Nifuroksazyd to lek wykazujący działanie przeciwbakteryjne wobec większości bakterii wywołujących zakażenia jelitowe. Wg producenta Nifuroksazyd nie wpływa na naturalną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Działa miejscowo w świetle jelita. Nifuroksazyd nie jest też wchłaniany z przewodu pokarmowego, a więc nie wykazuje działania ogólnoustrojowego.
W Polsce najczęstszym czynnikiem powodującym ostrą biegunkę u dzieci jest zakażenie wirusowe, wśród wirusów same rotawirusy powodują 35-50% wszystkich biegunek. Do innych wirusów powodujących biegunki należą adenowirusy, norowirusy, kaliciwirusy. Szacuje się, że wirusy stanowią przyczynę ponad 70% biegunek u dzieci.
Znacznie rzadziej przyczyną ostrej biegunki u dzieci są zakażenia bakteryjne spowodowane przez Salmonella,Shigella, Campylobacter oraz enteropatogenneszczepy pałeczki okrężnicy.Mając na uwadze, że w populacji polskiej głównym czynnikiem etiologicznym są zakażenia wirusowe, nie ma aktualnie wskazań do rutynowego stosowania antybiotyków i chemioterapeutyków, w tym Nifuroksazydu, do leczenia biegunek. Nifuroksazyd ma działanie przeciwbakteryjne, a więc jest nieskuteczny w leczeniu większości biegunek u dzieci. Nawet w przypadku biegunek bakteryjnych, należy wybrać środek właściwy, na który wrażliwy jest patogen. By to było możliwe należy zidentyfikować rodzaj bakterii i wykonać antybiogram.
Ponadto stosowanie środków empiryczne przeciwdrobnoustrojowych (bez identyfikacji czynnika etiologicznego) zwiększa koszty leczenia, stwarza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i wzmaga rozwój opornych bakterii. Aktualnie żadne światowe rekomendacje leczenia biegunek nie zalecają rutynowego stosowania Nifuroksazydu w leczeniu biegunek.
Podstawowym leczeniem ostrej biegunki jest stosowania odpowiedniego nawadniania, z zastosowaniem płynów elektrolitowych dla dzieci. Płyny te uzupełniają nie tylko niedobór wody, ale również wyrównują zaburzenia elektrolitowe, które pojawiają się w każdej biegunce. Stosowanie zwykłej wody, herbatek czy soczków nie wyrówna niedoborów elektrolitowych, które pojawiają się w biegunce. Biegunka to schorzenie samoograniczające się i poza stosowaniem płynów nawadniających i probiotyków, nie wymaga dodatkowego postępowania.
Podsumowanie
Ze względu na tło wirusowe, Nifuroksazyd nie jest lekiem zalecanym do leczenia powszechnie występujących biegunek.
© 2023 created with afterweb.pl
Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com
Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655
W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.
Dr n.med.Marzena Kostuch
Pediatra neonatolog
Wizyty domowe
Lublin i okolice
Teleporady (cała Polska)
Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów