łóżku może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. 

2. Po spożyciu alkoholu nie opiekuj się dzieckiem. Opiekę nad dzieckiem powinna przejąć osoba, która nie piła alkoholu.

3. Przystaw dziecko do piersi najwcześniej 2-3 godziny po spożyciu niewielkiego drinka. Im większa ilość wypitego alkoholu, tym dłuższa przerwa między spożytym  alkoholem a bezpiecznym przystawieniem dziecka do piersi. 

 

Przeczytaj też Kawa a karmienie piersią

 

Źródło

Alcohol and breastfeeding. Haastrup MB, Pottegård A, Damkier P. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2014 Feb;114(2):168-73. d

 



 

Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.

 

Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

01 czerwca 2021