"> Czy woda butelkowana jest zdrowa                                                                                                                                      

Czy woda butelkowana jest zdrowa

Nanoplastik w wodzie butelkowanej 

 

Wiele osób uważa wodę butelkowaną za zdrowszą od tej, która leje się z kranu. Tymczasem badania wykazują, że woda z plastikowych butelek zawiera znaczną ilość nanocząsteczek plastiku. Dotychczas koncentrowano się jedynie na stwierdzaniu mikroplastiku w otoczeniu ludzkim. W ostatnim czasie opracowano metodę wykrywania jeszcze mniejszych cząsteczek plastiku tzw. nanoczasteczek. Badania dotyczące obecności nanocząsteczek nie są powszechne ze względu na trudności techniczne w ich izolacji i analizie. Udało się jednak, dzięki zastosowaniu nowatorskich technik obrazowania cząstek nanoplastiku i analizy struktury molekularnej, zidentyfikować nanocząsteczki plastiku w wodzie butelkowanej. Najnowsze badania wskazują na istnienie nanocząstek plastiku w wodzie butelkowanej, a prawdopodobnym ich źródłem jest degradacja plastikowych butelek na wodę.

Szacuje się, że średnio każdego roku człowiek połyka wiele tysięcy mikro/nanocząsteczek plastiku i aż 88% tego mikro i nanodrobin plastiku pochodzi z wody pitnej. Nanoplastiki są tak małe, że mogą przechodzić przez jelita i płuca, przedostawać się bezpośrednio do krwiobiegu i przemieszczać się do narządów, w tym do serca i mózgu. Połknięte i wchłonięte przez człowieka nanocząsteczki plastiku mają właściwości cytotoksyczne, czyli uszkadzają komórki ludzki. Nanocząsteczki plastiku mają zdolność do kumulacji w różnych tkankach. najwięcej nanocząsteczek plastiku kumuluje się w tkance płucnej. Nanoplastiki skumulowany w tkankach uszkadza je, powodując ich degradacje i stany zapalne. Nanoplastik znaleziono nawet w ludzkim łożysku.

 

A więc co z tą woda butelkowaną

 

Nowe badanie wykazało, że woda butelkowana, zawiera od 10 do 100 razy więcej nanoplastików niż wcześniej szacowano. Naukowcy z Columbia University i Rutgers University przeprowadzili kompleksowe badanie w celu określenia rozpowszechnienia nanoplastiku w wodzie butelkowanej. Przeanalizowali próbki z trzech popularnych marek wody butelkowanej, znajdując średnio około 240 000 (110 000 do 370 000) wykrywalnych cząstek nanoplastiku w litrze wody.

 

Skąd pochodzi nanoplastik w wodzie butelkowanej

 

Uważa się, ze głównym jego źródłem jest sama butelka. Ale również otwieranie i zamykanie butelki, jej zgniatanie oraz ekspozycja na wysoką temperaturę może powodować odrywanie się nanodrobin plastiku i przechodzenie ich do wody. Uważa się też, że nanocząsteczki plastiku dostają się do wody butelkowanej w trakcie samego procesu produkcji wody.

 

Jak zminimalizować narażenie na nanoplastik znajdujący się w wodzie

 

Uważa się, że najlepsza metodą ograniczenia ekspozycji na nanoplastik jest wybieranie wody kranowej a nie butelkowanej, gdy jest to tylko możliwe.

 

Przeczytaj też: Czy należy dopajać niemowlęta - wyjaśnia pediatra

 

 

 

Piśmiennictwo

Yihe Huanf: Characteristics of nano-plastics in bottled drinking water. Journal of Hazardous Materials. Volume 424, Part C, 15 February 2022, 127404

Rapid single-particle chemical imaging of nanoplastics by SRS microscopy. Proceedings of the National Academy of Science. Vol. 121 | No. 3

 Potrzebujesz wizyty domowej, porady laktacyjnej lub teleporady - zapraszam do zapoznania się z moją ofertą i kontaktu.


Więcej interesujących porad i informacji o zdrowiu znajdziesz na stronie Spis treści bloga

  

© 2023 created with afterweb.pl

Kontakt

Menu

Lekarz pediatra neonatolog

Wizyty domowe Lublin i okolice
Wizyty domowe w zależności od dyspozycji
godz: 9-18
tel: +48 505 129 655
e-mail: marzena.8921285@gmail.com

Teleporady ( cała Polska )
Poniedziałek - Niedziela
godz: 9-23
tel: +48 505 129 655

 

W razie braku odbioru telefonu proszę o sms z prośbą o wizytę domową lub teleporadę.

 

 

 

Strona główna

 

 

O mnie

 

 

Oferta

 

Specjalizacje

 

- Pediatra
 

- Neonatolog

 

 

Teleporady

 

Cennik

 

Blog

 

Współpraca

 

Kontakt

Dr n.med.Marzena Kostuch

Pediatra neonatolog

Wizyty domowe 

Lublin i okolice

Teleporady (cała Polska)

 

Blog o zdrowiu, na którym znajduję się szereg ciekawych informacji przydatnych dla pacjentów

09 stycznia 2024