"> Czy woda butelkowana jest zdrowa                                                                                                                                      

Czy woda butelkowana jest zdrowa

Nanoplastik w wodzie butelkowanej 

 

Wiele osób uważa wodę butelkowaną za zdrowszą od tej, która leje się z kranu. Tymczasem badania wykazują, że woda z plastikowych butelek zawiera znaczną ilość nanocząsteczek plastiku. Dotychczas koncentrowano się jedynie na stwierdzaniu mikroplastiku w otoczeniu ludzkim. W ostatnim czasie opracowano metodę wykrywania jeszcze mniejszych cząsteczek plastiku tzw. nanoczasteczek. Badania dotyczące obecności nanocząsteczek nie są powszechne ze względu na trudności techniczne w ich izolacji i analizie. Udało się jednak, dzięki zastosowaniu nowatorskich technik obrazowania cząstek nanoplastiku i analizy struktury molekularnej, zidentyfikować nanocząsteczki plastiku w wodzie butelkowanej. Najnowsze badania wskazują na istnienie nanocząstek plastiku w wodzie butelkowanej, a prawdopodobnym ich źródłem jest degradacja plastikowych butelek na wodę.

Szacuje się, że średnio każdego roku człowiek połyka wiele tysięcy mikro/nanocząsteczek plastiku i aż 88% tego mikro i nanodrobin plastiku pochodzi z wody pitnej. Nanoplastiki są tak małe, że mogą przechodzić przez jelita i płuca, przedostawać się bezpośrednio do krwiobiegu i przemieszczać się do narządów, w tym do serca i mózgu. Połknięte i wchłonięte przez człowieka nanocząsteczki plastiku mają właściwości cytotoksyczne, czyli uszkadzają komórki ludzki. Nanocząsteczki plastiku mają zdolność do kumulacji w różnych tkankach. najwięcej nanocząsteczek plastiku kumuluje się w tkance płucnej. Nanoplastiki skumulowany w tkankach uszkadza je, powodując ich degradacje i stany zapalne. Nanoplastik znaleziono nawet w ludzkim łożysku.

 

A więc co z tą woda butelkowaną

 

Nowe badanie wykazało, że woda butelkowana, zawiera od 10 do 100 razy więcej nanoplastików niż wcześniej szacowano. Naukowcy z Columbia University i Rutgers University przeprowadzili kompleksowe badanie w celu określenia rozpowszechnienia nanoplastiku w wodzie butelkowanej. Przeanalizowali próbki z trzech popularnych marek wody butelkowanej, znajdując średnio około 240 000 (110 000 do 370 000) wykrywalnych cząstek nanoplastiku w litrze wody. 

 

Skąd pochodzi nanoplastik w wodzie butelkowanej

 

Uważa się, że głównym jego źródłem jest sama butelka. Ale również otwieranie i zamykanie butelki, jej zgniatanie oraz ekspozycja na wysoką temperaturę może powodować odrywanie się nanodrobin plastiku i przechodzenie ich do wody. Uważa się też, że nanocząsteczki plastiku dostają się do wody butelkowanej w trakcie samego procesu produkcji wody.

 

Jak zminimalizować narażenie na nanoplastik znajdujący się w wodzie

 

Uważa się, że najlepsza metodą ograniczenia ekspozycji na nanoplastik jest wybieranie wody kranowej a nie butelkowanej, gdy jest to tylko możliwe.

 

Wpływ picia wody butelkowej na środowisko

 

Warto też spojrzeć na problem regularnego picia wody butelkowanej przez pryzmat ekologii.  Jeden metr sześcienny wody to aż 666 plastikowych butelek! To ogromna ilość plastikowych odpadów, którą można wyeliminować poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów. W Europie tylko 46% butelek po wodzie podlega recycklingowi. Pozostałe butelki trafiają na wysypiska śmieci. Produkcja wody butelkowanej pozostawia też olbrzymi ślad węglowy. Badania wykazały, że ślad węglowy, jaki zostawia po sobie 1,5-litrowa butelka wody, wynosi od 323 do 447 gramów CO2. Dla porównania podróż samochodem emituje około 104 gramy CO2 na kilometr a pociągiem 14 g. W ocenie wpływu różnych rodzajów wody pitnej, badanie opublikowane w czasopiśmie Nature wykazało, że woda butelkowana ma 300 razy większy ślad węglowy niż woda z kranu. Produkcja butelek na wodę wymaga też dużego zużycia wody. Do wyprodukowania butelki na wodę potrzeba zużyć aż 3 litry wody w procesie produkcyjnym.

 

Przeczytaj też: Czy należy dopajać niemowlęta - wyjaśnia pediatra

 

 

 

Piśmiennictwo

Yihe Huanf: Characteristics of nano-plastics in bottled drinking water. Journal of Hazardous Materials. Volume 424, Part C, 15 February 2022, 127404

Rapid single-particle chemical imaging of nanoplastics by SRS microscopy. Proceedings of the National Academy of Science. Vol. 121 | No. 3

 



Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

 



 

 

 

 

 

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

09 stycznia 2024