Nazwa orzeszków "ziemne" pochodzi stąd, że po przekwitnięciu zalążnia zagłębia się w ziemię, gdzie dojrzewa strąk zawierający orzeszki. Autorzy schematu żywienia niemowląt i małych dzieci wprowadzonego w 2021 roku podzielają stanowisko Komitetu ds. Żywienia ESPGHAN (ESPGHAN – European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition – Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii i Gastroenterologii Dziecięcej), zgodnie z którym rekomenduje się wczesne (między 4. a 11. mż) wprowadzanie orzeszków ziemnych do diety niemowląt zagrożonych alergią na orzeszki ziemne. Takie wczesne wprowadzenie orzeszków ziemnych do diety niemowlęcia ma na celu nauczenie tolerancji niedojrzałego układu immunologicznego na orzeszki ziemne. Tym samym wczesne wprowadzenie orzeszków ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na alergię na orzeszki ziemne.
Ważne: W grupie niemowląt zagrożonych alergią na orzeszki ziemne są nie tylko niemowlęta z obciążonym wywiadem alergicznym w kierunku orzeszków ziemnych ale również niemowlęta z ciężkim wypryskiem i/lub alergią na jajo. Orzeszki powinny być wprowadzone zawsze po konsultacji lekarskiej. Zaleca się by w czasie wprowadzania orzeszków ziemnych dzieci były karmione piersią. Wybierając masło orzechowe zwróćmy uwagę na jego skład. Najlepsze są te, które w swoim składzie zawierają same orzechy, nie mają zaś cukru i tłuszczów, zwłaszcza tych utwardzonych. Orzeszki powinny być wprowadzanie w postaci masła orzechowego lub mąki z orzeszków arachidowych z pokarmem, wodą lub mlekiem modyfikowanym (około 1-2 łyżeczki do herbaty, 1-3 razy/tydz.).
Alergia na orzeszki ziemne manifestuje się wieloma objawami.Najpoważniejszy z nich to wstrząs anafilaktyczny. Szacuje się, że na 7 zgonów będących wynikiem spożycia alegenu pokarmowego, aż 4 spowodowane były alergią na orzeszki ziemne.
Do innych objawów alergii na orzeszki ziemne należą:
Czas od spożycia orzeszków ziemnych do wystąpienia objawów waha się od kilku minut do kilku godzin.
Przeczytaj też Jak zapobiec alergii i astmie u dziecka - wyjaśnia pediatra
Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.
Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów